Radio Białystok | Wiadomości | XXVII Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych - niezwykłe talenty na scenie BTL-u
Około 200 niezwykłych artystów prezentuje swoje wokalne, taneczne i aktorskie talenty w Białostockim Teatrze Lalek. Trwa tam XXVII Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W imprezie uczestniczy ponad 30 zespołów z województw podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego. To głównie osoby z niepełnosprawnością intelektualną, dla których występy na prawdziwej scenie to wielkie przeżycie, a przygotowania do nich są formą terapii.
Niezłomnie od 27 lat spotykamy się na scenie Białostockiego Teatru Lalek, aby zaprezentować umiejętności naszych podopiecznych. To dla nich wielka sprawa. Fantastyczne przeżycie, ale też forma terapii. To dla nich wielkie szczęście, kiedy mogą wejść na scenę, coś zaśpiewać albo wyrecytować i dostać za to brawa. Ma to ogromny wymiar i społeczny, ale i terapeutyczny - wyjaśnia organizatorka spotkania Joanna Kryńska.
Organizatorem przeglądu osób niepełnosprawnych jest białostockie stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie "Otwierajmy serca".
Występy niepełnosprawnych artystów w Białostockim Teatrze Lalek można oglądać w poniedziałek (20.05) do 18:00.
To wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym. Co roku 5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
To będą m.in. usługi sąsiedzkie i opiekuńcze, które obejmą ponad tysiąc osób starszych i z niepełnosprawnościami. Przedstawiciele 35 samorządów podpisali we wtorek (30.04) z władzami województwa podlaskiego umowy na realizację Programu Teleopieki Domowej.
Na ten problem zwraca uwagę mieszkaniec Suwalszczyzny, który dość regularnie musi przyjeżdżać do tej placówki i za każdym razem, mimo orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności płaci za parkowanie.
Mogą ubiegać się o nią w ramach programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. Zakłada on 325 godzin wsparcia. Są one do wykorzystania do końca roku. Rekrutacją do programu zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sejnach.