Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy lekarze uratowali życie 61-letniej pacjentce dzięki nowatorskiej operacji tętniaka aorty

Białostoccy lekarze uratowali życie 61-letniej pacjentce dzięki nowatorskiej operacji tętniaka aorty

29.08.2024, 12:48, akt. 14:27

Operację wstawienia nowego typu stentgraftu u pacjentki z tętniakiem aorty zstępującej z odgałęzieniem do tętnicy podobojczykowej przeprowadzili chirurdzy naczyniowi i kardiochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku.

Konferencja prasowa po operacji, 29.08.2024, fot. Iza Serafin
Konferencja prasowa po operacji, 29.08.2024, fot. Iza Serafin


0:00
0:00
Białostoccy lekarze uratowali życie 61-letniej pacjentce dzięki nowatorskiej operacji tętniaka aorty - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do tej pory w Polsce przeprowadzono jedynie tylko kilka takich operacji – poinformowano w czwartek (29.08) na konferencji prasowej w tym szpitalu.


Kobieta miała "tykającą bombę" - tętniaka aorty

61-letnia pacjentka miała tętniaka na zstępującym odcinku aorty. Dr Arkadiusz Niedźwiecki z Kliniki Kardiochirurgii wyjaśnił, że pacjentka nie miała typowych objawów rozwarstwienia aorty, m.in. silnego bólu, ale miała wysokie ciśnienie, badania potwierdziły chorobę. Tętniak rósł, zagrażał jej życiu.

Stentgraft wszczepia się, aby wzmocnić naczynie krwionośne. Stentgraft jest rozprężany w tętnicy, a tętniak wyłączany z krążenia, dzięki czemu aorta odzyskuje swoją szerokość.

Lekarze wstawili nowy stentgraft, który jest dostępny od niedawna (o różnej długości i średnicy, które można dopasować do pacjenta). Wcześniej na przygotowanie takiej protezy dostosowanej indywidualnie do pacjenta trzeba było czekać.


Tętniaki są najczęstszą patologią aorty piersiowej (...) Leczenie łuku aorty (..) jest bardzo trudne, jest dużą operacją, stąd dążenie do wykonywania operacji w sposób małoinwazyjny. To powoli staje się możliwe – powiedział kierownik Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji dr hab. Jerzy Głowiński.


Zaznaczył, że tętnica podobojczykowa jest miejscem newralgicznym, jeśli coś jej dolega (tętniak, rozwarstwienie). Nowy stentgraft umożliwia zachowanie drożności tej tętnicy.



Łuk aorty jest chyba najtrudniejszym miejscem w organizmie do zoperowania. Chodzi po prostu o to, że w każdym miejscu organizmu – jeżeli musimy operować na aorcie – jesteśmy w stanie dany odcinek aorty na moment wyłączyć przy pomocy zacisków naczyniowych, naprawić co trzeba, włączyć krążenie. Na łuku aorty to jest niemożliwe, bo mózg może wytrzymać minutę przy zatrzymaniu krążenia. Na tym polega ta gigantyczna trudność operacji w łuku aorty – podkreślił kierownik Kliniki Kardiochirurgii prof. Tomasz Hirnle.


Chodzi o to, aby nie doszło do uszkodzenia mózgu.

Hirnle poinformował, że w USK jest wykonywanych rocznie ok. 100 operacji tętniaka aorty. Dodał, że nowe stentgrafty można by było stosować 2-3 razy w miesiącu.


Palenie papierosów podnosi ryzyko zachorowania 

Lekarze zalecają, aby w ramach profilaktyki tętniaka aorty wykonywać na początek RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej i echo serca. Przestrzegają, że czynnikami ryzyka są palenie papierosów i nadciśnienie, ale też czynniki genetyczne.


Jak tętniak jest wykryty wcześnie, to mamy szanse naprawić aortę. Niestety rozwarstwienia aorty czy tętniaki często są bezobjawowe i jak taki tętniak pęknie, to niestety już jest sytuacja bardzo dramatyczna i nie zawsze się takiego pacjenta daje uratować, więc warto robić badania i dbać o swoje zdrowie i każdy objaw niepokojący diagnozować, a nie myśleć, że przejdzie samo – podkreślił dr hab. Jerzy Głowiński. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W USK w Białymstoku lekarze przeprowadzili operację wszczepienia innowacyjnego implantu ucha środkowego

22.03.2024, 16:49

W Klinice Otolaryngologii USK w Białymstoku przeprowadzono operację wszczepienia nowego, pierwszego na Podlasiu innowacyjnego implantu ucha środkowego. Był to system BONEBRIDGE będący implantem słuchowym znajdujący zastosowanie w niedosłuchu przewodzeniowym i mieszanym.


Lekarze z USK w Białymstoku jako pierwsi w Polsce operują serca nowatorską techniką

27.02.2024, 12:57

W programie "Szlachetne zdrowie" mówimy, jak zadbać o serce, ale też o sposobach leczenia, gdy już jest ono chore.


Lekarzy z USK przy operacjach ortopedycznych będzie wspierał specjalistyczny robot

6.02.2024, 18:14

W szpitalu klinicznym w Białymstoku lekarze mogą szybciej i dokładniej wykonywać operacje endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego. Placówka wydzierżawiła specjalistycznego robota.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego








fot. Marcin Iwanowicz
SPORT
28.08.2024, 16:17, akt. 29.08.2024, 09:08

Ślepsk Malow Suwałki gotowy na nowy sezon PlusLigi








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok