Radio Białystok | Wiadomości | Co robić podczas weekendu - propozycje zebrane przez Polskie Radio Białystok

Co robić podczas weekendu - propozycje zebrane przez Polskie Radio Białystok

7.09.2024, 16:17, akt. 17:04

Ogórki, motocykle, polowanie, targi i festyny - pierwszy wrześniowy weekend w naszym regionie zapowiada się atrakcyjnie.

Fot. Sylwia Krassowska
Fot. Sylwia Krassowska

Oto zestaw wybranych propozycji na ostatni weekend wakacji od Polskiego Radia Białystok.



4. Targi Rzeczy Handmade w Białymstoku

(niedziela od 11:00)



Będzie można kupić kosmetyki i ceramikę, ale też kulinaria. W niedzielę w Białymstoku odbędą się 4. Targi Rzeczy Handmade. Na stadionie miejskim od 11:00 będą stoiska z ręcznie wytwarzanymi kosmetykami, ceramiką i biżuterią, ale nie zabraknie też wyrobów z drewna i haftu. Targi potrwają do 18:00.



Koncert promujący dwunastą płytę Marcina Stycznia „Szyfr” 

(niedziela o 18:00)



Będzie można usłyszeć 14 premierowych piosenek napisanych przez Marcina Stycznia. W niedzielę w Klubie Muzycznym Sześcian odbędzie się koncert promujący płytę artysty pt. „Szyfr”. Całość utrzymana jest w stylistyce indie folk/pop/rock.

Początek o 18:00. Bilety do nabycia na https://biletyna.pl/koncert/Marcin-Styczen-Szyfr/Bialystok, w Klubie Muzycznym Sześcian i Sklepie Duet.



Ogólnopolski Dzień Ogórka w Kruszewie 

(niedziela od 12:30)



To wydarzenie, które od lat przyciąga tłumy. W Kruszewie po raz 25. odbędzie się Ogólnopolski Dzień Ogórka.

Wieś przez mieszkańców Podlasia od dawna nazywana jest „zagłębiem ogórkowym”, ale podczas imprezy - oprócz ogórków - spróbować będzie można wielu innych przysmaków. Na placu przed dawną szkołą będzie kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła. Oprócz tego zabawy i animacje dla dzieci, „ogórkowe” konkursy, warsztaty zielarskie i wyrobu mydeł ziołowych, a także strefa koncertowa - wystąpią Klepaczanki, Hetmanki i Kompania Męska, ale też Talip Dance, Andrea Lattari i Basta.

Ogólnopolski Dzień Ogórka w Kruszewie rozpocznie się od mszy świętej w intencji plantatorów o 12:30. Po niej rozpocznie się oficjalne otwarcie imprezy.



XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie 

(niedziela o 19:00)



W Parafii NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie przy ul. Kościuszki 2 w niedzielę odbędzie się kolejny koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego. Wystąpi Trio Bandurystek Oriana z Tarnopola.

Początek o 19:00.



IV Mityng Pamięci Andrzeja Mera o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego

(piątek, sobota, niedziela)



W dniach 6-8 września 2024 r. w CKB „Rozłogi” Waliły Osada 1 koło Gródka organizowane są rozgrywki brydżowe w ramach XIV Mityngu Pamięci Andrzeja Mera o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego, których organizatorem jest Zarząd Podlaskiego Związku Brydża Sportowego.

Impreza rozpocznie się w piątek o 17:00 turniejem par na IMP-y. Kolejnego dnia o godz. 10:00 rozegrany zostanie turniej indywidualny, zaś o godz. 17:00 turniej drużynowy systemem Pattona. W niedzielę o godz. 10:00 zostanie rozegrany turniej par na MAX-y. Prowadzone są klasyfikacje i nagrody za poszczególne turnieje oraz klasyfikacja mityngowa (łączna – podsumowująca uzyskane wyniki w poszczególnych turniejach).

Jednym z fundatorów nagród jest Radio Białystok, które ufundowało puchary za trzy pierwsze miejsca w kategorii turniej par na IMP-y oraz nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej.

Mityng upamiętnia postać Andrzeja Mera, pasjonata brydża, który zdobył wiele trofeów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Był najlepszym podlaskim brydżystą, wieloletnim Prezesem Zarządu Podlaskiego Związku Brydża Sportowego. Odszedł w październiku 2010 r.



XI i XII Runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Motocyklowym Cross Country w Romanówce 

(sobota i niedziela)



Na torze crossowym „Roman” w Romanówce odbędą się w weekend XI i XII Runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Motocyklowym Cross Country. W zmaganiach wezmą udział seniorzy i juniorzy z całej Polski. Początek imprezy w sobotę od 10:15 i w niedzielę od 8:45.

Impreza odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.



XVII Spotkania Hubertowskie nad Zalewem Czapielówka 

(sobota i niedziela)



Będą występy zespołów muzycznych, konferencja, pokazy sokolników i nie tylko. W sobotę w Czarnej Białostockiej i okolicy rozpoczną się XVII Spotkania Hubertowskie. Od 9:00 w Karakulach odbędą się zawody w strzelectwie myśliwski, a o 15:00 w Domu Kultury w Czarnej Białostockiej - konferencja „Zdrowie z Polskich Lasów”. W niedzielę od 13:00 nad zalewem Czapielówka będą koncerty, pokazy sokolników i hodowców psów ras myśliwskich, a także pokazy, stoiska z darami natury i kiermasz. Nie zabraknie stoisk gastronomicznych i konkursów kulinarnych.



Występ muzyczny w ramach Starosielskich Prezentacji 

(niedziela o 19:00)



To uczta dla melomanów. W niedzielę o 19:00 w Kościele pw. Św. Jadwigi Królowej w Białymstoku odbędzie się koncert In Festo Nativitatis B. Mariae Virginis. Wystąpi żeński zespół wokalny Schola Mulierum Sanctae Hedvigis. Wydarzenie będzie transmitowane online. Wstęp wolny.



Granda Banda - występ międzynarodowej orkiestry dętej w Jasionówce i Białymstoku 

(niedziela)



Na jednej scenie zagra ponad 80-osobowa orkiestra dęta. Muzycy z Polski, Łotwy i Estonii wystąpią na dwóch koncertach w Jasionówce i Białymstoku - zagrają przeboje muzyki rozrywkowej. Wokalnie instrumentalistów wesprą Julianna Olańska i Michał Kapelko. Początek w Jasionówce na placu przy szkole o 13:00. Muzycy wystąpią w Białymstoku na Rynku Kościuszki o 16:30.

Wstęp wolny.



Łapskie dożynki diecezjalno-gminne w Płonce Kościelnej 

(niedziela od 11:20)



Będzie prezentacja wieńców, msza święta, przemarsz korowodu i wiele atrakcji. W Płonce Kościelnej odbędą się w niedzielę dożynki diecezjalno-gminne. O 12:00 odbędzie się uroczysta msza święta, a po niej przemarsz korowodu z wieńcami dożynkowymi. O 13:30 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie dożynek - po gali będą występy orkiestry, mażoretek i chórów. Będą też koncerty - wystąpią m.in. Megaband i Czadoman. Nie zabraknie stoisk z regionalnymi potrawami, wioski dziecięcej i obrzędów ludowych.



Koncert muzyki gregoriańskiej w Łomży 

(niedziela po mszy o 17:00)



W kościele zakonnym pw. Trójcy Przenajświętszej (ss. Benedyktynki) w Łomży będzie można usłyszeć muzykę chorałową. To też okazja do zapoznania się z sylwetką Matki Magdaleny Mortęskiej - reformatorki i założycielki kongregacji chełmińskiej zakonu Benedyktynek w Polsce na przełomie XVI i XVII wieku.

Początek w niedzielę po mszy świętej o 17:00.



Impreza Smaki Podlasia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej 

(niedziela od 11:00)



Pokazy kulinarne, warsztaty, konkurs na najsmaczniejszą potrawę - to stałe punkty imprezy Smaki Podlasia, która w niedzielę odbędzie się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. W tym roku organizatorzy stawiają na sery, miody i napoje rzemieślnicze. Oprócz producentów wyspecjalizowanych w wytwarzaniu tych regionalnych przysmaków, w wydarzeniu wezmą udział koła gospodyń wiejskich, a osoby zainteresowane dobroczynnym działaniem ziół będą mogły wziąć udział w warsztatach ze specjalistką w tej dziedzinie Agnieszką Prymaką.

Jak co roku podczas „Smaków Podlasia” uruchomiona będzie aparatura na wystawie „Leśna bimbrownia”. Będzie można dowiedzieć się, jak powstaje zacier, a o tradycji bimbrowniczej opowie znany aktor - niezrównany Ryszard Doliński.

Nie zabraknie też występów zespołów muzycznych i Targów Sztuki Ludowej Podlasia.



IV Dni Tradycji Obojga Narodów w Brańsku 

( sobota od 17:00)



Rekonstrukcje historyczne, występy zespołów, teatr ognia - to tylko niektóre atrakcje które będzie można zobaczyć podczas IV Dni Tradycji Obojga Narodów w Brańsku. Tegoroczne spotkanie pod Hasłem "Poloneza czas zacząć" odbędzie się 7 września nad Zalewem w Brańsku.

W programie przewidziano: rekonstrukcje historyczne, występ zespołu tańca dawnego i muzyki dawnej, teatr ognia, degustację staropolskich potraw, naukę tańca dawnego i wiele innych atrakcji.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, których tegorocznym tematem są "Szlaki. Sieci. Połączenia." Wydarzenie przenosi uczestników w czasy świetności Rzeczypospolitej, oferując bogaty program artystyczny, historyczny i kulinarny.

Początek o 17:00.



Festiwal Dla Ciebie w Białymstoku 

(piątek i sobota)



To nowe wydarzenie na muzycznej mapie Podlasia. Przez dwa dni na kampusie Politechniki Białostockiej wystąpią tacy artyści jak Agnieszka Chylińska, Łąki Łan, Łukasz Drapała, PRO8L3M, GIBBS i Kubańczyk. Nie zabraknie też klimatycznych atrakcji. Na uczestników będą czekały wyjątkowe, regionalne strefy związane ze sztuką i kulinariami.

Bilety w sprzedaży na eventim.pl/eventseries/dla-ciebie 



Letni Festiwal Teatralny BLIŻEJ 

(piątek, sobota)



W przeddzień rozpoczęcia sezonu artystycznego 2024/2025 Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki zaprasza na Letni Festiwal Teatralny BLIŻEJ.

To dwa dni wypełnione spektaklami, koncertami, performance’ami, czytaniem bajek, teatralną jogą, czytaniami performatywnymi. Na scenie wystąpią aktorzy, muzycy, tancerze i przyjaciele Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Szczegółowy program wydarzenia jest na https://www.radio.bialystok.pl/patronaty/index/id/242236. Wstęp wolny.



Festyn z okazji siódmej rocznicy powstania fundacji "Mali Wojownicy"

sobota o 11:00




To festyn z okazji siódmej rocznicy powstania fundacji "Mali Wojownicy".
Podpiecznymi białostockiej fundacji są wcześniaki oraz ich rodziny, które na codzień potrzebują wsparcia.
W Białymstoku będzie można skorzystać z atrakcji dla całych rodzin i wesprzeć "najmniejszych z najmniejszych" - mówi prezes fundacji Mali Wojownicy Sylwia Wesołowska
Dla rodziców wcześniaków będzie to okazja do rozmów z innymi rodzicami o podobnych problemach.
Festyn rozpocznie się w sobotę o 11:00 przy ulicy Mickiewicza 50 (za budynkiem) w Białymstoku. Pieniądze zebrane podczas kiermaszu wesprą działania statutowe Fundacji .



Spotkanie "Motocykliści Murem za Polskim Mundurem" w Białowieży

sobota 14:00




W ten sposób chcą m.in. pokazać solidarność z żołnierzami, strażnikami granicznymi i policjantami. Fani dwóch kółek z całej Polski w Białowieży wezmą udział w spotkaniu "Motocykliści Murem za Polskim Mundurem".
Zbiórka motocyklistów rozpocznie się o 14:00 przy Parkingu Miejskim w Białowieży. Później odbędzie się motocyklowy spacer po mieście. Uczestnicy wydarzenia będą mieli ze sobą tablice i banery z hasłem "Dziękujemy". W wydarzeniu weźmie udział co najmniej 100 motocyklistów z całej Polski.



Bieg Pamięci Września w Piątnicy

sobota, przed 10:00





To ma być oddanie hołdu bohaterom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. W Piątnicy koło strzelnicy przed 10:00 rozpocznie się Bieg Pamięci Września. Organizatorzy przewidzieli dystanse i kategorie wiekowe dla wszystkich, którzy chcą pobiec. Od najmłodszych, po najstarszych. Będzie też oddzielna kategoria dla służb mundurowych.
Po zakończeniu biegu, w południe na Forcie III zaplanowana jest rekonstrukcja bitwy z września 1939 roku.



Motolotnie i ultralekkie samoloty na lądowisku Jeziorko koło Łomży

Sobota




To ważne wydarzenie dla pilotów ultralekkich statków powietrznych. W sobotę (7.09) spotykają się na lądowisku Jeziorko koło Łomży. Przez cały dzień będą brali udział w szkoleniach i zajęciach związanych z lataniem, przepisami, nawigacją, ale także bezpieczeństwem.
Będą też rywalizowali w konkurencji przelotu przez bramkę. Na spotkaniu ma być obecny, między innymi sekretarz stanu z ministerstwa infrastruktury Maciej Lasek, a także prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Julian Rotter.

Dla mieszkańców Łomży i regionu spotkanie to przede wszystkim obecność na niebie wielu motolotni i samolotów ultralekkich, które będzie można obserwować przez cały weekend.



XX Jaćwieski Festyn Archeologiczny w Szwajcarii pod Suwałkami

Sobota od 12:00 do 18:00 i niedziela od 11:00 do 17:00




Jak w dawnych czasach farbowano tkaniny, leczono czy wytwarzano ozdoby - tego się będzie można dowiedzieć w ten weekend. W Szwajcarii pod Suwałkami, w sąsiedztwie rezerwatu „Cmentarzysko Jaćwingów” już po raz XX odbędzie się Jaćwieski Festyn Archeologiczny.
Podobnie jak w latach poprzednich, w programie dwudniowego festynu nie zabraknie warsztatów i pokazów z archeologii eksperymentalnej, a także pokazów walk wojów.
Na placu pojawią się stoiska z pokazami obróbki drewna, dawnej kuchni, kowalstwa czy produkcji naczyń glinianych.
Impreza potrwa dwa dni. W sobotę (7.09) festyn rozpocznie się w południe i potrwa do 18.00 a w niedzielę odbędzie w godzinach od 11.00 do 17.00.



Akcja "Szanuj szafę" w Białymstoku

sobota od 10:00 do 16:00




Jedni wystawiają nieużywane już ubrania, buty czy torebki, inni mogą je kupić - po okazyjnych cenach. W sobotę w Białystoku kolejna edycja akcji "Szanuj szafę". W tym roku przyłączyły się do niej organizacje społeczne, które organizują przy okazji zbiórkę, ubrań, pościeli czy koców dla potrzebujących.
Będzie też można skorzystać z porad stylistek, obejrzeć pokaz mody czy posłuchać koncertu.
Akcja "Szanuj szafę" potrwa od 10:00 16:00 w Centrum Warszawska 50 w Białymstoku.

| red: tk, mag, pp, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wrzesień w Operze i Filharmonii Podlaskiej

7.09.2024, 23:50

Kolejny miesiąc w Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie wypełniony muzyką, śpiewem i tańcem. Na Dużą Scenę powraca widowisko Life is a Cabaret a z nim magiczny świat barw, kobiecości i niezapomnianej muzyki. Opera zaprasza od 7 września.


Zbliża się drugie Święto Ulicy Warszawskiej w Białymstoku

1.09.2024, 13:07

Czy ulica Warszawska jest najpiękniejsza w Białymstoku? To na pewno kwestia gustu, ale jednego nie można jej odmówić: ma historię, zabytki i grono zapaleńców, którzy przy niej pracują.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok