Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny w Białymstoku drugą uczelnią medyczną w Polsce w rankingu "Perspektywy 2024"
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jednym z liderów rankingu "Perspektywy 2024". Znalazł się na drugim miejscu wśród uczelni medycznych i na dwunastym wśród wszystkich w kraju. W ubiegłym roku był 20.
Za ten najbardziej spektakularny skok do czołówki Rankingu Uczelni Akademickich Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uhonorowano specjalną nagrodą, którą w środę (26.06) odbierają w Warszawie władze uczelni.
To oczywiście powód do radości i dumy - powiedział Polskiemu Radiu Białystok rektor-elekt profesor Marcin Moniuszko.
To kolejny dowód, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku należy do grona najlepszych, do ścisłej czołówki nie tylko uczelni medycznych, ale wszystkich uczelni akademickich w Polsce. To docenienie naszego wysiłku naukowego, dydaktycznego, organizacyjnego. Cieszymy się bardzo, że miasto i region mogą być dumne z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - dodaje profesor Marcin Moniuszko.
Białostocki Uniwersytet Medyczny zajmuje też czołowe miejsca w Polsce m.in. pod względem efektywności pozyskiwania funduszy na badania, nadanych stopni i tytułów naukowych, rozwoju kadry czy cytowania.
Rozmowa z prof. Adamem Krętowskim
46. miejsce, o dwa wyżej niż przed rokiem, zajmuje w tym rankingu największa uczelnia techniczna w regionie - Politechnika Białostocka, a 50., o cztery wyżej niż przed rokiem - Uniwersytet w Białymstoku.
Najlepszy w kraju wśród publicznych szkół wyższych jest Uniwersytet Warszawski, w wśród niepublicznych - Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.
W rankingu Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych na 5. miejscu znalazła się Akademia Łomżyńska, a wśród uczelni niepublicznych 32. miejsce zajmuje Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży.
Ranking "Perspektyw" uwzględnia prestiż, absolwentów na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukową, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie uczelni.