Radio Białystok | Wiadomości | 104. rocznica obrony Łomży przed armią bolszewicką

104. rocznica obrony Łomży przed armią bolszewicką

autor: Adam Dąbrowski

2.08.2024, 07:14, akt. 14:01

Trwała tylko kilka dni i zakończyła się wycofaniem wojsk polskich, ale być może miała wpływ na przebieg bitwy warszawskiej w 1920 r. Po tych wydarzeniach pojawiło się stwierdzenie, że nie byłoby cudu nad Wisłą, gdyby nie cud nad Narwią. W piątek (2.08) mija 104. rocznica obrony Łomży.

O wydarzeniach z 1920 r. przypomina mural na domu przy ul. Rządowej w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
O wydarzeniach z 1920 r. przypomina mural na domu przy ul. Rządowej w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Wojska agresora, po kolejnych potyczkach, dotarły do linii Narwi pięć dni wcześniej. Tymczasem żołnierze stacjonującego w Łomży 33.pułku piechoty walczyli na froncie litewsko-białoruskim, a w mieście pozostał tylko tzw. batalion rezerwowy, składający się głównie z ochotników i rezerwistów. Mimo to kpt. Marian Raganowicz podjął decyzję o obronie miasta.


Rzeczywista obrona Twierdzy Łomża, czyli fortów, które znajdują się po drugiej stronie Narwi trwała pięć dni i w ocenie historyków była bardzo ważnym wydarzeniem ponieważ o tyle opóźniła nawałę rosyjską kroczącą na Warszawę – mówi historyk Sławomir Zgrzywa.


Zmieniali się dowódcy – kpt. Raganowicza zastąpił ppłk Andrzej Kopa, a potem gen. Jan Wroczyński, jednak nie do przecenienia – zdaniem Sławomira Zgrzywy było zaangażowanie cywilnej ludności miasta.

Szczególnie kobiet były aktywne – pod ostrzałem dowoziły żołnierzom na fory żywność i środki opatrunkowe, same opatrywały lżej rannych, a tych ciężej wozami konnymi wywoziły do szpitala do Łomży. Ten heroizm i ofiarność zostały udokumentowane zarówno w monografii napisanej przez ówczesnego prezydenta Łomży Władysława Świderskiego, jak i we wspomnieniach majora – wówczas kapitana Raganowicza – opowiada historyk.


Po pięciu dniach walk, wobec przeważających sił agresora, dowództwo podjęło decyzję o wycofaniu się polskich wojsk z miasta, które odzyskane zostało po niespełna trzech tygodniach (22.08).
Obecnie o tych wydarzeniach przypomina mural na domu przy ul. Rządowej.

| red: at, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łomżyński samorząd przybliża mieszkańcom bohaterów Powstania Warszawskiego

23.07.2024, 14:14

Powstanie Warszawskie to także nasza historia - mówią władze Łomży. W mieście rozpoczęła się kampania edukacyjna, która prezentuje Mieczysława Bruszewskiego pseudonim "Pudel".


W II LO w Łomży powstała izba muzealna

23.06.2023, 22:12

Pamiątki z 30 lat funkcjonowania szkoły, ale i 123-letnia historia budynku, w którym się mieści, znalazły się na ekspozycji w izbie muzealnej II LO w Łomży.


Łomża upamiętni Bitwę Warszawską - samorząd dostał specjalną tablicę od prezydenta RP

12.06.2020, 15:05

To upamiętnienie Bitwy Warszawskiej i podkreślenie jej znaczenia nie tylko dla Polski, ale i całej Europy.





ZNAJDŹ NAS





IGRZYSKA 2024

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok