Radio Białystok | Wiadomości | Studenci Politechniki Białostockiej zaproponowali koncepcje na rewitalizację placu przed monasterem w Supraślu

Studenci Politechniki Białostockiej zaproponowali koncepcje na rewitalizację placu przed monasterem w Supraślu

autor: Barbara Sokolińska

21.06.2024, 15:10, akt. 15:39

Pawilon wystawowy, labirynt i ogród sensoryczny - m.in. takie pomysły na rewitalizację placu przed monasterem w Supraślu mają studenci Politechniki Białostockiej. Na wydziale architektury tej uczelni w piątek (21.06) wręczono nagrody laureatom konkursu na koncepcję zagospodarowania tego terenu.

Laureaci konkursu na koncepcję zagospodarowania terenu przed monasterem w Supraślu, 21.06.2024, fot. Barbara Sokolińska
Laureaci konkursu na koncepcję zagospodarowania terenu przed monasterem w Supraślu, 21.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Autorami zwycięskiego projektu w konkursie na zagospodarowanie placu przed monasterem w Supraślu są Krystian Łopaciuk i Kacper Szczurowski, którzy mówią, że najważniejszą częścią projektu było oddanie barokowego charakteru dawnego Supraśla.


Troszeczkę czerpaliśmy inspiracje z Wersalu, troszeczkę z Zamku Królewskiego w Warszawie i z samego Supraśla, z jego tradycji i historii. Chcieliśmy podkreślić rolę tego obiektu sakralnego, czyli zaproponowaliśmy taki plac przed monasterem, gdzie mogą odbywać się różne uroczystości - mówią Krystian Łopaciuk i Kacper Szczurowski.


Wszystkie projekty konkursowe będą brane pod uwagę przy opracowywaniu nowego planu miejscowego dla placu przy monasterze. Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski chciałby, by ten teren nawiązywał wyglądem i charakterem do dawnych czasów.


Tam do połowy XIX wieku był główny trakt wiodący do Supraśla. Kiedy Supraśl został przejęty przez włókiennika Zacherta zmieniono tą główną oś - Supraśl jako klasztor stał się Supraślem - miastem włókienniczym. Teraz chcielibyśmy zrównoważyć te dwa ważne, ideowe założenia. Z jednej strony chcielibyśmy zostawić to, co stworzył Zachert, ale jednocześnie doprojektować główny trakt tak, żeby nawiązywać do historii - mówi Radosław Dobrowolski.


Na konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu przed monasterem w Supraślu wpłynęło w sumie 15 prac. Wszystkie przygotowali studenci V semestru architektury Politechniki Białostockiej.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Monaster w Supraślu przyciąga turystów 8.05.2024

8.05.2024, 14:10

Co przyciąga turystów do Supraśla? O tym usłyszymy w audycji Pod znakiem Pogoni.


Prace dyplomowe uczniów liceum plastycznego w Supraślu na wystawie w Muzeum Karnego

28.04.2024, 11:21

Abiturienci odebrali pod koniec tygodnia świadectwa i czekają na maturę, a szkoły artystyczne zaprezentowały prace dyplomowe uczniów. Są wyjątkowe: świeże, energetyczne, pracochłonne i bardzo oryginalne.


Zakończył się Rok Kodeksu Supraskiego - zabytku wpisanego na listę Pamięci Świata UNESCO

19.04.2024, 17:00

W centrum miasta, przy Muzeum Podlaskim w Białymstoku stanął pomnik upamiętniający Kodeks Supraski - cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego, wpisany na listę Pamięci Świata UNESCO. Odsłonięcie pomnika oficjalnie kończy obchody Roku Kodeksu Supraskiego.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok