Radio Białystok | Wiadomości | Białoruska "Noc Kupały" w Białowieży i w Narewce

Białoruska "Noc Kupały" w Białowieży i w Narewce

6.07.2024, 13:41, akt. 13:57

Występy zespołów folklorystycznych oraz wspólne puszczanie wianków na rzece Narewce - to główne atrakcje białoruskiego "Kupalle". Impreza odbędzie się w sobotę (6.07) wieczorem w Białowieży.

Magiczna Noc Kupały w Kruklankach Foto: Zespół Pieśni i Tańca Ranok
Magiczna Noc Kupały w Kruklankach Foto: Zespół Pieśni i Tańca Ranok

To jedna z największych imprez organizowanych przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce. Współorganizatorem jest Białowieski Ośrodek Kultury w Białowieży. Co roku przyciąga kilkutysięczną publiczność.


Noc Świętojańska

"Kupalle" - Noc Kupały, jest odpowiednikiem Nocy Świętojańskiej; to święto przyrody, letniego przesilenia związane z kultem trzech żywiołów: wody, ognia i wiatru. Symbolami tej nocy, są ogień, wianki, kwiaty paproci, a także śpiew i miłość.

Impreza rozpocznie się o godz. 18:30 przemarszem barwnego korowodu sprzed Białowieskiego Ośrodka Kultury do amfiteatru w tej miejscowości. Uczestnicy będą nieśli zapalone pochodnie, a także wianki z ziół i kwiatów. Podczas przemarszu będą też śpiewać hymn tego święta "Kupalinkę".


"Kupalinka' i zespoły na scenie

Odśpiewaniem hymnu rozpocznie się również uroczysta część Nocy Kupały. "Kupalinka" będzie śpiewana jeszcze kilkakrotnie podczas koncertu przez różne zespoły. Na specjalnej scenie zaprezentuje się ponad 30 zespołów i wykonawców z Białostocczyzny.

Po koncercie, który zakończy pokaz laserów, uczestnicy wyruszą korowodem nad pobliską rzekę Narewkę. Tam o północy panny będą puszczać na rzekę wianki. Tradycją jest też szukanie kwiatu paproci. Imprezę zakończy zabawa taneczna.


A w niedzielę w Narewce

Puszczać wianki na wodzie będzie można też w niedzielę (7.07) w nocy, w oddalonej o ponad 20 km od Białowieży - Narewce. Tam od wieczora zaplanowano koncerty, warsztaty plecenia wianków, a następnie puszczanie gotowych na rzece Narewka.


Kult wody i kult ognia

Etnografowie przypominają, że kult wody przejawiał się w kąpielach w zbiornikach wodnych, co miało mieć oczyszczającą moc. Na wodę panny i kawalerowie puszczali wianki plecione z polnych roślin, ziół i kwiatów, na których mocowano świece i szukali kwitnącego kwiatu paproci.

Natomiast przejawem kultu ognia było rozpalanie ognisk i skakanie przez ogień. Dawniej przez ognisko skakały pary, teraz najczęściej kawalerowie. Od liczby rozpalanych ognisk miało zależeć powodzenie i pomyślność, dlatego zapalano je w każdym końcu wsi. Ogień miał także zapewnić dobry zbiór ze znajdującego się obok niego pola.

źródło: PAP | red: at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Świętojańskie cuda wianki, czyli Noc Kupały na granicy tajemnicy

7.07.2024, 15:25

Świętojańskie cuda wianki czyli Noc Kupały na granicy tajemnicy odbędzie się w niedzielę, 7 czerwca 2024 r. w Narewce.


Festiwal "Na Iwana na Kupała" powrócił do Dubicz Cerkiewnych

15.07.2023, 11:27

Ukraińska tradycyjna i estradowa muzyka, jarmark rzemiosła i kuchni, magiczny obrzęd puszczania wianków, pokaz fajerwerków i folk-rockowe nocne granie. Takie atrakcje, rokrocznie, w połowie lipca, przyciągają do Dubicz Cerkiewnych w powiecie hajnowskim tysiące uczestników festiwalu „Na Iwana na Kupała”.


Na Iwana na Kupała 2022 18.07.2022

18.07.2022, 15:10

Na wodach zalewu „Bachmaty” w Dubiczach Cerkiewnych popłynęły kupalskie wianki. Odbyła się tu jedna z największych imprez plenerowych w regionie „Na Iwana, na Kupała”.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok