Radio Białystok | Wiadomości | Druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę - obecnie w Polsce przebywa około miliona uchodźców
W sobotę (24.02) mija druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. Jednym z jej skutków była fala uchodźców wojennych, w której zdecydowaną większość stanowiły kobiety z dziećmi.
Julia Makiejenkowa i Inna Dobrowolska wspominają, że ucieczka za granicę była wielkim szokiem i jedynie dzięki pomocy, którą uzyskały mogły przetrwać ten czas.
Kiedy przyjechałyśmy, nic nie rozumiałyśmy po polsku. Bardzo dużo ludzi chciało pomóc. Kiedy przyjechałam, nie miałam zapasowej odzieży, tylko dokumenty. Ale pomoc była ze wszystkich stron - mówi jedna z uchodźczyń.
Według badań krakowskiego Interdyscyplinarnego Laboratorium Wojny w Ukrainie ponad połowa uchodźczyń pracuje - większość w Polsce, a część w trybie online w Ukrainie lub innych krajach. Tylko jedna trzecia z pracujących w Polsce podjęła pracę zgodną ze swymi kwalifikacjami.
Moje koleżanki z dyplomami, które robiły karierę w Ukrainie tutaj w Polsce sprzątają, pracują w kuchni. Bardzo chciałybyśmy wrócić, ale niestety nie mamy dokąd wrócić. Tutaj w Polsce mam pracę, skończyłam studia - dodaje jedna z Ukrainek.
W kwestii planów na przyszłość - 42 proc. uchodźczyń chce wrócić do Ukrainy, ale 47 proc. planuje zostać na jakiś czas lub na zawsze w Polsce.
Obecnie w Polsce przebywa około miliona uchodźców z Ukrainy. Kolejne półtora miliona obywateli Ukrainy to ci, którzy przyjechali jeszcze przed wybuchem wojny.
W sobotę (24.02) obchodzimy drugą rocznicę pełnowymiarowej agresji rosyjskiej na Ukrainę. Wojna wygnała z domów około dziesięciu milionów Ukraińców. Wielu z nich znalazło ratunek w Polsce. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju przebywa około milion ukraińskich wojennych uchodźców.
Po wybuchu pełnowymiarowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie ruszyła wielomilionowa fala uchodźców. Socjolodzy z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i Wołyńskiego Narodowego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku badali zjawisko wspierania uchodźców po obu stronach granicy.
Dziewięć organizacji będzie w 2024 r. pomagać uchodźcom w ramach Hub Spilno/Wspólnie UNICEF w Białymstoku - wynika z informacji Urzędu Miejskiego. Będzie tam można skorzystać z punktu informacyjno-poradniczego, porad prawnych czy nauki języka polskiego.