Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet w Białymstoku otwiera nowy kierunek studiów - twórcze pisanie
To propozycja dla osób, które chcą tworzyć teksty literackie, ale i dziennikarskie, reklamowe czy popularnonaukowe. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku powstał nowy kierunek - twórcze pisanie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zajęcia poprowadzą językoznawcy, literaturoznawcy, ale też znani pisarze i pisarki, bo będzie sporo warsztatów.
Jesteśmy już po słowie z Ignacym Karpowiczem, Martą Guśniowską czy Michałem Książkiem i zależy nam na tym, żeby te tradycyjną wiedzę polonistyczną zamieniać na działania praktyczne, czyli właściwie zaliczenie wszystkich zajęć będzie związane z napisaniem jakiegoś tekstu, często użytkowego, czyli np. na potrzeby marketingu - mówi prof. Katarzyna Sawicka-Mierzyńska z Wydziału Filologicznego UwB.
- Ten kierunek ma też poszerzać wiedzę humanistyczną, z zakresu literatury i kultury, trochę w innym modelu niż na tradycyjnej polonistyce, proponujemy kanon literacki polski i obcy - dodaje literaturoznawczyni prof. Elżbieta Sidoruk z Wydziału Filologicznego.
Na Uniwersytecie w Białymstoku na Wydziale Nauk o Edukacji powstaje też kierunek Twórcza Resocjalizacja z Arteterapią.
Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.
Dwie białostockie uczelnie wśród 10 procent najlepszych na świecie. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku znalazły się w zestawieniu przygotowanym przez Center for World University Rankings. Autorzy ocenili blisko 21 tys. instytucji naukowych - ranking obejmuje 2 tysiące najlepszych.
Dziekan Wydziału Prawa, specjalista prawa podatkowego profesor Mariusz Popławski został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu w Białymstoku. Kolegium elektorów największej uczelni w regionie zdecydowało, że to on pokieruje uczelnią przez kolejne cztery lata. Jak mówi rektor elekt, celem jego kadencji jest podniesienie renomy naukowej Uniwersytetu w Białymstoku.