Radio Białystok | Wiadomości | W Biebrzańskim Parku Narodowym można zaobserwować nietypowego motyla i największą pszczołę w Polsce
Bardzo rzadki gatunek motyla można zaobserwować w Biebrzańskim Parku Narodowym - i to w ogólnie dostępnym miejscu, czyli przy Carskiej Drodze.
Jak rozpoznać ten gatunek motyla?
O tym, jak rozpoznać niepylaka mnemozynę mówi pracujący w Parku przyrodnik Krzysztof Frąckiel.
Żyje tylko w górach i na pogórzach. W Puszczy Białowieskiej był, ale wyginął. W Puszczy Knyszyńskiego nigdy chyba nie było, ale jest w Dolinie Biebrzy. To jest jedyne stanowisko, właśnie Carska Droga, które zostało skolonizowane przez ten gatunek. I ono jest po prostu stanowiskiem publicznym. Niepylak mnemozyna lata tylko w słońcu. Ma bardzo charakterystyczny lot, taki szybujący, w przeciwieństwie do innych motyli, które machają cały czas skrzydłami. Jak na motyla, to on jest może mało urodziwy, bo ma tylko tak naprawdę dwa kolory, czarny, biały i brak koloru - dodaje Krzysztof Frąckiel.
Największa pszczoła w Polsce - spotkamy ją nad Biebrzą
Na biebrzańskich szlakach można spotkać też największą pszczołę w Polsce. Brzmi groźnie, ale nie musimy się jej bać mówi przyrodnik, Bogdan Browarski.
To jest zadrzechnia fioletowa - największa pszczoła w Polsce, która elektryzuje wszystkich. Niestety, trochę z niewiedzy. Wszyscy myślą, że jest taka groźna i niesamowicie agresywna, ale to jest bardzo fajna pszczoła, bardzo spokojna. Jest niesamowitej barwy, bo jest taka właśnie czarna, trochę fioletowa, z takimi połyskami. To są pszczoły samotnice, także one rojem nikogo nie napadną, zresztą nie napadną nikogo, bo są po prostu strasznie łagodne i do rany przyłóż - mówi Bogdan Browarski.
Jak przypominają pracownicy Parku - niezależnie od gatunku, który obserwujemy, musimy zachować bezpieczny dystans. Nie powinniśmy np. próbować łapać obserwowanych motyli.