Radio Białystok | Wiadomości | Wielki Czwartek w Cerkwi prawosławnej
W Cerkwi prawosławnej dziś (2.05) Wielki Czwartek. Rano w świątyniach (zazwyczaj o 8:00) odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego, podczas której przygotowuje się dary dla chorych.
W Wielki Czwartek Cerkiew wspomina kilka ważnych wydarzeń z ostatnich dni ziemskiego życia Chrystusa - mówi ks. Anatol Szymaniuk z Białegostoku.
W Wielki Czwartek rano odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego, która rozpoczyna się z wieczerni. Ewangelia tego dnia zawiera obszerne fragmenty, które szczegółowo opowiadają o mistycznej wieczerzy, o umyciu przez Chrystusa nóg Apostołom a także o modlitwie w sadu w Getsemani - mówi ks. Anatol Szymaniuk.
W niektórych katedralnych świątyniach podczas uroczystości Wielkiego Czwartku biskupi dokonują obrzędu umycia nóg dwunastu kapłanom, na pamiątkę ewangelicznego wydarzenia, kiedy to Jezus umył nogi swoim uczniom. W Wielki Czwartek dokonuje się też poświęcenia świętej mirry.
Wieczorem celebruje się jutrznię Wielkiego Piątku. Wierni, stojąc z zapalonymi świecami, wysłuchują 12 fragmentów Ewangelii opowiadających o męce i śmierci na krzyżu Jezusa Chrystusa.
Wieczorem w naszej tradycji jest sprawowana jutrznia piątku, potocznie zwie się jutrznią z 12-toma Ewangeliami. Wierni słuchając 12 fragmentów z Ewangelii stoją z zapalonymi świecami, co oznacza, że chwała i boskość Chrystusa nie opuściły Go, nawet w momencie największego poniżenia i męki - dodaje ks. Anatol Szymaniuk.
W tradycji ludowej Wielki Czwartek nazywany jest "czystym". W tym dniu powinny być ukończone wszystkie porządki i prace domowe. To także dzień, który tradycyjnie zaczynał się kąpielą, najlepiej w wodzie przyniesionej wczesnym rankiem ze studni, rzeki lub strumienia, co miało oczyszczać i dawać zdrowie na cały rok.