Radio Białystok | Wiadomości | Szpital w Łomży dołączył do programu kompleksowej opieki po zawale serca KOS-zawał
Pacjenci po zawale serca mogą w Łomży liczyć na specjalną opiekę. Szpital Wojewódzki w tym mieście dołączył do programu KOS-zawał, który realizuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak mówi rzecznik szpitala Jolanta Gryc - projekt przewiduje kompleksową opiekę nad pacjentem.
Program obejmuje regularną opiekę kardiologiczną w poradni przez 12 miesięcy od momentu wystąpienia zawału, edukację pacjenta, dostęp do bezpłatnych badań, w tym badań specjalistycznych, takich jak echo serca. W przypadku wskazań medycznych kardiolog może zmodyfikować wcześniej ustalony plan leczenia i ustalić nowy - tłumaczy Jolanta Gryc.
Każdy pacjent, objęty tym programem, będzie też pod opieką specjalnego koordynatora.
Każdy zakwalifikowany pacjent przez cały czas udziału w programie wspierany jest przez wyznaczonego koordynatora z oddziału kardiologicznego. Pacjent nie musi sam zapisywać się na wizyty, ani czekać w długich kolejkach. Wszystkie terminy ustala koordynator - dodaje Jolanta Gryc.
Program KOS-zawał funkcjonuje w województwie podlaskim od 2018 roku. Teraz w regionie realizuje go sześć placówek.
1. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
2. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku
3. Szpital Ogólny w Grajewie
4. Grupa American Heart of Poland, realizująca program w dwóch miejscach udzielania świadczeń w: Augustowie i Suwałkach
5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku
6. Szpital Wojewódzki w Łomży
Zambrowski szpital uzyskał akredytację Ministerstwa Zdrowia. To proces, który trzeba cyklicznie powtarzać ze względów formalnych.
Karta EKUZ funkcjonuje już 20 lat. Najczęściej przypominamy sobie o niej podczas wakacyjnych wyjazdów zagranicznych. W audycji Masz Prawo przypomnimy sobie co oferuje, a czego nie obejmuje i dlaczego warto mieć dodatkowe ubezpieczenie.
Co roku z przyczyn kardiologicznych umiera już ponad 180 tys. Polaków. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Zdaniem ekspertów w zdecydowanej większości przypadków takich chorób układu krążenia jak zawał, niewydolność serca czy udar mózgu można by zapobiec. W jaki sposób?
Jednym z czynników ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu jest otyłość. Jak ją rozpoznać i leczyć mówić będzie prof. Lucyna Ostrowska, kierownik Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.