Radio Białystok | Wiadomości | Pływanie na Byle Czym, ale też festiwale czy spacery z historią w tle - to wakacyjne propozycje na weekend

Pływanie na Byle Czym, ale też festiwale czy spacery z historią w tle - to wakacyjne propozycje na weekend

autor: Areta Topornicka, Karol Prymaka, Ludmiła Łabowicz, Marta Nazarko, Wojciech Szubzda

26.07.2024, 18:59, akt. 20:42

Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym to najważniejsza w ten weekend impreza w Podlaskiem. W niedzielę (28.07) ponad 20 ekip wystartuje w mistrzostwach w Augustowie. W regionie w najbliższą sobotę i niedzielę jeszcze m.in. festiwale, koncerty i spacery z historią w tle. Oto zestaw wybranych propozycji na ostatni weekend lipca od Polskiego Radia Białystok.

Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie 2023, fot. Joanna Szubzda
Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie 2023, fot. Joanna Szubzda



Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym z Polskim Radiem Białystok
niedziela o 15:00



Będą postacie z filmów i bajek, sprzęt rolniczy, kopie różnych statków i pojazdów, czy konstrukcje z odpadów. Takie i inne wehikuły - napędzane silnikami lub pracą własnych mięśni - popłyną rzeką Nettą w Augustowie. W niedzielę (28.07) 27. Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym z Polskim Radiem Białystok.

Swój udział zapowiedziało 25 ekip z różnych części Polski, m.in. z Raciborza, Łodzi, Kędzierzyna-Koźla, Białegostoku, Suwałk, czy Tykocina. Chcą nas bawić, ale też edukować - m.in. jak ważny jest zdrowy tryb życia, ciężka praca rolników, troska o bezdomne zwierzęta i o środowisko naturalne. Niektórzy na mistrzostwa przyjeżdżają od wielu lat, inni debiutują.

Wszyscy powalczą o nagrody w łącznej wysokości 31 tys. zł. Zwycięzcę w kategorii EKO wybierze Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Białymstoku.

Start pływadeł o 15:00 przy hotelu Karmel. A wieczorem na błoniach będą koncerty. Wystąpią: The Boars, Yuos, VBS, Żurkowski i o 21:30 gwiazda wieczoru - Sidney Polak.



Festiwal Folkloru i Smaku w Suwałkach
sobota i niedziela



Będzie można spróbować dziczyzny, kuchni żydowskiej, a także obejrzeć rzemieślników przy pracy.

W sobotę (27.07) w Suwałkach rozpoczyna się Festiwal Folkloru i Smaku. Przez dwa dni w Parku Konstytucji 3 Maja rozstawione będą kramy z rękodziełem oraz produktami regionalnymi.

Pierwszego dnia tradycyjnie zaplanowano występy laureatów ogólnopolskich festiwali kapel i śpiewaków ludowych oraz kiermasz.

Natomiast w niedzielę (28.07) będzie można skosztować ciekawych potraw. Oprócz Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego "Sąsiedzi przy stole” rywalizować ze sobą będą również gospodynie wiejskie, a tematem, przewodnim tegorocznych zmagań są potrawy oparte na "darach lasu".

Nowością podczas Jarmarku będą warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży. Uczniowie przygotują słodkie dania oraz nauczą się obróbki potraw opartej na kuchni molekularnej.

Jarmark Folkloru i Smaku zwieńczą występy suwalskich zespołów i śpiewaków, a także licznych kapel ludowych z regionu.



Międzynarodowy Festiwal "Siabrouskaja Biasieda"
sobota 17:00



To jedna z największych białoruskich imprez w regionie, występują tu też gwiazdy polskiej sceny. W Gródku po raz 24. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal "Siabrouskaja Biasieda”. Na scenie w amfiteatrze nad miejscowym zalewem wystąpią białoruskie zespoły grające muzykę estradową, taneczne rytmy, ale też folklor. Gwiazdą wieczoru będą Brathanki.

Jak co roku organizatorzy "Siabrouskaj Biasiedy" proponują uczestnikom wiele dodatkowych atrakcji. Tym razem będzie można wziąć udział w konkursie na najlepsze pierogi, będą też konkursy dla dzieci promujące imprezę.

Początek "Siabrouskaj Biasiedy" w sobotę (27.07) o 17:00.



Festyn rodzinny w Zaściankach
sobota 17:00



Będą atrakcje dla całych rodzin - m.in. malowanie twarzy, dmuchańce, stoiska gastronomiczne i występ iluzjonisty. W sobotę (27.07) festyn rodzinny w Zaściankach. Na scenie występować będą muzycy, a najmłodsi będą mogli korzystać m.in. z dmuchańców. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Festyn na boisku przy ul. Górka Tomka w Zaściankach rozpocznie się o 17:00 i potrwa do 22:00.



Spacer pt. "Traktem królewskim - spacer historyczny"
sobota 16:00



To wyjątkowe spacery, podczas których można poznać historię Krynek i okolic. Na drugi spacer tematyczny w sobotę (27.07) zaprasza KGW Łapiczanki. Tym razem jest to spacer pt. "Traktem królewskim - spacer historyczny". Uczestnicy dowiedzą się m.in. o początkach Krynek i trakcie Kraków - Wilno.

Początek spaceru o 16:00 na rondzie w Krynkach. Kolejne spacery w sierpniu - 10.08.2024 i 24.08.2024. Po ostatnim zaplanowane jest ognisko.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, każdy spacer trwa minimum 2,5 godziny.



Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym za Motorówką
sobota od 8:00 eliminacje, finał w niedzielę od 9:00



Kolejne wodne zawody w Augustowie. Tym razem na jeziorze Białym rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym za Motorówką. W konkurencji slalom oraz skoki. Zgłosiło się około 80 zawodników z całej Polski. Wystąpią w kategoriach: U14, U17, U21, seniorów i open.

Zawody najlepiej obserwować na akwenie Zatoka Tartaczna. W piątek oficjalny trening, w sobotę (27.07) od 8:00 rozpoczną się eliminacje. Niedzielne (28.07) finały zaplanowane są od 9:00.



Festyn "Na Wołodymyra"
sobota 17:00



Będzie wspólna modlitwa, wykład i koncert zespołu "Hanok" z Łodzi. W skansenie Zagroda koło Koźlik nad Narwią odbędzie się w sobotę (27 lipca) Festyn "Na Wołodymyra”. To doroczne wydarzenie Towarzystwa Przyjaciół Skansenu w Koźlikach.

W tym roku impreza odbywa się w ramach projektu "Ukraińska Paleta Artystyczna 2024”. Rozpocznie ją o 17:00 modlitwa przy kapliczce św. Włodzimierza. Następnie można będzie posłuchać wykładu Vitalija Michalczuka na temat 100-lecia autokefalii Kościoła prawosławnego w Polsce. Na koniec z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia wystąpi grupa śpiewacza "Hanok” z Łodzi. W imprezie może wziąć udział każdy, kto chce spędzić czas w malowniczym miejscu nad Narwią w otoczeniu tradycyjnej architektury drewnianej.



Festyn Orlańskie Spotkania
sobota 15:00



To największa impreza na terenie gminy Orla. W sobotę (27.07) festyn Orlańskie Spotkania. To przede wszystkim występy lokalnych zespołów działających przy miejscowym GOK-u i zaproszonych gości. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Piękni i Młodzi Dawid Narożny.

Festyn to nie tylko występy zespołów, ale także prezentacja służb mundurowych, stoiska z rękodziełami i produktami lokalnymi.

Orlańskie Spotkania rozpoczną się o 15:00 na placu przy synagodze w Orli.



Biesiada Brańska
sobota 17:00



Będzie wspólne śpiewanie piosenek, konkursy z nagrodami i tort. Na Biesiadę Brańską zaprasza w sobotę (27.07) Koło Gospodyń Wiejskich "Bona".

W trakcie imprezy będą konkursy taneczne, wspólna biesiada i potańcówka. Będą też stoiska z produktami kuchni regionalnej przygotowanymi przez KGW "Bona".

Biesiada Brańska od 17:30 na placu miejskim w Brańsku.



Prelekcja w ramach projektu "Podlaska Mozaika Kulturowa"
sobota 17:00



Dziedzictwo kulturowe Podlasia można bliżej poznać podczas cyklu prelekcji w ramach projektu "Podlaska Mozaika Kulturowa".

W sobotę (27.07) kolejne spotkanie. Tym razem w świetlicy wiejskiej w Tofiłowcach w gminie Dubicze Cerkiewne.

Spotkanie od 17:00 do 19:00 będzie poświęcone podlaskiemu dziedzictwu materialnemu i niematerialnemu.

Celem projektu "Podlaska Mozaika Kulturowa" jest przybliżenie bogatej historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego regionu, ale też angażowanie mieszkańców w działania kulturalne, co sprzyja budowaniu silniejszych więzi społecznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na każdym spotkaniu zaplanowano poczęstunek.



Klimatyczne wieczory w Wigrach
sobota 19:00



To kolejne wydarzenie z cyklu "Klimatycznych wieczorów w Wigrach”. W pokamedulskim klasztorze (Tawerna w ogrodach klasztornych) można będzie w sobotę (27.07) posłuchać muzyki. O 19:00 wystąpi Szczepan Sześciło.

W kolejne soboty w Wigrach wystąpią: "Friend’s off the blues” (3.08), "Ola Szejda z grupą" (10.08) i na zakończenie "Dreszcz Blues Band” (16.08).

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.



Obchody jubileuszu 40-lecia Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim
niedziela 14:00



Będą warsztaty edukacyjne dla dzieci, wybijanie pamiątkowych monet i lekcja historii. W niedzielę (28.07) obchody jubileuszu 40-lecia Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. To oddział Muzeum Podlaskiego.

To wyjątkowe wydarzenie uświetni obecność Izabeli Branickiej - starościny bielskiej, która przy udziale mieszkańców miasta ufundowała Ratusz, który jest teraz siedzibą muzeum.

W ramach obchodów zaplanowano m.in. warsztaty dla dzieci, pamiątkowe zdjęcia z Izabelą Branicką, wybijanie monet.

Początek wydarzenia o 14:00. Wstęp jest bezpłatny.



Festyn "Waniewo - Odpust - Natura 2024"
niedziela 13:00



Po kilkuletniej przerwie wraca festyn "Waniewo - Odpust - Natura 2024". To okazja do promowania lokalnych artystów i turystyki nad Narwią.

Atrakcjami niedzielnego (28.07) festynu będą występy zespołów, a gwiazdą wieczoru będzie Milano. Będą też: dmuchańce, animacje dla dzieci i stoiska z jedzeniem.

Festyn ma też promować kładkę "Waniewo-Śliwno" i wieżę widokową nad Narwią. Wydarzenie organizują: wójt gminy Sokoły i proboszcz parafii Waniewo.

Początek festynu o 13:00 w Waniewie nad Narwią.



Główne obchody święta 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie
niedziela 12:00



Będzie piknik wojskowy, msza święta i pokaz walki wręcz. W niedzielę (28.07) główne obchody święta 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie.

O 12:00 uroczysta msza święta w intencji oficerów i szeregowych 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego oraz żołnierzy Augustowskiego Obwodu Armii Krajowej, a także ich rodzin. Następnie zaplanowano piknik wojskowy, a także pokaz walki wręcz w wykonaniu żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

A wszystkie atrakcje odbędą się na parkingu przy Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, Al. Kardynała Wyszyńskiego 2 w Augustowie.


| red: pp, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok