Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy uczniowie tworzyli własne projekty społeczne - te najlepsze otrzymają dofinansowanie
Przez cały dzień wymyślają własny projekt społeczny, a najciekawsze zyskają szanse na realizację. Czterdzieścioro czworo uczniów białostockich szkół uczestniczyło w nowatorskim inkubatorze inicjatyw młodzieżowych Fundacji SocLab.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W trakcie całodziennego maratonu pomysłów pod okiem mentorów uczniowie opracowywali własne pomysły na inicjatywy społeczne z przeróżnych dziedzin na przykład promocji przedmiotów ścisłych, nietypowej lekcji szachów czy higieny psychicznej w świecie zdominowanym przez media społecznościowe.
Nie ingerujemy w pomysły uczniów, ale jako mentorzy nieco je poprawiamy i urealniamy - mówi prezeska Fundacji SocLab Agnieszka Maszkowska.
Agnieszka Maszkowska wyjaśnia, że projekt Youthsock to inicjatywa, która ma wzbudzić w młodych uczniach chęć do działań społecznych, tak by nauczyli się robić coś więcej niż poświęcać czas naukę.
Dlatego 5 najciekawszych projektów otrzyma po 3 tysiące złotych na realizację przedsięwzięcia. - W ten sposób chcemy pomazać młodym ludziom, że potrafią samodzielnie coś zrobić, co w przyszłości zaowocuje zaangażowaniem społecznym - dodaje prezeska.
Ponadto zwycięzcy wezmą udział w trzydniowym szkoleniu z wdrażania inicjatyw.
Youthstok - Białostocki Inkubator Inicjatyw Młodzieżowych finansowany jest w ramach programu PROTEUS realizowanego przez Transatlantic Foundation i German Marshall Fund oraz współfinansowany przez Unię Europejską.
Takie spotkania mają zachęcać młodych do obywatelskiego zaangażowania. Panel dyskusyjny "Młodzi społecznie" zorganizowała Młodzieżowa Rada Miasta Białystok. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i samorządów uczniowskich z białostockich szkół średnich.
Każda szkoła ponadpodstawowa w Białymstoku będzie mogła pozyskać cztery tysiące złotych. Urzędnicy poinformowali w poniedziałek (26.02) o rozpoczęciu realizacji szkolnych budżetów partycypacyjnych.
Podlaskie domy kultury i biblioteki często kojarzą się młodzieży jako miejsca zachowawcze, nieprzyjazne i zakurzone. To jeden z wniosków raportu Fundacji Soclab, który zaprezentowano na konferencji w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku.