Radio Białystok | Wiadomości | Mniejszość litewska obchodzi 34. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości
Litwini z Puńska i Sejn obchodzą w poniedziałek (11.03) 34. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości. Przedstawiciele mniejszości spotkali się przed pomnikiem we wsi Kompocie, upamiętniającym 11 marca, czyli dzień uchwalenia przez Litwinów deklaracji o niepodległości kraju.
W poniedziałek, w południe, przed pomnikiem zebrali się litewscy samorządowcy, działacze społeczni, nauczyciele i uczniowie, by złożyć tam kwiaty. Odśpiewali również litewski hymn.
Pomnik to ogromny głaz narzutowy, wydobyty z ziemi i ustawiony przy trasie Puńsk-Poluńce. To prawdopodobnie jedyny na świecie obelisk upamiętniający 11 marca 1990 roku. Na kamieniu wyryto napis: "Z okazji reaktywowania niepodległości Litwy - 1990.03.11".
Co roku jesteśmy w tym miejscu, żeby przypomnieć wydarzenia sprzed ponad trzydziestu lat. To święto ważne dla wszystkich Litwinów na całym świecie - powiedział PAP wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.
W niedzielę (10.03) w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Puńsku im. 11 Marca wykonali koncert z okazji obchodów niepodległości Litwy.
Liceum w Puńsku od 1992 roku nosi imię "11 Marca". W placówce jest jedna z kopii deklaracji niepodległości Litwy, podpisana przez wszystkich ówczesnych litewskich posłów. To jedyna taka szkoła średnia w Polsce. Wszystkie zajęcia są tam prowadzone po litewsku.
Litwini są jedną z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków kilka tysięcy osób pochodzenia litewskiego mieszka głównie w gminach Puńsk i Sejny w województwie podlaskim.