Radio Białystok | Wiadomości | Weekend pod znakiem miodu, śpiewu, filmu i z dużą dawką triathlonu

Weekend pod znakiem miodu, śpiewu, filmu i z dużą dawką triathlonu

16.08.2024, 14:47, akt. 17:39

Warsztaty tradycyjnego śpiewu, zawody sportowe i biesiada miodowa – między innymi takie atrakcje czekają w woj. podlaskim w nadchodzący weekend. W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy wybrane najciekawsze wydarzenia z regionu.

24. Tykocińska Biesiada Miodowa, fot. Sylwia Krassowska
24. Tykocińska Biesiada Miodowa, fot. Sylwia Krassowska


Dwudniowa Biesiada Miodowa w Tykocinie 


W sobotę i niedzielę (17-18 sierpnia) na placem przy ulicy Klasztornej w Tykocinie zawładnie popularny jarmark, na którym królować będą lokalne miody i produkty pszczelarskie. To dwudniowa tym razem 25. Biesiada Miodowa, na której poza miodami nie zabraknie też rzemiosła, rękodzieła i regionalnych potraw: polskich, litewskich, żydowskich, tatarskich, tureckich i ukraińskich. 

Oprócz miodowej uczty odbędą się takie atrakcje jak koncert zespołu Szeptucha, zespołu DENSI oraz innych zespołów ludowych. Sobotni wieczór to również TALENT SHOW dla dzieci i dorosłych oraz zabawa z DJ-em. Z kolei niedzielny blok koncertów rozpocznie występ Orkiestry Dętej Tykocin i mażoretek. 



Ponadto na uczestników czekają warsztaty: garncarskie, pszczelarskie i tworzenia oryginalnych podlaskich krajek. Nie zabraknie spotkań z rekonstruktorami z Chorągwi Komputowej Stefana Czarnieckiego. Najmłodszych uczestników przywita strefa zabaw, pokazy baniek mydlanych, pokazy naukowe i szczudlarskie. 

W sobotę targ będzie czynny od 10.00 do 22.00, z kolei w niedzielę od 8.00 do 17.00.


Festiwal Kresy - Bezkresy w Tykocinie


To czterodniowa impreza, która rozpoczęła się już w piątek 16 sierpnia i potrwa do poniedziałku, 19 sierpnia. W tym czasie odbędzie się tam blisko 40 wydarzeń – filmów, koncertów, spotkań literackich, historycznych i teatralnych, a także program animacji dla dzieci. Wszystko skupione wokół tematyki Wielkiej Drogi gen. Andersa. Szczególna uwaga poświęcona będzie Bitwie pod Monte Cassino w - przypadającą na rok 2024 - 80. rocznicę tego wydarzenia.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: prof. Włodzimierz Bolecki, prof. Bogusław Kopka, dr Michał Pieńkowski, aktorzy: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Michał Żurawski, Andrzej Mastalerz, reżyserzy Robert Gliński oraz Igor Gorzkowski, kompozytor i aranżer - Szymon Sutor, twórcy komisków - Gabriela Becla i Zbigniew Tomecki oraz wielu innych.

Programowi towarzyszyć będzie program animacji dla dzieci "Niedźwiedź Wojtek" przygotowany przez Muzeum Historii Polski.

Na wszystkie wydarzenia, odbywające się w Alumnacie oraz kościele św. Trójcy, wstęp jest wolny. Na wydarzenia współorganizowane z Muzeum Podlaskim oddział w Tykocinie obowiązują bilety w cenie 10 zł. 

Szczegółowy program można znaleźć tutaj:



Festiwal Bezkresy



Letnia szkoła tradycji z Podlaskim Instytutem Kultury


Meandry – letnia szkoła tradycji to tygodniowe spotkania wypełnione tradycyjnym śpiewem, muzyką i tańcem. Meandry startują w niedzielę 18 sierpnia, a zakończą się uroczystym koncertem w sobotę, 24 sierpnia. A wszystko w skansenie w Koźlikach. 

W warsztatach tradycyjnego śpiewu weźmie udział 30 osób, ale z pozostałych propozycji może skorzystać każdy i to za darmo. Na początek PIK zaprasza na spotkanie śpiewacze z zespołem Podlaszanki. Wspólnie będzie można zaśpiewać dawne pieśni z miejscowości Grodzisk nad Narwią. Drugiego dnia wszyscy, którzy lubią potańczyć, będą mogli poćwiczyć z Oksaną But. Małgorzata Pawelczyk zabierze gości w sentymentalną wyprawę do przeszłości, do obrazów dzieciństwa, zapraszając na wystawę fotograficzną „Okruchy wspomnień”. O dawnych zwyczajach weselnych opowie Julita Charytoniuk, a pokaże je zespół Rodyna. Zespół Nicponie porwie wszystkich do tańca, a wielu wrażeń i emocji można oczekiwać na koncercie Adama Struga. Wreszcie 24 sierpnia: wielki finał -  koncert uczestników warsztatów śpiewu, a później potańcówka przy świetle księżyca. Zagra do niej trio Rosik/Stępień/Lorenc

Szczegółowy program otwartych wydarzeń:

18.08.2024 godz. 18:00 

Spotkanie śpiewacze z zespołem Podlaszanki z Grodziska

19.08-23.08.2024 w godz. 18:00-20:00

24.08.2024 w godz. 14:00-16:00

Warsztaty tańca – prowadzenie Oksana But

19.08.2024 godz. 20:00

Otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Okruchy wspomnień”

20.08.2024 godz. 20:00

Spotkanie – Dawne zwyczaje weselne na Podlasiu. Julita Charytoniuk i koleżanki

21.08.2024 godz. 20:00

Prezentacja fragmentu obrzędu weselnego w wykonaniu Zespołu śpiewaczego „Rodyna”

22.08.2024 godz. 20:00

Koncert/potańcówka z zespołem Nicponie

23.08.2024 godz. 20:00

Koncert Adama Struga

24.08.2024 godz. 19:00

Koncert grup warsztatowych

24.08.2024 godz. 20:30

Potańcówka z kapelą Rosik/Stępień/Lorenc 



Festiwal Filmów i fotografii przyrodniczych w Drohiczynie


Na placu przed Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej PUSZCZYK w Drohiczynie od godziny 19.00 odbędzie się pokaz filmów przyrodniczych. 

Pierwszego dnia prezentowane będą dwa filmy: „Puszcza Knyszyńska” Szczepana Skibickiego oraz „Narew. Od źródeł do ujścia.” Zdzisława Folgi. Drugiego dnia swe dokonania zaprezentują wybitni fotografowie, zdradzając tajniki swego warsztatu, dzieląc się fascynującymi opowieściami oraz doświadczeniem, zdobytym podczas obcowania z zaskakującym światem przyrody. O swojej pasji opowiedzą: Rafał Wyszyński, który przedstawi na fotografiach przyrodę Puszczy Białej, Iga Fijałkowska – zaprowadzi w swoje „Bieszczady”, Marek Marciszewski – opowie o spotkaniach z łosiami i nie tylko oraz Hubet Gajda - HUGA Nature – zaprezentuje fotografię od kuchni.

Festiwal Filmów i Fotografii Przyrodniczych to wydarzenie organizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Ośrodek Edukacji Ekologicznej PUSZCZYK w Drohiczynie oraz Gminę Drohiczyn.


Festyn Św. Bartłomieja w Kuleszach Kościelnych

 

Kulesze Kościelne od lat organizują dożynki, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Uroczystości rozpoczną się niedzielne (18.08) południe mszą święta o godz. 12:00 w kościele św. Bartłomieja, a po niej zgromadzeni ruszą w uroczystym przemarszu z wieńcem dożynkowym na plac gminny.

Na scenie wystąpią artuści działający w gminie:  dzieci i młodzież z terenu Gminy Kulesze Kościelne, zespół "Horyzont", "Kulesianki Band", zespół "Magnum", zespół "Rezonans", a także gwiazda wieczoru - zespół "Extazy". 

W tym roku, poza bezpłatnymi dmuchańcami dla dzieci, organizatorzy przeprowadzą dla najmłodszych zawody strażackie. Na zakończenie, tak jak co roku, odbędzie się pokaz fajerwerków.


II Forum Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Monieckiego


W niedzielę Starostwo Powiatowe w Mońkach organizuje Forum Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Monieckiego w stylu amerykańskim. To nie przypadek, bo z racji na dużą emigrację mieszkańców do USA miasto Mońki nazywane jest potocznie 51. stanem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nie zabranie stoisk wstawowych kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu oraz muzyki. Wstąpią Blond, Droga na Ostrołękę & Maja Bogucka, Spike, Marcin Siegieńczuk oraz DR SWAG. Na zakończenie, ok. 21.00 odbędzie się potańcówka z DJ.


Mistrzostwa Polski w triathlonie na Dojlidach


 Zawody Elemental Tri Series Białystok to zmagania triathlonowe - jedna z dyscyplin olimpijskich. Na listach startowych jest już zarejestrowanych ponad 500 osób. W niedzielę od godz. 8.00 do 15:05 odbędzie się aż 13 startów. Organizatorzy przygotowali zmagania dla każdego – biegi dla najmłodszych, poprzez połączenie pływania z bieganiem dla trochę starszych, aż do rywalizacji triathlonowej, czyli z włączeniem w to wszystko jazdy na rowerach. Jest o co walczyć, bo rangą są nawet tytuły mistrzów Polski.

W tym roku w Białymstoku będziemy kibicować Roksanie Słupek – to 13. zawodniczka zmagań olimpijskich w Paryżu (osiągnęła najlepszy wynik polskiego triathlonisty w historii igrzysk!)  Roksana Słupek w 2020 r. właśnie w Białymstoku zdobyła mistrzostwo Polski na dystansie standard.

W ramach Elemental Kids najmłodsi mogą wystartować w zawodach biegowych w dwóch kategoriach biegowych: na 200 m (1-6 lat) lub na 500 m (7-8 lat) oraz w Aquathlonie (pływanie + bieganie) w trzech kategoriach wiekowych. Ponadto na Dojlidach rozegrany będzie Puchar Polski Młodzików, Juniorów Młodszych i Enea Mistrzostwa Polski Elity, U23 oraz Juniorów – to zawody dotyczące młodych sportowców, które będą na dystansie supersprinterskim i sprinterskim. W tym roku odbędą się tutaj także Mistrzostwa Polski w triathlonie AGE-Group  (bieganie, pływanie, rower) na dystansie olimpijskim oraz Mistrzostwa Polski w formule – Aquabike (pływanie + bieganie). Z kolei amatorzy będą mogli ścigać się w oddzielnej rywalizacji na dystansie sprinterskim. W ramach białostockiego triathlonu odbędą się również zawody dla osób z niepełnosprawnością: Mistrzostwa Polski oraz Integracyjne Mistrzostwa Polski Sztafet.

W związku z organizacją imprezy zostanie zamknięta część ulic w pobliżu OSW Dojlidy a także ul. Plażowa w godzinach od 06:00 do 19:00 – będzie całkowicie zamknięta na odcinku od ul. Poziomej do ul. Ks. Stanisława Suchowolca. Reszta ulic zostanie częściowo wyłączona z ruchu w godz. 6.30 do 18.00

Program zawodów:

08:00 - 08.12 start dystans supersprint 0,4-10-2,5 (Puchar Polski – Juniorzy Młodsi, Juniorki Młodsze, Młodzicy, Młodziczki)

09:30 start dystans sprint 0,75-20-5 (paratriathlon, integracyjne sztafety)

09:45 ceremonia dekoracji (młodzik, junior młodszy)

10:00 oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski


Start ENEA Mistrzostwa Polski w Triathlonie na dystansie sprint 0,75-20-5

11:00 (Elita/U23/Juniorzy – mężczyźni)

12:35 (Elita/U23/Juniorki – kobiety)

12:50 ceremonia dekoracji (Paratriathlon)


Start Elemental Kids

13:50 Bieg na dystansie 200 m (kategoria 1-6 lat)

13:55 Bieg na dystansie 500 m (kategoria 7-8 lat)


Start Elemental Kids – Aquathlon

14.00 na dystansie 0,1 km pływania/0,5 km biegu (kategoria 9-10 lat)

14:10 na dystansie 0,2 km pływania/1 km biegu (Żaki 11-12 lat)

14:30 start dystans sprint 0,75-20-5 (Elemental Tri Series Age-Group)

14:35 ceremonia dekoracji (Elita/U23/Junior i Elemental Kids)

15:05 start dystans standard 1,5-40-10 (Mistrzostwa Polski Age-Group) i aquabike dystans standard 1,5-40 (Mistrzostwa Polski Age-Group)

18:35 ceremonia dekoracji (Mistrzostwa Polski Age-Group dystans standard – triathlon i aquabike)

18:35 ceremonia dekoracji Elemental Tri Series (dystans sprint 0,75-20-5)

19:00 zakończenie Elemental Tri Series Białystok


„Niedziela na świętego Rocha” w Nowogrodzie


Pokazy, koncerty, warsztaty śpiewacze i odpustowe stoiska – w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie po raz kolejny odbędzie się festyn rodzinny „Niedziela na świętego Rocha”.
W niedzielę,18 sierpnia na terenie skansenu zaplanowano nie tylko folklorystyczne występy muzyczne, ale także pokazy wytwórczości ludowej - wycinankarstwa, bursztyniarstwa, garncarstwa, plecionkarstwa, kowalstwa i tkactwa.
W programie tego dnia w Nowogrodzie także kurpiowskie gry i zabawy oraz dmuchańce dla dzieci.
Nie zabraknie także stoisk regionalnych twórców i z kurpiowskim jadłem.

„Niedzielę na świętego Rocha” w skansenie zaplanowano od 11:30 do 19:00, a jej zwieńczeniem będzie koncert Kapeli ze Wsi Warszawa, która wyjdzie na scenę o18:00.


| red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!






fot. Monika Kalicka
REGION
15.08.2024, 12:58, akt. 16.08.2024, 10:05

Masz wątpliwości? Zanieś grzyby do sanepidu










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok