Radio Białystok | Wiadomości | Apel 17 regionalnych rozgłośni radia publicznego do przewodniczącego KRRiT
Likwidatorzy 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia apelują o przywrócenie wypłat środków pochodzących z opłat abonamentowych. Pismo skierowano w środę (17.04) do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego, który pieniądze wysyła do depozytów sądowych, co - w ocenie występujących rozgłośni - nie jest uzasadnione prawnie.
Od stycznia do połowy kwietnia zaległości z tytułu wstrzymania wypłat wynoszą ponad 66 milionów złotych - wyliczają autorzy apelu.
Szef Rady zgodził się na wypłacenie środków jedynie dwóm rozgłośniom: RDC i Polskiemu Radiu Poznań.
W ocenie autorów apelu, nie ma żadnych podstaw, by fundusze nie trafiły do pozostałych spółek radiowych.
Na dotychczasowe decyzje KRRiT zareagowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort wypłacił rozgłośniom dotacje na bieżące funkcjonowanie, jednak nie mogą one zastąpić zawieszonych wypłat z opłat abonamentowych.
W uchwale podjętej 7 lutego KRRiT zdecydowała o przekazaniu środków z abonamentu RTV do depozytu sądowego. KRRiT podtrzymała swoje stanowisko, uznając, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia tych spółek w stan likwidacji.
Według Świrskiego powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia. Z kolei adwokat z kancelarii prawnej Romanowski i Wspólnicy prof. Michał Romanowski ocenił, że działanie KRRiT to "pogarda w stosunku do prawa i orzecznictwa sądowego". "To oznacza jawną odmowę przestrzegania orzeczeń sądowych i skutków, które wynikają z wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego" - dodał.
"Bezprawność działania KRRiT ma prawie charakter kwalifikowany, czyli szczególnie rażący, dlatego że mamy jednolitą linię orzecznictwa sądów rejestrowych o tym, że telewizja i inne jednostki radiofonii i telewizji zostały skutecznie postawione w stan likwidacji" - podkreślił Romanowski.