Radio Białystok | Wiadomości | Lato z książką - wzrost czytelnictwa w Książnicy Podlaskiej
Sezon letni sprzyja czytelnictwu, tak przynajmniej może wynikać ze statystyk Książnicy Podlaskiej w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W lipcu z Książnicy skorzystało tysiąc osób więcej niż w maju i w czerwcu. Najczęściej wypożyczane są kryminały i poradniki psychologiczne.
Zdecydowanie więcej podczas wakacji mamy czytelników. Patrząc na statystyki, to nawet 1000 osób więcej przychodzi w miesiącach wakacyjnych niż normalnie. Jest tendencja wzrostowa. Wiekowo na pewno nieco więcej jest osób w przedziale wiekowym 30-50, czyli osób pracujących. Dużo mamy też seniorów - mówi kierownik wypożyczalni głównej Marta Kozłowska.
Jak podaje Biblioteka Narodowa, w ubiegłym roku, co najmniej jedną książkę przeczytało 43 proc. Polaków.
Jak opisać czasy i klimaty Białegostoku dwudziestolecia międzywojennego? Czy upływ prawie stu lat, wojna, czasy PRL-u i transformacji pozwalają zachować właściwą perspektywę poznawczą? Na te i wiele innych pytań - w swojej książce "Czytamy Białystok!" - odpowiada Andrzej Fiedoruk.
Wojciech Misiukiewicz przez niemal 30 lat zbierał historie najstarszych mieszkańców regionu, spisywał własne gawędy o przyrodzie, kolekcjonował też swoje zdjęcia, w których przeplata się świat ludzi, natury i zwierząt. To wszystko zawarł w książce „Wigry".
Ta książka wzbudziła ogromne zainteresowanie. Historyk Wiesław Wróbel opisał dzieje osiedla Piaski. Do badań i zbierania opowieści zainspirowała go grupa dawnych mieszkańców tej części miasta.
Prestiżowa nagroda przyznawana przez Uniwersytet Jagielloński w rękach podlaskiego ornitologa Adama Zbyryta. Jego "Sensacyjne życie ptaków, pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki" zostało jedną z Mądrych Książek Roku.