Radio Białystok | Wiadomości | MEN zapowiada zmiany w spisie lektur - młodzież nie będzie musiała czytać "Chłopów" oraz "Romea i Julii"

MEN zapowiada zmiany w spisie lektur - młodzież nie będzie musiała czytać "Chłopów" oraz "Romea i Julii"

autor: Ryszard Minko

15.02.2024, 15:44, akt. 16:03

"Reduta Ordona", "Konrad Wallenrod" czy "Legenda o świętym Aleksym" to trzy spośród kilkudziesięciu utworów, które od września miałyby zniknąć z listy lektur w szkołach podstawowych i średnich.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
MEN zapowiada zmiany w spisie lektur - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje odchudzenie podstawy programowej aż z 17 przedmiotów. Jedne z najbardziej emocjonujących cięć dotyczą zakresu wiedzy z języka polskiego.

Pytani przez nas uczniowie z białostockich liceów cieszą się z niektórych propozycji skreśleń na liście lektur. Jednym z najczęściej wskazywanych utworów jest średniowieczne dzieło "Legenda o świętym Aleksym". Zaskakuje ich natomiast wykreślenie "Romea i Julii" Wiliama Shakespeare'a, bo jest to lektura lubiana, a także - zyskujący na popularności po błyskotliwej ekranizacji - "Chłopi" noblisty Władysława Reymonta. 

Uczniowie zwracają jednak uwagę, że zgadzają się z odchudzeniem listy o pozycje najstarsze, które ich zdaniem całkowicie nie przystają do współczesności.  

Honorowy profesor oświaty, metodyk nauczania i polonistka z III LO w Białymstoku Maria Bartnicka ocenia, że proponowane zmiany na liście lektur tylko pozornie wyglądają drastycznie. W jej ocenie niewłaściwe jest rezygnowanie z obowiązku czytania "Chłopów" czy psalmów Jana Kochanowskiego. 

Maria Bartnicka zaznacza jednak, że w ogólnej ocenie proponowane zmiany nie naruszają trzonu historii literatury i uczniowie wciąż poznają najwartościowsze, kluczowe dla polskiej kultury utwory literackie. 

Sporo emocji budzą też proponowane zmiany w podstawie programowej dotyczącej historii. 

Pełny wykaz zmian w podstawie programowej z 17 przedmiotów można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Resort zaznacza, że to tylko propozycje zmian, które właśnie przechodzą konsultacje. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Likwidacja prac domowych

8.02.2024, 13:29

Trwają konsultacje projektu nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji, który dotyczy niezadawania prac domowych w podstawówkach lub braku możliwości ich oceniania. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 kwietnia.


Lektury szkolne - co sądzą o nich uczniowie białostockich szkół?

6.11.2023, 15:14

Nie jest tajemnicą, że uczniowie nie lubią i nie chcą czytać lektur szkolnych. Ale jakoś sobie z tym radzą - najczęściej ratują się dostępnymi powszechnie streszczeniami.


Ponad 1,1 mln zł na rozwój czytelnictwa w podlaskich szkołach i przedszkolach

20.03.2023, 18:07

Ponad 1,1 mln zł na rozwój czytelnictwa otrzymają placówki oświatowe w województwie podlaskim - poinformowano w poniedziałek (20.03) na konferencji prasowej w Białymstoku. Wsparcie trafi do 187 bibliotek w szkołach i przedszkolach a także do bibliotek pedagogicznych.


Czytelników przybywa, a księgarnie znikają

1.01.2023, 10:36

Kryzys finansowy, ale przede wszystkim zmiana obyczajów sprawia, ze księgarnie znikają z przestrzeni miast. W Białymstoku pozostało ich tylko kilka, dlatego, ze czytelnicy chętniej szukają nowości w Internecie i korzystają z licznych promocji dużych, internetowych sieci.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok