Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie będą mogli wybierać spośród 81 projektów budżetu obywatelskiego
Do wyboru będzie 26 projektów ogólnomiejskich i 55 osiedlowych. Dokładnie za miesiąc rozpocznie się glosowanie na inicjatywy do zrealizowania w przyszłorocznej edycji białostockiego budżetu obywatelskiego. Białostoczanie zdecydują na jakie inicjatywy miasto przeznaczy 15 mln zł.
Spośród 81 zakwalifikowanych do głosowania projektów jedną czwartą stanowią pomysły dotyczące budowy boisk, placów zabaw i siłowni - czyli inwestycji dotyczących sportu i rekreacji.
Kolejne 20 projektów to inicjatywy dotyczące inwestycji szkolnych. Tradycyjnie też jest sporo projektów z kategorii budowa dróg i infrastruktury rowerowej. Pojawią się też nietypowe pomysły - jak zakup urządzenia do ochrony wypadających włosów podczas leczenia choroby nowotworowej czy kontynuacja projektu WidziMisie.
Na realizację zwycięskich projektów miasto przeznaczy w sumie 15 milionów złotych, choć niewykluczone, że kwota ta może wzrosnąć - zapowiada prezydenta Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Stało się tak w ubiegłym roku, kiedy dwa zwycięskie projekty właściwie " skonsumowały" cały budżet obywatelski i po dołożeniu 3 milionów udało się zrealizować 11 innych projektów - wylicza prezydent.
Odpowiadając na interpelację radnego PiS Henryka Dębowskiego, Tadeusz Truskolaski nie wyklucza też zorganizowana w tym roku konkursu dla głosujących, by w ten sposób jeszcze bardziej wypromować budżet obywatelski.
Projekty zakwalifikowane do głosowania publikowane są na internetowych stronach Urzędu Miasta, a także będzie je można poznać 15.09 podczas Białostockiego Festynu Obywatelskiego.
Głosowanie rozpocznie się 24.09 i potrwa do 7.10.
Każdy będzie mógł wybrać maksymalnie 4 projekty i zagłosować tylko raz. Można wybrać projekty z dowolnej kategorii, a osoby małoletnie do karty do głosowania muszą dołączyć zgodę opiekuna prawnego na udział w głosowaniu.
Białostoczanie będą mogli wybierać spośród:
5 projektów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem - programy zdrowotne, sprzęt medyczny, monitoring,
20 - z kategorii budowa, remonty i modernizacje budynków, modernizacja obiektu szkolnego, elewacja, remont przestrzeni szkolnej
21 - dotyczących sportu i rekreacji (budowa i modernizacja boisk, placów zabaw, siłowni pod chmurką itp.)
11 - „zielonych” (nasadzenia drzew i skwerów, miniparki, ogrody, miejsca wypoczynku, zagospodarowanie i uporządkowanie terenu, zielone przystanki i in.)
11 - związanych z infrastrukturą drogową
8 - kulturalno-społecznych i sportowych
5 - w kategorii „Inne” (np. zakup wyposażenia, zakup pojazdów).
Wśród 55 zadań osiedlowych najwięcej zakwalifikowano do głosowania z osiedla Piasta II (6).