Radio Białystok | Wiadomości | Kolejni dwaj żołnierze ranni na granicy polsko-białoruskiej
Dwaj żołnierze pełniący służbę na granicy polsko-białoruskiej zostali ranni i trafili do szpitala. Zostali oni zaatakowani przez grupę migrantów. Obaj doznali urazu twarzy - poinformował Michał Bura z zespołu prasowego Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
SG poinformowała w piątek (31.05), że w środę (29.05) grupa cudzoziemców po stronie białoruskiej zaatakowała polskich żołnierzy chroniących granicę.
Agresywni cudzoziemcy, znajdujący się za techniczną barierą, kilkukrotnie zaatakowali polskie służby. W wyniku agresywnych zachowań poszkodowanych zostało dwóch żołnierzy, których przewieziono do szpitala – poinformował starszy chorąży Michał Bura.
Dodał, że migranci mieli ze sobą niebezpieczne przedmioty i narzędzia, którymi rzucali w kierunku żołnierzy. Dwóch z nich doznało urazu twarzy.
Michał Bura poinformował, że żołnierze trafili do szpitala, gdzie otrzymali pomoc chirurgiczną. Jeszcze w środę opuścili szpital.
W ostatnich dwóch dniach ponad 300 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy
310 osób próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez polsko-białoruską granicę - poinformowała w piątek na platformie X Straż Graniczna.
Na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy 307 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę, zaś pozostałe 3 na odcinku chronionym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej.
W Podlaskiem do prób takich doszło w rejonie Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych, Michałowa i Czeremchy - podał w komunikacie starszy chorąży Michał Bura. W środę miały miejsce 152 próby, w czwartek - 155.
Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku maja było ponad 6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w kwietniu - ponad 5,3 tys. prób.
W 26 miejscach w powiecie hajnowskim i jednym w powiecie białostockim będzie zakaz przebywania w strefie nadgranicznej, przylegającej do granicy z Białorusią. Zakaz ma być wprowadzony od 4 czerwca na 90 dni - przewiduje to projekt MSWiA, który w środę (29.05) trafił do uzgodnień.
W związku z sytuacją na granicy z Białorusią rząd podejmie decyzję o przywróceniu tam strefy buforowej o szerokości ok. 200 metrów - zapowiedział premier Donald Tusk. W szerszym zakresie będą tam też wykorzystywane siły policyjne przygotowane do zwalczania zamieszek.
"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.
Przy tworzeniu infrastruktury zabezpieczeń wschodniej granicy "Tarcza Wschód" będą pracowały wyłącznie polskie firmy, deklarował to premier Donald Tusk - powiedział we wtorek w Białymstoku wiceminister funduszy, kandydat KO do Parlamentu Europejskiego Jacek Protas.