Radio Białystok | Wiadomości | Polska reprezentacja rozpoczyna Euro 2024 od przegranej z Holandią

Polska reprezentacja rozpoczyna Euro 2024 od przegranej z Holandią

autor: Jerzy Kułakowski

16.06.2024, 06:57, akt. 19:21

Piłkarska reprezentacja Polski przegrała w Hamburgu z Holandią 1:2 w swoim pierwszym meczu na mistrzostwach Europy w Niemczech. W wyjściowym składzie naszej reprezentacji wyszedł kapitan Jagiellonii Białystok Taras Romanczuk.

Fotolia.com
Fotolia.com

0:00
0:00
Kibice komentują mecz Polski z Holandią na Euro 2024 - relacja Barbary Sokolińskiej | Pobierz plik.

0:00
0:00
Jakie emocje panują wśród kibiców po porażce Polski z Holandią? - relacja Barbary Sokolińskiej | Pobierz plik.

0:00
0:00
Jak na Euro poradzą sobie Polacy? - opinie przed meczem z Holandią zebrał Michał Romańczuk | Pobierz plik.

0:00
0:00
Historia spotkań reprezentacji Polski i Holandii - relacja Jacka Dąbrowskiego | Pobierz plik.

Taras Romanczuk znakomicie radził sobie w blokowaniu akcji rywali, a na boisku był 55 minut.

W 16. minucie Polacy wyszli na prowadzenie - po rzucie rożnym Piotra Zielińskiego i strzale głową Adama Buksy. Rywale odpowiedzieli 13 minut później. Strzał Cody'ego Gakpo odbił się od nogi Bartosza Salamona i zaskoczył Wojciecha Szczęsnego.

Po przerwie Polacy skupili się na obronie własnej bramki i robili to skutecznie do 83. minuty. Zwycięskiego gola dla Holendrów strzelił Wout Weghorst.

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Selekcjoner Michał Probierz nie skorzystał z kontuzjowanego Roberta Lewandowskiego, którego w roli kapitana zastąpił Piotr Zieliński.

Drugie spotkanie w grupie D - mecz Austria - Francja - odbędzie się w poniedziałek o 21:00. Polacy w piątek (21.06) zagrają z Austriakami, a we wtorek (25.06) z Francuzami.

Probierz: zabrakło nam cwaniactwa w końcówce meczu

Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz powiedział po meczu, że jego drużynie "zabrakło w końcówce spotkania cwaniactwa". - Na pewno jednak nie powiedzieliśmy tutaj ostatniego słowa - dodał.

Powiedziałem piłkarzom w szatni po końcowym gwizdku, żeby podnieśli głowy. Ten mecz, mimo porażki, jest dobrym prognostykiem. Niech zawodnicy wierzą, że idziemy w dobrym kierunku. Dzisiaj zabrakło nam cwaniactwa w końcówce. Tego, żeby utrzymać się przy piłce, przenieść ciężar gry - powiedział Probierz na konferencji prasowej.

- Na pewno się nie poddamy. Trzeba robić wszystko, żeby wygrać dwa kolejne mecze. Wierzymy, że jeszcze bardziej postawimy się w nich jako zespół - dodał selekcjoner.

Jakie, mimo porażki, widzi największe pozytywy po spotkaniu z Holendrami? - W futbolu zawsze najważniejszy jest końcowy sukces. Trudno mówić po porażce o czymś pozytywnym, ale na pewno są rzeczy, o których warto wspomnieć. Graliśmy agresywnie, wysoko, nie cofnęliśmy się. Wiadomo, że mecz ma różne fazy, odpieraliśmy czasami ataki rywali, ale byliśmy dobrze poukładani na boisku - podkreślił Probierz.

Biało-czerwoni po raz piąty w historii na Euro

Biało-czerwoni po raz piąty w historii grają na Euro. W poprzednich przypadkach była reguła, że jeśli nie wygrali pierwszego meczu, odpadli po fazie grupowej (do 2012 roku w turnieju uczestniczyło tylko 16 drużyn). Natomiast w 2016 roku pokonali Irlandię Północną 1:0 i zatrzymali się dopiero na ćwierćfinale.

Holendrzy mieli więcej problemów kadrowych

Holendrzy mieli więcej problemów kadrowych. W turnieju nie wystąpili świetni pomocnicy: Frenkie de Jong, Marten de Roon i Teun Koopmeiners. Na dodatek w meczu z Polską z powodu kontuzji pauzował napastnik Brian Brobber.

Mecz Polska - Holandia, składy

Polska: Wojciech Szczęsny - Bartosz Salamon, Jan Bednarek, Jakub Kiwior - Przemysław Frankowski, Kacper Urbański, Piotr Zieliński, Taras Romanczuk, Nicola Zalewski, Sebastian Szymański - Adam Buksa.

Holandia: Bart Verbruggen - Denzel Dumfries, Stefan de Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Aké - Jerdy Schouten, Tijjani Reijnders, Joey Veerman - Xavi Simons, Memphis Depay, Cody Gakpo.

źródło: PAP | red: mag, gl, zmj

W sobotę (15.06) w piłkarskich mistrzostwach Europy w Niemczech zaprezentowały się trzy spośród najsilniejszych zespołów: broniący tytułu Włosi zmierzyli się z Albanią, a triumfator Ligi Narodów Hiszpania zagrała z brązowym medalistą ostatniego mundialu - Chorwacją.

Niemcy gromią Szkocję w meczu otwarcia

15.06.2024, 08:44

Sześć goli obejrzeli widzowie inauguracji piłkarskich Mistrzostw Europy. W Monachium gospodarze turnieju Niemcy nie dali szans drużynie Szkocji, gromiąc ją 5:1. Pierwszą bramkę tegorocznego EURO zdobył skrzydłowy gospodarzy Florian Wirtz.

Grupa z Polską najsilniejsza na podstawie rankingu FIFA

14.06.2024, 07:20

Grupa piłkarskich mistrzostw Europy z Polską, Francją, Holandią i Austrią jest zdecydowanie najsilniejsza, biorąc pod uwagę pozycje poszczególnych uczestników turnieju w Niemczech w rankingu FIFA.