Radio Białystok | Wiadomości | Służby: dzięki buforowi spadła liczba prób nielegalnego przejścia polsko-białoruskiej granicy
O 64 proc. spadła liczba prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy dzięki wprowadzeniu w Podlaskiem strefy buforowej - podsumowały służby mundurowe i wojsko 90 dni działania strefy. Od środy (11.09) funkcjonowanie strefy jest wydłużone o kolejne trzy miesiące.
Rzeczniczka POSG: Wprowadzenie tej strefy przyniosło oczekiwane efekty
- Przede wszystkim funkcjonująca strefa, jej wprowadzenie, pokazało że liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy spadły bardzo, aż o 64 proc - powiedziała rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz na konferencji podsumowującej dotychczasowe funkcjonowanie strefy buforowej.
Przedstawiając dane liczbowe, mówiła, że w trakcie działania strefy prób nielegalnego przekroczenia granicy było ponad 6 170, a w analogicznym czasie przed wprowadzeniem strefy - ponad 17 tys. prób. Podała też, że w tym czasie funkcjonariusze POSG zatrzymali ponad 70 pomocników i organizatorów nielegalnego przekraczania granicy, a od początku roku - ponad 270.
Te cyfry pokazują, że wprowadzenie tej strefy przyniosło oczekiwane efekty, zmniejszyła się bardzo liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy - podkreśliła mjr Katarzyna Zdanowicz.
Przypomniała, że w maju takich prób było 7 tys., w czerwcu - ponad 3,7 tys., w lipcu - ponad 1,3, w sierpniu - ponad 2,2, a dotychczas we wrześniu - ponad 900 prób.
Podsumowała też liczę wydanych zgód na przebywanie w strefie (w strefie – zgodnie z przepisami – mogą przebywać tylko m.in. mieszkańcy, rolnicy, przedsiębiorcy, pozostałe osoby muszą ubiegać się o zgody u komendanta danej placówki SG). Wydano ich 159, głównie dziennikarzom (97).
Zdanowicz, mówiąc o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, zauważyła że codziennie dochodzi do prób nielegalnego przekraczania granicy (minionej doby było ponad 60 takich prób), a także do ataków na polskie patrole.
Sytuacja jest cały czas monitorowana
Major Zdanowicz pytana, czy nie ma planów rozszerzenia strefy o inne odcinki polsko-białoruskiej granicy (w ostatnich dobowych raportach SG podaje, że do prób dochodzi wzdłuż całej granicy), powiedziała, że sytuacja jest cały czas monitorowana.
Zaznaczyła, że bufor został wprowadzony w okolicach Puszczy Białowieskiej, bo na tym terenie "najłatwiej było przeniknąć, schować się i najłatwiej było podjeżdżać kurierom". Dodała, że służby ochraniające granicę są na całym odcinku polsko-białoruskiej granicy, są aktywne i w dużej liczbie.
Policja: Nastąpił spadek interwencji policji przy granicy polsko-białoruskiej
Policja zwróciła uwagę na spadek interwencji przy granicy polsko-białoruskiej. Rzecznik podlaskiej policji podinsp. Tomasz Krupa mówił, że przed wprowadzeniem strefy policja interweniowała ponad 20 razy, a od początku działania strefy - takich interwencji było 18 w związku z agresywnymi zachowaniami migrantów, które próbowały przedostać się do Polski. Krupa podał, że dzięki działaniom policji zatrzymano 10 tzw. kurierów i 162 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.
Policja prowadzi też szkolenia dla żołnierzy, którzy mają pełnić służbę na polsko-białoruskiej granicy. Dotąd w całym kraju przeszkolono 21 tys. żołnierzy i ponad 100 funkcjonariuszy SG. Szkolenia dla pograniczników prowadzone są od 2021 roku.
Ppłk Kamil Dołęzka: Codziennie do ochrony granicy na pierwszej linii kierowanych jest ponad 6 tys. żołnierzy
Na wysoką skuteczność wszystkich służb zwrócił uwagę rzecznik operacji "Bezpieczne Podlasie" ppłk Kamil Dołęzka. Poinformował, że codziennie do ochrony granicy na pierwszej linii kierowanych jest ponad 6 tys. żołnierzy, którzy wykonują patrole piesze i mobilne. Podkreślił, że żołnierze zatrzymali ponad 1,4 tys. osób, które nielegalnie przekroczyły granicę, a następnie zostały przekazane SG.
Strefa buforowa została wprowadzona 13 czerwca na ok. 60 km polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem, w powiecie hajnowskim. Obowiązuje w niej zakaz przebywania. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości. Została wprowadzona na 90 dni, a na podstawie kolejnego rozporządzenia MSWiA od 11 września wydłużono jej funkcjonowanie na kolejne 90 dni.