Radio Białystok | Wiadomości | To ostatnia szansa na wzięcie udział w konsultacjach społecznych ws. wycinki drzew
Jeszcze tylko w niedzielę (4.08) można wziąć udział w konsultacjach społecznych w sprawie wycinki drzew. Prowadzi je m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Dotyczą one obszarów objętych ograniczeniami w pozyskiwaniu drewna, wprowadzonych na początku roku przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Decyzja resortu z 8 stycznia br. wprowadziła półroczny zakaz i ograniczenia pozyskiwania drewna w dziewięciu lokalizacjach w kraju. Dotyczyła 94 tys. ha lasów położonych w 28 nadleśnictwach.
Leśnicy proponują, by zwiększyć ten obszar i wyłączyć z użytkowania gospodarczego 20 proc. terenu. Swoje uwagi do tych planów wystosowali m.in. przyrodnicy. Adam Bohdan ze stowarzyszenia FOTA4Climate podkreśla, że propozycja aktualizacji była trudna do przeanalizowania.
Lasy Państwowe przedłożyły do konsultacji tysiące rekordów, propozycji, które są nie do przeanalizowania dla przeciętnego obywatela. Pytałem nawet jednego z nadleśniczych na czym te zmiany będą polegały, jakie kryteria zostały użyte, ile drzewostanów starszych będzie więcej, a ile mniej i nadleśniczy nie był w stanie mi odpowiedzieć. Wysłałem też w czerwcu oficjalne pismo - wniosek o informacje - jakie kryteria wykorzystano i jaki będzie ogólny bilans i nie otrzymałem odpowiedzi. Mam wrażenie, że Lasy Państwowe zarzuciły materiałem, który jest nie do przeanalizowania - wyjaśnia Adam Bohdan.
Zdaniem Adama Bohdana, a także wielu przyrodników i przedstawicieli branży turystycznej, kryteria ochrony lasów powinny być bardziej przejrzyste.
Przygotowaliśmy stanowisko, że moratorium powinno być utrzymane. Owszem, te obszary mogą być poszerzone, ale powinny być przyjęte krótkie, konkretne kryteria przyrodnicze i społeczne - dodaje Adam Bohdan i tłumaczy, że kryteria przyrodnicze to m.in. występowanie cennych siedlisk i wiek drzewostanu.
Przyrodnicy proponują też unikania wycinki drzew na dużej powierzchni i bardziej selektywne wycinanie lasu.
Do obszarów wyłączonych z użytkowania gospodarczego ma zostać zaliczona między innymi Puszcza Białowieska - uznana za jeden z obszarów światowego dziedzictwa UNESCO.
Konsultacje prowadzi pięć regionalnych dyrekcji, na obszarze których znajdują się lasy objęte moratorium. To RDLP w: Białymstoku, Gdańsku, Krośnie, Radomiu i Wrocławiu.
Swoje opinie mieszkańcy województwa podlaskiego mogą przesyłać na adres mailowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz pocztą tradycyjną. Szczegóły są na stronie internetowej bialystok.lasy.gov.pl.
Udział w konsultacjach wzięli m.in. podlascy przedsiębiorcy z branży drzewnej i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.