Radio Białystok | Wiadomości | Na granicę polsko-białoruską wysłano dodatkowy sprzęt i siły policji

Na granicę polsko-białoruską wysłano dodatkowy sprzęt i siły policji

5.06.2024, 20:27, akt. 20:40

Do działań na granicy polsko-białoruskiej delegowano ponad 250 policjantów, głównie z oddziałów prewencji, ale także policjantów z tzw. drogówki, przewodników z psami oraz z oddziałów kontrterrorystycznych - poinformowała rzeczniczka KGP mł. insp. Katarzyna Nowak. Na granicę wysłano m.in. armatki wodne.

źródło: Twitter Polska Policja
źródło: Twitter Polska Policja

Coraz więcej ataków na polskich funkcjonariuszy na granicy 

Jak informowała wcześniej Komenda Główna Policji, funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji będą wspierać Straż Graniczną i wojsko także bezpośrednio przy zaporze granicznej. Dotychczas policjantów nie było bezpośrednio w pasie granicznym. Zwiększona obecność policji związana jest z większą liczbą ataków migrantów na funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy służą w pasie granicznym oraz potrzebą przeprowadzenia szkoleń przez oddziały prewencji policji.


We wtorek (4.06) na granicę udały się policyjne oddziały prewencji. Dodatkowe siły to ponad 250 policjantów, obecnie w pasie granicznym przy granicy z Białorusią mamy więc 370 funkcjonariuszy. Udały się tam oddziały prewencji z Gdańska, Gorzowa, Krakowa, Olsztyna, Szczecina i Wrocławia - przekazała mł. insp. Katarzyna Nowak.


Na granicę wysłano m.in. armatki wodne

Dodała, że poza oddziałami prewencji na granicę zostali wysłani funkcjonariusze ruchu drogowego, przewodnicy z psami oraz kontrterroryści. Wysłano tam również sprzęt, który znajduje się na wyposażeniu oddziałów prewencji, w tym armatki wodne, oświetlacz i tzw. gigantofony.


Te oddziały zostały tam zadysponowane przede wszystkim do tego, żeby szkolić zarówno wojsko, jak i strażników granicznych do działań w oddziałach zwartych. Jako policja mamy tutaj olbrzymie doświadczenie - zaznaczyła Nowak.


Szkolenia mają się odbyć na terenie oddziału prewencji policji w Białymstoku.

Rzeczniczka poinformowała, że już pierwszego dnia działań doszło do trzech incydentów. Pierwszy miał miejsce we wtorek ok. godz. 20:00, kiedy policjanci wsparli funkcjonariuszy SG podczas próby siłowego przekroczenia granicy. Użyto ręcznego miotacza gazu. Nikomu nic się nie stało, a próbę przekroczenia granicy udało się udaremnić.



Kolejny atak miał miejsce w środę o godz. 5.30 rano. Podczas ataku uszkodzone zostały dwa mercedesy sprintery olsztyńskiej policji. Wskutek obrzucania radiowozów kamieniami uszkodzone zostały dachy i drzwi samochodów. Policjantom nic się nie stało.



Do następnego ataku doszło pół godziny później. Kamieniami i gałęziami obrzucony został funkcjonariusz SG. "Policjanci pomogli udaremnić atak na funkcjonariusza SG oraz próbę przekroczenia granicy. Także wtedy doszło do użycia ręcznego miotacza pieprzu" - powiedziała Nowak. "Ten pierwszy dzień pokazuje, jaka jest skala ataków i z czym możemy się mierzyć na granicy" - podkreśliła.



Rzeczniczka przypomniała, że policjanci przy polsko-białoruskiej granicy są obecni od dłuższego czasu. 


Nasze wcześniejsze działania były nastawione przede wszystkim na patrolowanie tego obszaru, kontrolowaliśmy m.in. ruch samochodowy pod kątem przewożenia osób, które nielegalnie przekroczyły granicę - powiedziała.


Poinformowała, że od początku działań policji na granicy, do 31 maja tego roku policjanci zatrzymali 387 osób, którym przedstawiono zarzuty z art. 264 kk i 264a kk. Chodzi o zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy i jego organizacji.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przygraniczne samorządy i przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie - zapewniała w Białowieży minister funduszy i polityki regionalnej

5.06.2024, 17:38

Jeżeli będzie trzeba, będą zmiany i więcej pieniędzy w rządowym Programie Rozwoju Północno-Wschodnich Regionów Przygranicznych 2024-2030 - poinformowała w środę (5.06) w Białowieży minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.


Konsultacje ws. wprowadzenia tzw. strefy buforowej przy granicy z Białorusią

5.06.2024, 12:08

Jak głęboko będzie sięgać zamknięta strefa buforowa przy polsko-białoruskiej granicy i czy obostrzenia spowodują zamknięcie kilkunastu miejscowości? To temat organizowanych w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim konsultacji dotyczących wprowadzenia planowanych ograniczeń.


Migranci znów zaatakowali polski patrol na granicy z Białorusią, uszkodzili dwa samochody policji

5.06.2024, 08:12

Dwa samochody policji zostały uszkodzone przez migrantów na polsko-białoruskiej granicy. Stało się to podczas patrolu funkcjonariuszy. Do incydentu doszło około 5:30. Cudzoziemcy, którzy chcieli się przedostać nielegalnie do Polski rzucali w policjantów kamieniami. Tym razem nikomu nic się nie stało.


Funkcjonariusz Straży Granicznej ranny po uderzeniu konarem przez migranta

4.06.2024, 07:39

Z obrażeniami głowy trafił do szpitala funkcjonariusz Straży Granicznej, uderzony konarem podczas próby siłowego sforsowania granicy z Białorusi do Polski przez grupę nielegalnych migrantów. Atak miał miejsce w poniedziałek (3.06) wcześnie rano na odcinku w okolicach Białowieży.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok



Fotolia.com
KRAJ
30.06.2024, 10:08, akt. 12:38

30 czerwca to niedziela handlowa





Imieniny Jana z Kolna, 29.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
29.06.2024, 10:00, akt. 30.06.2024, 08:00

Kolno świętuje imieniny Jana










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok