Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku odbyło się spotkanie w ramach akcji "Powiedz NIE przemocy"
Ta kampania ma przybliżyć problem przemocy psychicznej i ekonomicznej, ale też pokazać, że nie powinno być zgody na jakiekolwiek nadużycia.
Pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich prowadzą akcję pod hasłem "Powiedz NIE przemocy". W różnych miejscach w kraju organizują też spotkania. W Białymstoku odbyło się ono we czwartek (8.02).
Przemoc psychiczna prowadzi do naruszenia godności osobistej, strachu, pozbawienia poczucia bezpieczeństwa, kontroli nad życiem, a także zmniejszenia poczucia własnej wartości. Przemoc ekonomiczna to finansowe wykorzystywanie osoby lub uzależnienie od sprawcy - mówi pełnomocniczka RPO do spraw praw osób z niepełnosprawnościami Monika Wiszyńska - Rakowska.
Osoby z niepełnosprawnościami są często narażone na przemoc.
Ze statystyk wynika, że 30 procent dzieci i 20 procent osób dorosłych z niepełnosprawnościami doświadcza różnego rodzaju przemocy, a jest to temat bardzo trudny, bo wymaga odwagi, by o nim mówić m.in. dlatego, że często sprawcami są osoby bliskie - mówi pełnomocniczka Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami dr Anna Drabarz.
Osoby doświadczające przemocy mogą się zgłosić np. do policji, ale też do biura Rzecznika Praw Obywatelskich - elektronicznie lub dzwoniąc na infolinię.
Lekceważenie, obojętność, nieprzyjemne żarty, wykorzystywanie materialne, zastraszanie czy przemoc fizyczna - z takim traktowaniem spotyka się wielu seniorów. Potwierdza to prawie jedna czwarta badanych.
Z jednej strony ma to być centrum informacyjne, z drugiej kuźnia nowych pomysłów usprawniających funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami. Z inicjatywy Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami w Białymstoku uruchomiono właśnie Ośrodek Niezależnego Życia.
Ponad tysiąc osób przeszło ulicami Białegostoku w XXI Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Ta inicjatywa ma przypominać o problemach i potrzebach osób z niepełnosprawnościami, ale jej celem jest też integracja.