Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w województwie podlaskim
autor: Iza Kosakowska, Katarzyna Kozłowska, Marta Nazarko, Paweł Wądołowski
W niedzielę (1.09) w województwie podlaskim, tak jak i w całej Polsce, odbywają się uroczystości z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Uroczystości na Cmentarzu Farnym w Białymstoku
Polową mszą świętą rozpoczęły się w Białymstoku uroczystości w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na cmentarzu Farnym spotkali się przedstawiciele władz, służb mundurowych, kombatanci i mieszkańcy.
Przyszły też rodziny żołnierzy, którzy 1 września 1939 roku bronili Westerplatte. Wśród broniących Westerplatte na początku września 1939 roku byli też żołnierze pochodzący z naszego regionu, dwaj z nich pochowani są na Cmentarzu Farnym w Białymstoku.
Miejskie uroczystości w Białymstoku
Przedstawiciele władz, służb mundurowych, kombatanci, a także mieszkańcy Białegostoku oddali hołd Obrońcom Miasta z września 1939 roku i wszystkim poległym w czasie II wojny światowej.
W 85. rocznicę wybuchu wojny spotkano się przy Pomniku Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku. Były przemówienia, apel poległych, złożono wieńce i kwiaty.
W intencji Obrońców Miasta i ofiar II wojny światowej modlono się również podczas mszy św. w kościele Zmartwychwstania Pańskiego, a wcześniej podczas nabożeństwa w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego.
Obchody w Łomży
Złożeniem kwiatów i uroczystą mszą w intencji ofiar władze Łomży uczciły 85 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
W Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego obecni byli żołnierze, harcerze i mieszkańcy miasta.
W południe w Łomży były na minutę uruchomione syreny alarmowe.
Uroczystości w Suwałkach
Salwą honorową i apelem poległych suwalczanie uczcili (1.09) 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. hołd poległym w obronie Ojczyzny złożyli m.in. samorządowcy, harcerze, uczniowie oraz kombatanci.
Niech pamięć o bohaterach i ofiarach II Wojny Światowej, będzie przypomnieniem o tym najtragiczniejszym w dziejach XX- wiecznej Europy wydarzeniu. Niech bezie też przestrogą dla nas wszystkich. Wyciągnijmy z naszej trudnej i jakże bolesnej przeszłości właściwe wnioski - apelował w swoim przemówieniu prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
Suwalczanie skutki wybuchu II Wojny odczuli już 2 września 1939 roku. Tego dnia niemieckie samoloty zbombardowały koszary przy szosie augustowskiej i sejneńskiej, a także dworzec kolejowy, gdzie wtedy załadowywał się 41. Suwalski Pułk Piechoty.