Radio Białystok | Wiadomości | Rekonstrukcje, przejażdżki zabytkowym autobusem, festiwale - wiele weekendowych atrakcji w Podlaskiem

Rekonstrukcje, przejażdżki zabytkowym autobusem, festiwale - wiele weekendowych atrakcji w Podlaskiem

autor: Marcin Mazewski, Paweł Wądołowski, Ryszard Minko

13.07.2024, 07:10, akt. 11:18

Koncerty, rekonstrukcje historyczne z okazji 255. rocznicy bitwy pod Olmontami i warsztaty snycerki - nadchodzący weekend w Podlaskiem obfituje w wiele ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu.

XI Zajazd Wysokomazowiecki w Ciechanowcu, fot. Paweł Wądołowski
XI Zajazd Wysokomazowiecki w Ciechanowcu, fot. Paweł Wądołowski




255. rocznica Bitwy pod Olmontami
sobota od 16:00



13 lipca boisko w Olmontach zamieni się w arenę pełną atrakcji. Od 16:00 będzie można przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało obozowisko Konfederatów Barskich. Będzie to okazja do zobaczenia stanowiska musztry piechoty koronnej i rychtowania armaty oraz nauki fechtunku szablą polską. 

Będą też warsztaty tańca z epoki, wytwarzanie kokard narodowych, szyfrowanie i deszyfrowanie rozkazów oraz pokazy dynamiczne - pokaz tańców dworskich, pokaz dawnej artylerii, prezentacja ręcznej broni, salwy z pistoletów i muszkietów. Zaplanowano też grę terenową a na zakończenie wspólną potańcówkę.




"Klimatyczne wieczory w Wigrach"
sobota od 19:00



To cykl sobotnich koncertów, które odbędą się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach. Jako pierwszy wystąpi zespól Byle Dalej. W kolejne soboty aż do 16 sierpnia wystąpią kolejno: "Dobre wrażenie", "Szczepan Sześciło" , "Friend’s off the blues", "Ola Szejda z grupą" i na zakończenie "Dreszcz Blues Band". 

Wejście na wszystkie koncerty jest darmowy. Początek o godzinie 19:00.




"Wakacyjne spotkania z hydrobiologią" w Ośrodku Edukacji Środowiskowej nad jeziorem Wigry
sobota od 10:00



Nad jeziorem Wigry odbędzie się spotkanie niemalże dla każdego od dzieci po dorosłych, gdzie uczestnicy poznają historię mikroskopu i mieszkańców podwodnych przestrzeni, między innymi wchodząc w kaloszach do jeziora by przyjrzeć im się z bliska. Udział jest bezpłatny, choć obowiązują zapisy. Szczegóły są na stronie Wigierskiego Parku Narodowego.




Warsztaty, spotkania i wykłady w ramach inicjatywy "Drewniane Kleszczele"
sobota, niedziela



13 i 14 lipca pasjonaci pracy z drewnem będą się mogli nauczyć snycerki z Jerzym Ostapczukiem z Działu Konserwacji Zabytków w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Uczestnicy zapoznają się z typologią zdobień architektonicznych występującą w tradycyjnym budownictwie drewnianym Podlasia. Poznają też narzędzia snycerskie oraz zobaczą, jakie wzory można wykonać przy ich pomocy. 

Elementem warsztatów będzie część praktyczna, gdzie uczestnicy wykonają wzory nawiązujące do ornamentyki budynków zachowanych w Kleszczelach i jego okolicach (nadokiennik, elementy zdobienia naroży). Uczestnictwo jest bezpłatne, choć na warsztaty obowiązują zapisy.




Rozpoczęły się Dni Rajgrodu
piątek, sobota, niedziela



Dni Rajgrodu zaczęły się już w piątek. W sobotę o 10:30 na przystani przy Domu Kultury w Rajgrodzie rozpoczną się XIII regaty o puchar burmistrza. Z kolei w południe impreza przenosi się do amfiteatru, gdzie zaprezentuje się teatr dla dzieci z morskimi opowieściami, a później - w ramach Festiwalu SzantygRaj - zagrają zespoły szantowe, miedzy innymi The Pioruners. Zabawa potrwa do 22:00.

Z kolei w niedzielę na plaży miejskiej odbędzie się turniej siatkówki plażowej, drugi etap regat, a w amfiteatrze ponownie koncerty - w tym gwiazdy imprezy - zespołu Brathanki, który rozpocznie występ o 21:30.



Można poznać historię łomżyńskiej komunikacji miejskiej
sobota od 10:00



Historię łomżyńskiej komunikacji miejskiej będzie można poznać w sobotę. Od 10:00 zaprasza Muzeum Północno-Mazowieckie. Będzie można obejrzeć wystawę "Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży”. Oprócz eksponatów będzie też można porozmawiać z pracownikami firmy, w tym Krzysztofem Prusińskim, który pracuje w MPK od 1974 roku. 

Atrakcją wystawy będą też kursy starym Autosanem H9-35. Pojazd należy do prywatnego kolekcjonera Dariusza Łady. Bezpłatne kursy z dziedzińca Muzeum wyjadą na miejskie ulice o 12:00, 13:00 i 14:00.




Harley Picnic w Białymstoku
piątek, sobota



To patriotyczno-motocyklowe wydarzenie cieszące się dużym zainteresowaniem zarówno właścicieli jednośladów, jak i białostoczan. Harley Picnic w tym roku potrwa dwa dni (12-13.07).

W piątek (12.07) uczestnicy zlotu wezmą udział w rajdzie śladami Danuty Siedzikówny "Inki". Start około 13:00 sprzed Sanktuarium w Świętej Wodzie. Motocykliści z biało-czerwonymi flagami około 18:00 dotrą do Białegostoku.

W sobotę w południe z placu przed Teatrem Dramatycznym na ulice stolicy Podlasia wyruszy głośna parada. Około 13:00 motocykliści wrócą na plac, gdzie będą m.in. pokazy sztuk walki, konkursy, a także integracyjny grill.




Jarmark "Zasmakuj w Łomży"
niedziela od 9:00



Wyroby lokalnych artystów, ale także producentów żywności z regionu będzie można kupić w niedzielę w Łomży. O 9:00 na Starym Rynku rozpocznie się jarmark "Zasmakuj w Łomży". Wezmą w nim udział także policjanci, którzy będą promowali bezpieczeństwo na drogach. 

Będzie miasteczko ruchu drogowego, ale też symulator zderzeń. Będzie też można oznakować rower czy obejrzeć policyjny sprzęt. Jarmark potrwa do 15:00.




Pokazy łuczników i inscenizacja pasowania na rycerza w Ciechanowcu
niedziela od 12:00



Rekonstrukcja bitwy z 1264 roku, do której doszło pod Brańskiem, pokazy łuczników i sokolników, a także inscenizacja pasowania na rycerza. Między innymi takie atrakcje przygotowali organizatorzy Zajazdu Wysokomazowieckiego.

Impreza rozpocznie się w niedzielę w południe, w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. O 12:00 będzie msza święta, a od 13:00 do 17:00 zaplanowane są pokazy. Rekonstrukcja bitwy rozpocznie się o 17.30. Na zakończenie Zajazdu będzie można obejrzeć spektakl "Chory z urojenia" Moliera w wykonaniu aktorów z Teatru Parabuch.




Trzy dni z niezależną kulturą białoruską na Festiwalu "Tutaka" koło Gródka
piątek, sobota, niedziela



Koncerty białoruskich kapel, warsztaty teatralne dla dzieci i dorosłych, spotkania i dyskusje na tematy ważne dla białoruskiej diaspory w Polsce - to tylko niektóre aktywności rozpoczynającego się w piątek (12.07) w uroczysku Boryk koło Gródka Festiwalu Przebudzonych "Tutaka".

Organizatorzy zapowiadają także akcję pisania listów do więźniów politycznych i spotkanie z liderką białoruskiej opozycji, przewodniczącą Przejściowego Gabinetu Swiatłaną Cichanouską.

Paweł Stankiewicz z Fundacji "Tutaka" zapowiada, że impreza jest skierowana głównie do Białorusinów - zarówno tych z mniejszości białoruskiej, ale także z diaspory. Jednak na festiwal warto przyjechać, żeby poznać białoruska kulturę i dowiedzieć się, "kim są ci Białorusini" - podkreśla.

Festiwal "Tutaka" odbywa się już po raz czwarty i tym razem organizatorzy postanowili, że będzie trwał trzy dni - aż do niedzieli. Wśród białoruskich zespołów zaprezentują się m.in. Alaksandr Pamidorau, :B:N: czy Syndrom Samazvanca, a także duet z Podlasia Sw@da x Niczos.




Festiwal "Na Iwana, na Kupała" w Dubiczach Cerkiewnych
sobota od 16:30



W sobotę (13.07) odbędzie się tu Festiwal "Na Iwana, na Kupała", czyli ukraińska świętojańska noc. Impreza odbędzie się nad wodami zalewu Bachmaty, a rozpocznie o 17:30 przejściem korowodu uczestników koncertów do położonej nad brzegiem sceny. Wystąpią na niej folklorystyczne, folkowe i estradowe zespoły z Podlasia.

Kulminacyjnym i najbardziej barwnym momentem imprezy jest inscenizacja kupalskiego obrzędu puszczania wianków, które poprzedza rozpalenie wielkiego ogniska, a kończy pokaz fajerwerków.

Po części obrzędowej publiczność będzie bawić się na folkowej zabawie. W tym roku zagrają na niej: ukraińska grupa "GG Hulajhorod" oraz zespół "Narwa i Harika", a imprezę zakończy DJ MaRBoH.

"Na Iwana, na Kupała" w Dubiczach Cerkiewnych to także imprezy towarzyszące. Już tradycyjnie, nieopodal sceny, odbywa się Jarmark Kupalski - czyli kiermasz ludowego rękodzieła z udziałem wystawców z Polski oraz Ukrainy. Przed koncertami - o 16:30 odbędzie się także prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia "Kraina swego słowa".




Festiwal Odkryć w Drohiczynie
sobota od 11:00



To plenerowa impreza dla całych rodzin propagująca naukę i nowe technologie. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie organizuje Festiwal Odkryć. W sobotę na placu przy Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności przy ul. Warszawskiej na odwiedzających będą czekały dziesiątki atrakcji.

Jak zapewnia dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie Rafał Siwek, to jedyne takie wydarzenie na Nadbużańskim Podlasiu, na którym każdy - od dziecka po seniora - znajdzie coś dla siebie. Przyjadą m.in. przedstawiciele sieci SOWA z całej Polski, będzie też Centrum Nauki Kopernik. Przygotowano liczne warsztaty, pokazy, eksperymenty i wystawy interaktywne.

Wstęp na Festiwal Odkryć w Drohiczynie jest bezpłatny, początek imprezy o 11:00



Za darmo do Kopnej Góry i Poczopka
sobota, niedziela od 10:00



Ruszają weekendowe darmowe przejazdy z Białegostoku do Kopnej Góry i Poczopka, gdzie na turystów czeka m.in. pokazowa zagroda żubrów, arboretum i silvarium, czyli leśny ogród. Z przejazdów PKS Nova będzie można korzystać do końca wakacji w soboty i niedziele.

Przejazdy ruszają od 13 lipca. Tak w sobotę, jak i w niedzielę realizowany będzie jeden kurs. Autobusy będą ruszały w soboty i niedziele o 10:00 z dworca PKS w Białymstoku, po drodze zatrzymają się na jeszcze jednym przystanku w Białymstoku, a także w Supraślu. Następnie dowiozą turystów do Kopnej Góry lub Poczopka. Powrót zaplanowano ok. 15:00.

Nie można wcześniej zarezerwować miejsc, a przejazdy są bezpłatne. Trasę ma obsługiwać autobus na 30 miejsc.



Cykl koncertów pn. "Białostoczanki w świecie" w białostockim Kinie TON
niedziela od 18:00



Wydarzenie ma ukazać sylwetki, twórczość i rozwój kobiet, które swoją przygodę muzyczną i życie zawodowe rozpoczynały w Białymstoku, a obecnie z powodzeniem kontynuują je w różnych częściach Europy i świata. Na koncertach zostanie zaprezentowana muzyka, która ukształtowała artystki, bądź jest ich inspiracją. 

Jako pierwsze w niedzielę 14 lipca wystąpią wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska i pianistka Magi Garcias. Początek koncertu o godzinie 18:00. Bilety można kupić w kasie kina.




Obywatelska burza mózgów na temat żywności
sobota od 14:00



W sobotę o 14:00 w ogrodzie społecznościowym im. Marioli Wojtkiewicz w Białymstoku uczestnicy porozmawiają o tym, co zrobić żeby zdrowa żywność była dostępna i nie była tak jak dzisiaj - przywilejem zależnym od dochodów, świadomości, miejsca zamieszkania, wiedzy.

Dyskusja odbędzie się na terenie za rektoratem UwB przy ulicy Świerkowej i może wziąć w niej udział każdy zainteresowany.


źródło: PAP | red: mag, gl, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlasie SlowFest tym razem zaczyna od Narewki

11.07.2024, 18:22

Trzy miejsca w regionie i 20 wydarzeń, a wśród nich pokazy filmów, koncerty, warsztaty, a także spotkania - w tym roku Festiwal Podlasie SlowFest by Łomża zagości w trzech miejscach: Narewce, Supraślu i Łomży.




MOK w Wysokiem Mazowieckiem zaprasza dzieci i młodzież - można pograć w gry i wziąć udział w warsztatach teatralnych

8.07.2024, 17:36

Warsztaty teatralne, ale też sala gier czynna przez cały dzień. To propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem dla najmłodszych.





ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok