Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" [zdjęcia]

Rozpoczął się 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" [zdjęcia]

29.05.2024, 14:17, akt. 30.05.2024, 09:00

Koncert "Chóralny trójgłos pokoju" w wykonaniu artystów ukraińskich, białoruskich i polskich rozpoczął w środę (29.05) wieczorem 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" w Białymstoku. Impreza potrwa do niedzieli (2.06). Wystąpi w niej 11 chórów.

fot. Piotr Pietruczuk
fot. Piotr Pietruczuk


0:00
0:00
Rozpoczął się 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" - relacja Piotra Pietruczuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej (MFMC) uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Od ponad 20 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miał w Hajnówce (Podlaskie), która wciąż pozostaje w jego nazwie.

W dotychczasowych jego edycjach wzięło udział około tysiąca chórów z 44 krajów.

Tegoroczna poświęcona jest pamięci zmarłego w styczniu prof. Romualda Twardowskiego, kompozytora związanego z festiwalem przez ponad 40 lat. Jego pamięci poświęcony będzie też piątkowy Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej, impreza towarzysząca festiwalowi. W wydawnictwie festiwalowym znalazły się publikacje dotyczące Twardowskiego i jego twórczości artystycznej.

Hasło festiwalu brzmi: "Chóralny wielogłos - ektenia pokoju". Jak podkreślają organizatorzy, chodzi o "chóralne wołanie o pokój" w niespokojnych czasach, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. W środowym koncercie inauguracyjnym w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej w Białymstoku jako "chóralny trójgłos pokoju" wystąpiły: ukraiński kameralny chór "Sofia" z Kijowa, chór "Concordia" (śpiewają w nim Białorusini, którzy znaleźli się na emigracji w Polsce, występujący jako "Wolna Białoruś") oraz warszawski chór "Mus Arietes".

W inauguracji imprezy wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.


Piękno i wielkość Podlasia utkana jest z jego wielokulturowości. Tu od setek lat mieszał się Wschód i Zachód, mieszały się kultury, języki, wyznania i religie - mówił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


"Wszyscy potrzebujemy pokoju, wszyscy powinniśmy krzyczeć i być odpowiedzialni za pokój we współczesnym świecie i mam nadzieję, że muzyka, z którą będziemy obcowali przez kolejne dni tego festiwalu, w jakiejś mierze będzie się do tego przyczyniała" - podkreślał, nawiązując do motta tegorocznej imprezy.

Wielokulturowość Białegostoku podkreślał też zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki. Nawiązując do tego, że festiwal upamiętnia w tym roku prof. Twardowskiego, mówił, że dzięki jego pracy impreza osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny.


Z Białegostoku zabrzmi chóralny trójgłos pokoju, wezwanie o to, co jest niezwykle ważne - dodał wiceprezydent Rudnicki.


Żona prof. Romualda Twardowskiego Alicja mówiła, że był on postacią "wielokulturową", zafascynowaną muzyką Wschodu i Zachodu, której w muzyce religijnej bliski był duch zarówno katolicyzmu, jak i prawosławia. Dziękowała organizatorom i uczestnikom za upamiętnienie w tej edycji festiwalu jej męża.

Podczas festiwalu będzie można usłyszeć łącznie jedenaście chórów. W tym roku formuła imprezy przewiduje nie prezentacje konkursowe, a pełne koncerty chórów z Polski, Armenii, Białorusi, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Węgier. Laureatów w formule "primus inter pares" (pierwszy wśród równych) jurorzy ogłoszą w niedzielę, wtedy też odbędzie się koncert galowy.

W programie koncertów znajdą się m.in. fragmenty liturgii z krajów uczestników, ale też kompozycje klasyków. Spośród polskich kompozytorów prezentowana będzie twórczość m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Romualda Twardowskiego, Pawła Łukaszewskiego czy Ludomira Rogowskiego.

Po raz trzeci z rzędu w festiwalu nie biorą udziału chóry z Białorusi i Rosji - krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem; powodem jest rosyjska agresja na Ukrainę i związana z tym sytuacja międzynarodowa. Organizatorzy z fundacji Muzyka Cerkiewna przyznają, że dla chórów z wielu krajów Polska jest obecnie "krajem przyfrontowym"; oznacza to, że nie bardzo chcą tu przyjeżdżać i koncertować.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Już niedługo rozpocznie się 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" - wystąpi na nim 11 chórów z 7 krajów

26.05.2024, 09:21

To będzie modlitwa o pokój i wspomnienie o profesorze Romualdzie Twardowskim. W Białymstoku w środę (29.05) rozpocznie się 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024".


Zbliża się 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku

22.05.2024, 19:50

Pamięci Romualda Twardowskiego, zmarłego cztery miesiące temu wieloletniego przewodniczącego konkursowego jury, będzie poświęcony zbliżający się 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku.



Mikołaj Buszko

21.05.2024, 10:55

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok