Radio Białystok | Wiadomości | Komercyjne media protestują przeciwko zmianom ustawy o prawie autorskim. Media publiczne walczą o odblokowanie pieniędzy z abonamentu

Komercyjne media protestują przeciwko zmianom ustawy o prawie autorskim. Media publiczne walczą o odblokowanie pieniędzy z abonamentu

4.07.2024, 08:49, akt. 10:17

Na pierwszych stronach gazet i na czołówkach portali informacyjnych pojawiły się grafiki z hasłem: "Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!". W ten sposób komercyjne media protestują przeciwko nowelizacji ustawy o prawie autorskim.

fot. oatawa/stock.adobe.com
fot. oatawa/stock.adobe.com

Wydawcy i dziennikarze polskich mediów - łącznie ponad 350 tytułów gazet i portali lokalnych - w ramach jednodniowej akcji protestacyjnej wystosowali w czwartek (4.07) apel do polityków, by zmienili uchwalone w Sejmie przepisy prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Domagają się przyjęcia regulacji w sprawach zysków z reklam w stosunkach pomiędzy redakcjami a gigantami internetowymi. Pierwsze strony największych dzienników są czarne. Wydawcy chcą, aby państwo stworzyło sposoby mediacji pomiędzy spółkami medialnymi a firmami takimi jak Google czy Facebook, które zapewniłyby uczciwe dochody z reklam autorom artykułów, publikowanych na przykład na portalach społecznościowych.


Politycy! Nie zabijacie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas - wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce - głosi apel opublikowany na stronach gazet i mediów elektronicznych.


"Globalni giganci technologiczni przejęli lwią część środków reklamowych"

- Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o tantiemy, rekompensaty za ekspozycję treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem - czytamy w apelu.


Niestety, musimy mierzyć się z groźbą, jaką jest dominacja globalnych gigantów technologicznych na rynku polskich mediów - wskazują, dodając, że są to organizacje niezwykle potężne i wpływowe. -Wskutek szybkiego rozwoju przejęły lwią część środków reklamowych finansujących dotąd polskie media. Bezkarnie i nieodpłatnie wykorzystują tworzone przez nas treści, a zyski przekazują za granicę. Dlatego, by przetrwać, musimy mieć wsparcie demokratycznego państwa. Tego samego, którego zawsze z tą samą pasją bronimy - czytamy.


"Oczekujemy sprawiedliwej rekompensaty za ekspozycję naszych treści w sieci"

Apelujący informują, że w trakcie uchwalana przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym zlekceważono ich postulaty, o których realizację zabiegali. - Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o należne nam tantiemy, sprawiedliwej rekompensaty za ekspozycję naszych treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem - informują o głównych postulatach, które według nich zostały "zignorowane przez MKiDN i Sejm".

- Oddanie tych obszarów w całości globalnym graczom technologicznym nie tylko poważnie zuboży nas jako społeczeństwo, ale może też zagrozić demokracji, jaką znamy. Nie wolno do tego dopuścić - czytamy w apelu opublikowanym na czołowych stronach wydawanych w Polsce gazet i mediów elektronicznych.


"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji próbuje zagłodzić media publiczne"

Z kolei prezes Polskiego Radia Paweł Majcher uważa, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji próbuje zagłodzić media publiczne. Od pół roku rada nie przekazuje pieniędzy z abonamentu. Wszystkie 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, w tym Polskie Radio Białystok, w sumie powinny otrzymać 84 mln zł - zaznacza Paweł Majcher.


Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która powinna dbać o media publiczne, powinna stać na straży ich wolności, tak naprawdę próbuje je zagłodzić. I nie przekazując abonamentu już od ponad sześciu miesięcy, próbuje spowodować, aby media publiczne nie przetrwały - zaznacza Paweł Majcher.



Dymisji przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego domagają się między innymi likwidatorzy rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Natomiast Maciej Świrski zapowiedział złożenie 17 pozwów, w których będzie się domagał unieważnienia grudniowych decyzji o postawieniu rozgłośni w stan likwidacji.


źródło: PAP, IAR | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MKiDN zapowiedziało rozpoczęcie konsultacji założeń ustawy medialnej

24.06.2024, 16:26

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało rozpoczęcie konsultacji założeń ustawy medialnej. Przygotowany projekt przewiduje między innymi likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa, a także likwidację Rady Mediów Narodowych.


Likwidatorzy Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia: Maciej Świrski niszczy media publiczne

5.06.2024, 13:56

Likwidatorzy Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia zaprezentowali w Poznaniu "Dziesięć fake newsów Macieja Świrskiego". To działania i wypowiedzi szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w czasie, gdy od początku roku nie przelewa pieniędzy na konta mediów publicznych.





ZNAJDŹ NAS












abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok