Radio Białystok | Wiadomości | Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku - na prośbę Ministerstwa Klimatu i Środowiska - zwiększyła obszar, na którym ma obowiązywać wstrzymanie lub ograniczenie wycinki drzew.
Wprowadzone w styczniu przez ministerstwo moratorium leśne w Podlaskiem dotyczyło dotąd m.in. Puszczy Augustowskiej i Knyszyńskiej.
My - czyli nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji w Białymstoku - wprowadziliśmy inne powierzchnie. Ze względów oczywiście przyrodniczych - ale też mieliśmy na uwadze różne ograniczenia i społeczne i ekonomiczne - wyznaczyliśmy obszar całej Regionalnej Dyrekcji, a nie tylko powierzchni, które były skoncentrowane w tych wybranych nadleśnictwach. W sumie w tej decyzi, tutaj w Regionalnej Dyrekcji było około 60 tys. hektarów. Ta powierzchnia obecnie, po naszych propozycjach wzrosła dwukrotnie do 120 tys. hektarów - mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.
W Podlaskiem moratorium ma obowiązywać także m.in. w lasach w pobliżu Suwałk, Nowogrodu czy Łomży. Jak dodaje Jarosław Krawczyk, do połowy września będą trwały też konsultacje społeczne w sprawie wstrzymania bądź ograniczenia wycinki.
Zbieramy uwagi. Materiał oczywiście zostanie przekazany do ministerstwa - dodaje Jarosław Krawczyk.
Początkowo moratorium leśne miało obowiązywać do końca czerwca - kilka dni temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydłużyło je jednak do 30 września.
Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu na temat przyszłości branży w związku z wprowadzonym w styczniu moratorium na wycinkę lasów. Protestujący we wtorek (16.04) w Białymstoku przedstawiciele środowiska przekazali pismo w tej sprawie wojewodzie podlaskiemu.
"Jako samorządowcy województwa podlaskiego wyrażamy swój stanowczy protest ze względu na pośpieszny, niepoprzedzony jakimikolwiek konsultacjami i analizami tryb wprowadzenia ograniczeń pozyskania drewna na terenie działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku". To pierwszy akapit listu otwartego samorządowców z rejonu Puszczy Knyszyńskiej kierowanego do Minister Klimatu i Środowiska.