Radio Białystok | Wiadomości | Natalia Kaczmarek zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu [zdjęcia]

9.08.2024, 08:43, akt. 22:18

Natalia Kaczmarek z Podlasia Białystok czasem 48,98 zdobyła brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w biegu na 400 m.

Natalia Kaczmarek, Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024, fot. Łukasz Szeląg/PZLA, źródło: mat. pras.

Wygrała Marileidy Paulino z Dominikany, która poprawiła rekord olimpijski na 48,17. Srebro dla Salwy Eid Naser z Bahrajnu - 48,53.

Pierwszy raz w historii trzy zawodniczki w jednym biegu zeszły poniżej 49 sekund. Ponadto każda z ośmiu finalistek złamała barierę 50 s. Ostatnia Henriette Jaeger z Norwegii uzyskała czas 49,96.

"Brawo Natalia Kaczmarek" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. I dodał, że po powrocie biegaczka dostanie nagrodę w wysokości 20 tys. zł.

Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk pogratulowali lekkoatletce. Podziękowania w mediach społecznościowych przekazał też wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

To pierwszy medal polskich lekkoatletów w Paryżu. 26-letnia Kaczmarek zdobyła swój trzeci medal olimpijski. Trzy lata temu w Tokio wywalczyła złoto w sztafecie mieszanej oraz srebro w sztafecie 4x400 m. Jest drugą polską lekkoatletką, która zdobyła olimpijski medal w biegu na 400 metrów. W 1976 roku w Montrealu na tym dystansie triumfowała Irena Szewińska.

- Ten sezon mi udowodnił, że jestem zawodniczką kompletną. Jeszcze chyba do mnie nie dotarło co zrobiłam i osiągnęłam - mówiła Kaczmarek.

Podkreśliła, że od początku do końca zrealizowała założoną taktykę. - Mój trener Marek Rożej zawsze wszystko układa tak, żeby moja forma była jak najwyższa. Nigdy nie zrobiłby nic przeciwko mnie. Czasami się kłócimy, ale są to takie drobne sprzeczki - powiedziała brązowa medalistka olimpijska.

Biegaczka zachwycała formą od początku roku. W styczniu podczas zgrupowania w RPA ustanowiła rekord kraju w biegu na 300 m - 35,52. Poprawiła także rekordy życiowe na 100 m - 11,54 oraz 200 m - 23,05. Na początku lipca poprawiła rekord Polski na 48,90, a w olimpijskim w finale uzyskała drugi czas w karierze. Taki sam rezultat miała 10 czerwca, gdy wygrała mistrzostwa Europy w Rzymie.

źródło: PAP | red: pp, mag, zmj

Klaudia Kardasz nie awansowała do finału olimpijskiej rywalizacji w Paryżu w pchnięciu kulą.

Igrzyska olimpijskie: Maria Andrejczyk w finale ze świetnym wynikiem

7.08.2024, 07:24

Jeden rzut wystarczył Marii Andrejczyk (Hańcza Suwałki) do awansu do finału rzutu oszczepem. W eliminacjach rzuciła 65,52 m, co jest jej najlepszym tegorocznym wynikiem. W środę (7.08) trzymamy też kciuki za Natalię Kaczmarek z Podlasia Białystok, która wieczorem pobiegnie w półfinale na 400m.

Kanadyjkarki Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska awansowały do półfinału igrzysk olimpijskich

6.08.2024, 11:42

Kanadyjkarki Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska wygrały bieg ćwierćfinałowy w konkurencji C2 500 m i zakwalifikowały się do półfinału igrzysk olimpijskich. Polki pokonały osadę Mołdawii o 0,83 sek., na trzecim miejscu finiszowały Kubanki.

Damian Czykier nie awansował do półfinałów biegu na 110 m ppł na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

6.08.2024, 11:39

Jakub Szymański, Krzysztof Kiljan i Damian Czykier z Podlasia Białystok nie awansowali do półfinałów biegu na 110 m ppł na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Wojciech Nowicki: Chcę skończyć karierę na igrzyskach w Los Angeles [wideo]

6.08.2024, 09:47

Mistrz olimpijski z Tokio w rzucie młotem Wojciech Nowicki, który w Paryżu zajął dopiero siódme miejsce zapowiada, że nie zamierza się poddawać. – Na razie skupiam się na przyszłorocznych mistrzostwach świata, ponieważ z racji wieku stawiam sobie cele z roku na rok. Moim marzeniem jest zakończenie kariery na igrzyskach w Los Angeles – mówi Wojciech Nowicki.