Radio Białystok | Wiadomości | Mnóstwo atrakcji z okazji Drugiego Święta Ulicy Warszawskiej
W sobotę (7.09) od rana może być tylko jeden kierunek - ulica Warszawska. Działające tam instytucje kultury, lokale rozrywkowe, firmy, organizacje i stowarzyszenia mieszczące się przy najbardziej z najbardziej klimatycznych ulic Białegostoku obchodzą swoje święto.
Świętowanie zaczęło się od 9:00. W ramach 14. Edycji Białystok Biega i Święta Ulicy Warszawskiej, można spotkać rozbieganych i tych, którzy wolą maszerować. Dystans do przejścia lub przebiegnięcia to około 3,5 km.
Moc oddolnych inicjatyw związanych z Warszawską
Od samego rana w najbardziej nieoczekiwanych zakamarkach ulicy pojawiła się moc oddolnych inicjatyw związanych z Warszawską. Targi, kiermasze, pikniki, smakołyki, szalone spacery, spotkania literackie i akcje zbiórki ubrań i wymiany.
Miłośnicy rękodzieła mieli okazję odwiedzić targi Cechu Rzemiosł, gdzie wystawcy zaprezentowali swoje wyroby rzemieślnicze, craftowe i handmade. W tym dniu odbyła się również akcja "Szanuj Szafę", podczas można było przekazać damską, męską oraz dziecięcą odzież, a także pościel i koce na rzecz fundacji.
Będzie było również zadbać o swoje zdrowie, a także uczestniczyć w specjalistycznych poradach. Ośrodek Psychoterapii Psychoanalitycznej "Otwarci" poprowadził bezpłatne warsztaty dla rodziców i dzieci oraz sesje jogi holistycznej. Pracownia Psychoterapii i Psychoedukacji INTEGRA oferowała warsztaty szkoleniowo-psychologiczno-psychoterapeutyczne, w tym warsztaty dla par oraz sesje poświęcone radzeniu sobie ze stresem. Dodatkowo, ART Medica & INTER CLINIC zaprosiła na konsultacje z zakresu medycyny estetycznej i nie tylko.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Białymstoku poprowadziło bezpłatne porady i konsultacje z zakresu finansów, podatków, rachunkowości oraz płac. Zespół gabinetu Periodontologia Anna Skurska zaprosiła na rozmowy edukacyjne oraz warsztaty, natomiast Zespół Bernaczyk i Waszkiewicz Stomatologia zorganizował wspólne rozmowy oraz stomatologiczne konkursy z nagrodami.
Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprosiło na bezpłatne zwiedzanie wystaw w placówce. Tego dnia odbyły się również warsztaty rodzinne "Wędrówki w czasie - historia jednego zegara" oraz spotkanie "Narodowe czytanie w esperancie
Muzeum Historyczne w Białymstoku zaprosiło na zwiedzanie wystaw stałych oraz warsztaty z historycznymi grami, w tym możliwością zagrania w zrekonstruowane gry rzymskie. Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS zaprezentował wystawę "Portret Mój", ukazującą prace artystyczne osób w kryzysie bezdomności, a także zaprosił na animacje i wspólny posiłek.
Imprezy muzyczne i literackie
W Zmianie Klimatu - wieczorna impreza z DJ Finesee, natomiast w Klubie Muzycznym Sześcian w planie - koncert zespołu Lady Bird oraz Depoteka z DJ WAMP. Na dziedzińcu przy ul. Warszawskiej 14 - "Podwórze całe w literaturze". Zaplanowano spotkania, kiermasz książek, a także strefa gastronomiczna.
Szereg atrakcji w BCO
Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku zaprosiło na swój piękny skwer na którym można było dowiedzieć się co-nie-co o profilaktyce nowotworowej, nawykach żywieniowych oraz sprawdzić ciśnienie, zbadać swój cukier oraz poradzić się fizjoterapeuty.
W tym roku #BCO również czynnie włączyło się w akcję.
Dietetycy przeprowadzali analizę składu masy ciała, udzielali wskazówek dot. prawidłowych nawyków żywieniowych a panie pielęgniarki wykonywały pomiar ciśnienia i poziomu glukozy we krwi. Można było skorzystać z porad fizjoterapeuty, który zaprezentuje kilka ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu.
Czerwony Krzyż również włącza się w akcję
Na wydarzeniu nie zabrakło Czerwonego Krzyża, który z budynkiem pod numerem 29 jest związany od 1909 r. Siedziba PCK to miejsce czynienia dobra, integracji, ale też miejsce piękne i z interesującą historią. 7 września otworzył swoje drzwi i zaprosił na podwórko w godz. 11 - 14. W programie dla dzieci - strefa LEGO oraz sala zabaw, warsztaty lepienia z masy solnej oraz z malowanie twarzy i strefa kreatywna z kolorowankami, dla dorosłych wystawa rysunków Tomasza Brańskiego i spotkanie z artystą, prelekcja wieloletniego działacza PCK Michała Grzybka na temat historii działalności PCK w Białymstoku oraz wystawa archiwaliów i sprzętów z archiwum organizacji, prelekcja historyka, pasjonata dziejów Białegostoku i jego zabytków Wiesława Wróbla odnośnie losów budynku przy ul. Warszawskiej 29.
Warto szukać atrakcji przez cały dzień na Warszawskiej!