Radio Białystok | Wiadomości | Stowarzyszenie Polska 2050 chce złożyć obywatelski projekt zmian w przepisach o budżecie obywatelskim

Stowarzyszenie Polska 2050 chce złożyć obywatelski projekt zmian w przepisach o budżecie obywatelskim

13.02.2024, 14:14, akt. 14:49

Podlascy działacze Stowarzyszenia Polska 2050 chcą zmiany przepisów dotyczących budżetów obywatelskich. Chodzi o to, by więcej samorządów musiało taki budżet stworzyć obowiązkowo. W tej sprawie będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

W gminach będących miastami na prawach powiatu utworzenie budżetu jest obowiązkowe 

Pozostałe samorządy nie mają takiego obowiązku, ale również mogą wydzielić pieniądze na taką inicjatywę.

Stowarzyszenie Polska 2050 chce doprowadzić do nowelizacji przepisów w taki sposób, by utworzenie budżetu obywatelskiego było obowiązkowe w gminach będących miastami oraz tych, gdzie co najmniej jedna z miejscowości ma status miasta. Proponuje też wielkość takiego budżetu: dla gmin będących miastami na prawach powiatu to co najmniej 0,5 proc. wydatków, a dla mniejszych samorządów postuluje kwotę od co najmniej 20 tys. zł do co najmniej 100 tys. zł w takim budżecie obywatelskim.


W Białymstoku powstał we wtorek (13.02) komitet inicjatywy ustawodawczej "Budżet obywatelski w każdym mieście", na rzecz zmiany ustawy o samorządzie gminnym

Chcemy, by wszystkie miejscowości w Polsce, wszystkie miasta, wszystkie gminy miejsko-wiejskie, musiały taki budżet posiadać. To ok. tysiąca samorządów, z których część ma budżety obywatelskie, ale 600-700 z nich nie ma. To duża liczba samorządów, gdzie obywatele nie mają najmniejszego wpływu, poza petycjami, które są rozpoznawane pozytywnie lub nie, na partycypację w środkach miejskich - mówi Sekretarz Regionu Polski 2050 Marcin Dziemian.


Marcin Dziemian dodał, że inicjatywa ustawodawcza ma charakter ogólnopolski, zaangażowani są w nią działacze stowarzyszenia z całej Polski. Wyraził nadzieję, że w krótkim czasie uda się zebrać najpierw tysiąc podpisów, by zgłosić komitet w Sejmie, a następnie - w wymaganym prawem okresie trzech miesięcy - zebrać co najmniej 99 tys. kolejnych podpisów, koniecznych do poparcia obywatelskiego projektu nowelizacji.

-Tą akcją zbierania podpisów chcemy promować ideę funkcjonowania samych budżetów obywatelskich - dodał Marcin Dziemian. W jego ocenie, stowarzyszenie, które samych wolontariuszy liczy ok. 20 tys., nie powinno mieć problemów ze zbiórką na czas wymaganej liczby podpisów. Aktywiści stowarzyszenia mają nadzieję, że - po przejściu ścieżki legislacyjnej - znowelizowane przepisy mogłyby wejść w życie pod koniec roku.


Od wtorku (13.02) stowarzyszenie wysyła do burmistrzów i prezydentów miast pytania dotyczące zmian

Marcin Dziemian poinformował również, że od wtorku (13.02) stowarzyszenie zaczyna też wysyłać do wszystkich burmistrzów i prezydentów miast pytania dotyczące proponowanych zmian w ustawie o samorządzie gminnym. 

- Tak, by mogli określić się, czy są za partycypacją, rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, czy ich raczej to nie interesuje - mówi Marcin Dziemian.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok