Radio Białystok | Wiadomości | W hospicjum w Makówce realizowany jest projekt "Opieka wytchnieniowa"

W hospicjum w Makówce realizowany jest projekt "Opieka wytchnieniowa"

autor: Marcin Gliński

11.08.2024, 07:16, akt. 09:30

Dzięki tej inicjatywie opiekunowie osób z niepełnosprawnościami mogą znaleźć czas na załatwienie własnych spraw i odpoczynek. W hospicjum Proroka Eliasza w Makówce realizowany jest ministerialny projekt "Opieka wytchnieniowa". Osoby niesamodzielne i z niepełnosprawnościami mogą spędzić w ośrodku dwa tygodnie.

Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce, 11.08.2024, fot. Marcin Gliński
Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce, 11.08.2024, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
W hospicjum Proroka Eliasza w Makówce realizowany jest projekt "Opieka wytchnieniowa" - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pacjentom - przebywającym w hospicjum Proroka Eliasza w Makówce - lekarze i pielęgniarki zapewniają całodobową opiekę.


Otrzymaliśmy fundusze z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z opieki wytchnieniowej już skorzystało pięć osób. Kiedy rodziny odbierały te osoby, były bardzo zadowolone, dlatego że widziały jak dobrze są zaopiekowani ich rodzice czy dziadkowie - mówi koordynatorka projektu "Opieka wytchnieniowa" w hospicjum Proroka Eliasza w Makówce Irena Szwarc.


Założyciel Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce dr Paweł Grabowski mówi, że dzięki projektowi opiekunowie mogą zadbać o własne zdrowie.


Od jakiegoś czasu zauważamy, że wsparcia wymagają też osoby zajmujące się w domach swoimi podopiecznymi. Są to osoby często potężnie zmęczone. Taka myśl o opiece wyręczającej, o opiece wytchnieniowej chodziła nam po głowie od dawien dawna i Bogu dzięki, że takie granty się pokazały. Ktoś, kto zajmuje się bliską osobą może tę osobę nam powierzyć na dwa tygodnie, po to żeby samemu pojechać do sanatorium, odpocząć. Można się zgłaszać, my wtedy prosimy o wypełnienie oświadczenia przez lekarza rodzinnego. Musimy wiedzieć jakie ten chory przyjmuje leki, jakiego wsparcia wymaga. Jeżeli taka osoba wymaga bardzo specjalistycznej opieki, której nie jesteśmy w stanie zapewnić, to takiej osoby nie przyjmiemy dla jej własnego dobra. Ale ta podstawowa opieka, podstawowa troska lekarza, pielęgniarki, opiekunów medycznych, sanitariuszy - to wszystko ten człowiek może tutaj dostać od nas - mówi dr Paweł Grabowski.


Jednym z warunków udziału w projekcie jest posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. W ramach ministerialnego projektu łącznie hospicjum przyjmie do końca tego roku 24 osoby. Szczegóły dotyczące zgłoszeń są na stronie internetowej Hospicjum Proroka Eliasza.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Schorowane osoby ze wsi będą mogły liczyć na pomoc opiekunów i specjalistów

1.04.2024, 08:37

Są już wnioski i rekomendacje, a wszystko po to, by jak najskuteczniej stosować kompleksową opiekę domową schorowanym, niesamodzielnym osobom ze wsi.


Podlaskie organizacje testowały innowację społeczną dr Pawła Grabowskiego z Hospicjum Proroka Eliasza

28.03.2024, 08:46

Organizacje z naszego regionu testowały innowację społeczną dr Pawła Grabowskiego z Hospicjum Proroka Eliasza. Polega ona na świadczeniu kompleksowej opieki domowej schorowanym, niesamodzielnym osobom ze wsi. Rekomendacje są pozytywne.


Studenci medycyny uczą się w hospicjum w Makówce jak rozmawiać z pacjentami o chorobie i cierpieniu

25.02.2024, 14:21

Są u progu lekarskiej kariery, jednak już teraz uczą się jak rozmawiać z pacjentami o najtrudniejszych rzeczach: cierpieniu, umieraniu i chorobie. Kilkunastu studentów medycyny bierze udział w warsztatach zorganizowanych w Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce "Umieranie ludzka rzecz - praca z chorym i jego bliskimi".





ZNAJDŹ NAS





IGRZYSKA 2024

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok