Radio Białystok | Wiadomości | Wystawy, spotkania, warsztaty i projekcje, czyli "Wajda na nowo"

Wystawy, spotkania, warsztaty i projekcje, czyli "Wajda na nowo"

16.08.2024, 19:26, akt. 19:34

4. Festiwal Filmowy „Wajda na nowo” rozpoczął się w piątek (16.08) w Suwałkach. Festiwal potrwa trzy dni. Promuje twórczość Andrzeja Wajdy, ale także osiągnięcia polskiej kinematografii.

4. Festiwal Filmowy „Wajda na nowo", 16.08.2024, fot. Festiwal Filmowy Wajda na Nowo/Facebook
4. Festiwal Filmowy „Wajda na nowo", 16.08.2024, fot. Festiwal Filmowy Wajda na Nowo/Facebook

Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, urodził się w Suwałkach.

Festiwal rozpoczął się w piątek (16.08) w Suwalskim Ośrodku Kultury, gdzie odbył się wernisaż wystawy Andrzeja Pągowskiego pt. „Morgenstern na Nowo”. Grafik i plakacista jest dyrektorem artystycznym festiwalu.


Zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski powiedział, że Suwałki tym festiwalem celebrują pamięć Andrzeja Wajdy i zarazem goszczą wybitnych aktorów i reżyserów polskiego filmu. 


Ten festiwal jest ważny, ponieważ Suwałki mają ten atut, którego żadne inne miasto nie ma, to znaczy w naszym mieście urodził się Andrzej Wajda. Tutaj mieszkał przez pierwsze lata swojego życia i do tego miasta wracał po wielu latach – mówił Rynkowski.


W trzydniowym programie imprezy organizatorzy przewidzieli seanse filmów mistrzów polskiego kina, warsztaty filmowe, konkurs filmów krótkometrażowych, kino plenerowe, wystawy zdjęć i plakatów filmowych oraz spotkania z gwiazdami polskiego filmu. Do Suwałk przyjechali m.in.: Krzysztof Zanussi, Gabriela Muskała i Anna Nehrebecka.

Gościem specjalnym festiwalu jest aktor i reżyser teatralny Andrzej Seweryn. W ciągu trzech dni odbędzie się z nim kilka otwartych spotkań.


Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku. Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureat honorowego Oscara amerykańskiej Akademii Filmowej z 2000 roku za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii - zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie. Chciał być pochowany w Krakowie - w mieście, w którym tuż po II wojnie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych i z którym przez lata był związany. Urna z prochami Andrzeja Wajdy została złożona 19 października 2016 r. na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Artysta w 2000 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Suwałk. W ten sposób mieszkańcy chcieli mu podziękować za godne reprezentowanie interesów miasta i regionu, gdy w latach 1989-91 był senatorem Ziemi Suwalskiej. W Suwałkach przy ul. Wojska Polskiego 27, pokoszarowym budynku, gdzie się urodził, w 2019 roku stanął pomnik z autografem reżysera. Wcześniej, w 2017 roku na budynku została zamontowana i odsłonięta tablica pamiątkowa Andrzeja Wajdy. Ku jego pamięci zorganizowano też festiwal filmowy.


źródło: PAP | red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:



Joanna Sztelmer-Stabińska i Roman Rynkowski

7.08.2024, 09:22

- W Suwałkach mamy ten atut, którego żadne inne miasto nie ma. Tu urodził się Andrzej Wajda. O ile jeszcze 5 lat temu ten festiwal nie istniał na mapie filmowej Polski, tak dziś ta marka została wypracowana i myślę, że będzie się tylko rozwijała – mówi Roman Rynkowski.


Andrzej Seweryn będzie gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo

20.06.2024, 07:22

Wczoraj (19.06) w Suwalskim Ośrodku Kultury organizatorzy przedstawili program 4 edycji tego wydarzenia. Tradycyjnie odbędą się między innymi pokazy filmów, kino plenerowe, konkurs filmów krótkometrażowych i wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok