Radio Białystok | Wiadomości | Studenci Politechniki Białostockiej zaproponowali koncepcje na rewitalizację placu przed monasterem w Supraślu
Pawilon wystawowy, labirynt i ogród sensoryczny - m.in. takie pomysły na rewitalizację placu przed monasterem w Supraślu mają studenci Politechniki Białostockiej. Na wydziale architektury tej uczelni w piątek (21.06) wręczono nagrody laureatom konkursu na koncepcję zagospodarowania tego terenu.
Autorami zwycięskiego projektu w konkursie na zagospodarowanie placu przed monasterem w Supraślu są Krystian Łopaciuk i Kacper Szczurowski, którzy mówią, że najważniejszą częścią projektu było oddanie barokowego charakteru dawnego Supraśla.
Troszeczkę czerpaliśmy inspiracje z Wersalu, troszeczkę z Zamku Królewskiego w Warszawie i z samego Supraśla, z jego tradycji i historii. Chcieliśmy podkreślić rolę tego obiektu sakralnego, czyli zaproponowaliśmy taki plac przed monasterem, gdzie mogą odbywać się różne uroczystości - mówią Krystian Łopaciuk i Kacper Szczurowski.
Wszystkie projekty konkursowe będą brane pod uwagę przy opracowywaniu nowego planu miejscowego dla placu przy monasterze. Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski chciałby, by ten teren nawiązywał wyglądem i charakterem do dawnych czasów.
Tam do połowy XIX wieku był główny trakt wiodący do Supraśla. Kiedy Supraśl został przejęty przez włókiennika Zacherta zmieniono tą główną oś - Supraśl jako klasztor stał się Supraślem - miastem włókienniczym. Teraz chcielibyśmy zrównoważyć te dwa ważne, ideowe założenia. Z jednej strony chcielibyśmy zostawić to, co stworzył Zachert, ale jednocześnie doprojektować główny trakt tak, żeby nawiązywać do historii - mówi Radosław Dobrowolski.
Na konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu przed monasterem w Supraślu wpłynęło w sumie 15 prac. Wszystkie przygotowali studenci V semestru architektury Politechniki Białostockiej.