Radio Białystok | Wiadomości | Nasza dziennikarka Joanna Sikora otrzymała wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu
Joanna Sikora wyróżniona w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Jury doceniło reportaż dziennikarki Polskiego Radia Białystok zatytułowany "Więcej niż dom". W środę (28.02) w siedzibie Senatu RP w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu.
Celem konkursu pod hasłem "Polki poza Polską" było pokazanie roli, jaką odegrały i odgrywają polskie kobiety poza granicami Polski dla podtrzymywania polskości i utrzymania więzi z krajem ojczystym.
Wyróżniony reportaż Joanny "Więcej niż dom" to opowieść o rodzinie Strużanowskich, która tuż przed wybuchem II wojny światowej rozpoczyna budowę domu w Wilnie, na Antokolu. Dom z czasem staje się schronieniem dla Żydów, polskich oficerów, organizuje się w nim tajne komplety dla polskiej młodzieży. Reportaż to wzruszająca opowieść o heroizmie polskiej patriotki, która po wojnie pozostała w Wilnie, aby świadczyć o polskości tych ziem. Po wojnie zakłada w Wilnie polski teatr, który jako Polski Teatr "Studio" działa do dziś.
"Więcej niż dom" - reportaż Joanny Sikory
Pierwszą nagrodę otrzymała Marzena Wróbel-Szała z Polskiego Radia Zachód za reportaż radiowy w interesujący sposób przywracający pamięć o polskiej pisarce emigracyjnej Danucie Mostwin pt. "Portrecistka emigrantów". Drugą nagrodę jury przyznało Andrzejowi Pisalnikowi za reportaż prasowy o legendzie polskiego odrodzenia na Białorusi, dyrektorce Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach Elżbiecie Dołędze-Wrzosek pt. "Matczyny nakaz", opublikowany na portalu Polaków na Białorusi ZNADNIEMNA.PL. Trzecia nagroda przypadła Dorocie Jaśkiewicz-Łebek za reportaż radiowy pt. "Nie tylko kołysanka" o twórczych Polkach żyjących na emigracji w Berlinie, którym polskie korzenie dają napęd do działania. Reportaż wyemitowany został na stronach podcastowych. W sumie jury przyznało też 4 wyróżnienia.
W 18. edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych najwięcej prac nadesłano z Polski. Były też prace z Białorusi, Czech, Kanady, Litwy, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Włoch i Stanów Zjednoczonych.