Radio Białystok | Wiadomości | To ostatni dzień przed ciszą wyborczą - kandydaci do europarlamentu zachęcają wyborców do głosowania

To ostatni dzień przed ciszą wyborczą - kandydaci do europarlamentu zachęcają wyborców do głosowania

autor: Adam Dąbrowski, Areta Topornicka, Iza Serafin, Marcin Gliński, Renata Reda

7.06.2024, 15:54, akt. 20:59

Już w najbliższą niedzielę (9.06) będziemy wybierać 53 kandydatów do Parlamentu Europejskiego - w 13 okręgach. W trzecim, obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, możemy liczyć na dwa lub co najwyżej trzy mandaty. W poprzednich wyborach mieliśmy trzy.

stock.adobe.com
stock.adobe.com


0:00
0:00
Ostatni dzień kampanii - kandydaci zachęcają do głosowania - serwis przygotowała Iza Serafin | Pobierz plik.


0:00
0:00
Głosujący białostoczanie uważają wybory do europarlamentu za ważne - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W niewielkich okręgach - jak okręg nr 3 - wszystko zależy od frekwencji, dlatego trzeba iść na te wybory - przekonywał w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnickim - dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

Prof. Adam Bartnicki zachęca też do tego, by przy wyborze kandydata niekoniecznie kierować się jego miejscem na liście, np. tym czy jest liderem.

Ostatni dzień kampanii wyborczej kandydaci wykorzystali na zorganizowanie konferencji.


Tomasz Frankowski: w najbliższym czasie wiodącym tematem w europarlamencie będzie bezpieczeństwo granicy Polski

O udanych negocjacjach - które przyniosły polskiej edukacji i kulturze z dwóch programów unijnych 110 mld zł. - mówił podczas konferencji w Łomży europoseł Tomasz Frankowski.
W mijającej kadencji zasiadał w komisji kultury, edukacji i sportu. Brał też udział w negocjacjach programów Erasmus i Kreatywna Europa.


Jednak w najbliższym czasie wiodącym tematem w europarlamencie będzie obronność, w tym bezpieczeństwo wschodniej granicy Polski, która jest także granicą Unii Europejskiej - przewiduje Tomasz Frankowski.


W konferencji uczestniczyli też posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś i wiceprezydent Łomży Piotr Serdyński. Zwrócili uwagę, że Frankowski to reprezentant z województwa podlaskiego, który w mijającej kadencji jako jedyny interesował się sprawami regionu i regularnie odwiedzał swoje łomżyńskie biuro.

Adam Andruszkiewicz: każdy oddany głos na PiS przyczyni się do walki z siłową relokacją migrantów w woj. podlaskim

Do udziału w niedzielnych (9.06) wyborach zachęcał w Suwałkach kandydat Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu Adam Andruszkiewicz.

Zwrócił on również uwagę, że w ostatnich dniach lokalne samorządy otrzymały pismo z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, dotyczące wskazania miejsc i obiektów do wykorzystania w razie masowego napływu uchodźców. Zdaniem Adama Andruszkiewicza jest to sytuacja niebezpieczna, o której mieszkańcy regionu powinni się dowiedzieć.

Adam Andruszkiewicz dodał, że każdy oddany głos na Prawo i Sprawiedliwość przyczyni się do walki z siłową relokacją migrantów na terenie województwa podlaskiego.

Polityk podkreślił, że to niezwykle istotne wybory, bo w Parlamencie Europejskim zapadają decyzje bezpośrednio wpływające na życie Polaków. Jego zdaniem, powinny się tam znaleźć osoby, które zadbają o polskie interesy.


Zbigniew Kasperczuk: unijne podatki klimatyczne i europejski Zielony Ład - do kosza

Mówią "nie" europejskiemu Zielonemu Ładowi i wielu unijnym nakazom. Działacze Konfederacji - tuż przed ciszą wyborczą zorganizowali na Rynku Kościuszki w Białymstoku konferencję prasową połączoną z happeningiem.

Przy ratuszu przedstawili założenia swojej partii, a jeden z liderów Konfederacji na Podlasiu Zbigniew Kasperczuk zachęcał do głosowania na kandydatów jego ugrupowania do Parlamentu Europejskiego. Rwał też kartki z unijnymi dyrektywami i wrzucał je do kosza.


Konfederacja jest formacją, która mówi prosto z mostu. Tam, gdzie jest głupota, nazywamy to głupotą. Tam, gdzie są chore ideologie, nazywamy chorymi ideologiami. Konfederacja mówi: unijne podatki klimatyczne, europejski Zielony Ład - do kosza - mówił Zbigniew Kasperczuk.


Działacze i kandydaci Konfederacji sprzeciwiają się też Paktowi Migracyjnemu, wspólnemu, unijnemu długowi, ale też nie chcą zakazu aut spalinowych.


Karol Karski: ugrupowania konserwatywne mogą mieć w nowej kadencji ogromny wpływ na kształtowanie Komisji Europejskiej

Trwa demontaż obrony polskiej granicy - tak o sytuacji w regionie mówili w Białymstoku podlascy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Jacek Sasin podkreślał, że wkrótce - z powodu m.in. wprowadzenia paktu migracyjnego, ale też działań obecnego rządu w regionie - mogą pojawić się nielegalni migranci.

Kandydat do Parlamentu Europejskiego Karol Karski podkreślał, że środowiska konserwatywne - takie jak Prawo i Sprawiedliwość - mogą mieć realny wpływ na stanowienie aktów prawnych w Unii.


Opowiadałem się już przeciwko przyjęciu paktu migracyjnego. Wielokrotnie udawało się te prace wstrzymywać, opóźniać, osłabiać pewne rozwiązania. Potrzebna jest silna reprezentacja w Parlamencie Europejskim. Ugrupowania konserwatywne zyskują, mogą mieć w nowej kadencji ogromny wpływ na kształtowanie Komisji Europejskiej, na stanowienie aktów prawnych - mówi Karol Karski.


Karol Karski zapowiada, że jeśli ponownie zdobędzie mandat europosła - będzie dążył do uchylenia paktu migracyjnego.


Jarosław Galej: będę walczył o zachowanie polskich kopalń węgla kamiennego

O konieczności wzmocnienia wschodniej granicy Polski mówił na konferencji w Białymstoku kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego Jarosław Galej. Podkreślał także, że jako europoseł będzie walczył, by żadne unijne prawo nie było ważniejsze od konstytucji Polski.

Jarosław Galej dodaje, że będzie walczył o zachowanie polskich kopalń węgla kamiennego.

Stefan Krajewski: do budowy kolejnych umocnień trzeba wykorzystać potencjał podlaskich firm

O konieczności wzmocnienia i przebudowania zapory na granicy polsko-białoruskiej mówił kandydat na europosła z list Trzeciej Drogi Stefan Krajewski.

Wiceminister rolnictwa uważa, że w pierwszej kolejności pod uwagę przy pracach powinny być brane pod uwagę podlaskie firmy, np. rolnicze.


Firmy z branży agro, które w piątek (7.06) nie mają zamówień ze względu na zamknięte wschodnie rynki, ze względu na to, że od dwóch lat narzekają, że gospodarka zwalnia - to one powinny pracować przy wzmacnianiu bariery. Do budowy kolejnych umocnień trzeba w pierwszej kolejności wykorzystać potencjał podlaskich firm - wyjaśnia wiceminister.


Stefan Krajewski podkreśla, że trzeba zadbać też o rekompensaty dla mieszkańców terenów przygranicznych.


Dopłaty w pierwszej kolejności dla tych osób, które tracą na tym, że będzie strefa buforowa, za chwilę decyzje polityczne zamkną gospodarkę przy granicy i to musi być przeanalizowane i skonsultowane. Nie ma zgody, żeby decyzje zapadały bez lokalnych mieszkańców i samorządów, o to będę apelował - podkreśla Stefan Krajewski.


W wyborach do europarlamentu Stefan Krajewski startuje z drugiego miejsca listy Trzeciej Drogi, w okręgu nr 3.

Wybory do Parlamentu Europejskiego już w najbliższą niedzielę (7.06). Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00.


| red: gl, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Debata kandydatów z okręgu nr 3 startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego

7.06.2024, 09:44

To ostatni dzień na prowadzenie kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. O północy rozpocznie się cisza wyborcza.


Czy mieszkańcy regionu interesują się wyborami do Parlamentu Europejskiego? [sonda]

4.06.2024, 07:55

W najbliższą niedzielę (9.06) wybierzemy swoich przedstawicieli do europarlamentu. Zgłoszeni przez komitety wyborcze kandydaci powalczą w sumie o 53 mandaty poselskie. Zapytaliśmy mieszkańców Suwałk, czy będą głosować i czy się tymi wyborami w ogóle interesują.


Radio Białystok rozpoczęło serię rozmów z kandydatami w wyborach do europarlamentu

27.05.2024, 11:37

W ten sposób chcemy pomóc słuchaczom w podjęciu decyzji przy urnach. Polskie Radio Białystok organizuje rozmowy z kandydatami w wyborach do europarlamentu.





ZNAJDŹ NAS










Ślubowanie policjantów w Białymstoku, 18.09.2024, fot. Podlaska Policja
POLICJA
24.04.2025, 07:08, akt. 07:17

Więcej chętnych niż wolnych miejsc










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok