Radio Białystok | Wiadomości | Jesienią w Białymstoku ma rozpocząć się budowa budynku, w którym mieścić się będą poradnie specjalistyczne UDSK
Za dwa lata poradnie specjalistyczne Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku mogą się już mieścić w nowym budynku. Jak poinformował w Polskim Radiu Białystok rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski - jesienią ma się rozpocząć budowa tego obiektu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To kolejny etap modernizacji UDSK.
W tej chwili uzyskaliśmy 200 mln na rozbudowę części ambulatoryjnej, czyli poradnie. Jest to na etapie mocno zaawansowanych już prac projektowych. Już niedługo będą wbite szpadle i myślę, że jesienią zaczniemy budować tę część - mówi prof. Adam Krętowski.
Ta inwestycja ma się zakończyć do połowy 2026 roku. Do nowego obiektu przeniosą się wszystkie poradnie specjalistyczne, a jest ich około 50. Ma też powstać podziemny parking. Natomiast od roku mali pacjenci mogą się już leczyć w komfortowych warunkach w szpitalu.
Szpital jest po gruntownym remoncie. Zdecydowanie poprawiły się warunki dla dzieci, ale także dla rodziców, którzy przychodzą tam z małymi dziećmi. Ta część szpitalna 30 lat nie miała remontu. Jesteśmy de facto jedynym ośrodkiem specjalistycznym pediatrycznym w tym regionie. Jak coś się dzieje z dzieckiem, to najczęściej mówią "na Białystok" i dzieci są przewożone do Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Jesteśmy więc bardzo potrzebni - podkreśla prof. Adam Krętowski.
Po remoncie wszystkie szpitalne sale mają mechaniczną wentylację i klimatyzację, co zwłaszcza w takie upały jest bardzo ważne.
W dzień fotel lub leżanka, w nocy służy za łóżko. 11 takich łóżek dla rodziców chorych dzieci trafiło do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Dzięki tym badaniom można wykryć ewentualne pojawienie się u dziecka cukrzycy typu 1. To z kolei może zapobiec ciężkiemu przebiegowi choroby, a nawet uratować życia. Od roku trwa program wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1.
To miejsce, mimo choroby i trudności z nią związanych, ma zmniejszać stres i wywoływać uśmiech. W piątek (05.04) na Oddziale Onkologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku otwarto nowy gabinet zabiegowy.
To miejsce, gdzie dzieci mogą poznawać świat zmysłami smaku, wzroku, słuchu, zapachu, dotyku, ale przede wszystkim mogą się tu zrelaksować i wyciszyć. W Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii w UDSK w Białymstoku powstała sala doświadczania świata. Od czwartku (15.02) mali pacjenci mogą już z niej korzystać.