Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 80 stulatków w regionie otrzymuje świadczenie honorowe
W Podlaskiem 83 osoby pobierają świadczenie honorowe. To seniorzy, którzy skończyli 100 lat.
Najstarszą kobieta w regionie jest mieszkanka powiatu sejneńskiego, która ma 113 lat. Najstarszy mężczyzna mieszka w Hajnówce i w grudniu skończy 103 lata.
Raz przyznany specjalny dodatek za wiek wypłacany jest do końca życia w tej samej wysokości.
Świadczenie jest wypłacane w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin - informuje Krystyna Michałek z ZUS-u.
Dla osób, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat, świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 zł brutto. Jeszcze do końca lutego br. była to kwota 5540,25 zł brutto - mówi Krystyna Michałek.
Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, aby dostać dodatkową gratyfikację za wiek, nie muszą składać żadnego wniosku.
Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie pobierają świadczeń. Ci muszą sami złożyć wniosek i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.
Od poniedziałku (1.07) rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o świadczenie z programu "Dobry Start".
Osoby przechodzące na emeryturę coraz częściej korzystają z konta bankowego - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Czy istnieje sekret długowieczności? Jak dożyć stu lat w dobrej kondycji, zachowując humor i pamięć? Władysława Gieniusz z Podsokołdy to jedna z najstarszych mieszkanek gminy Supraśl.