Radio Białystok | Wiadomości | Światowy Dzień Mokradeł w Biebrzańskim Parku Narodowym
Wycieczką do zimowego lasu bagiennego przyrodnicy chcą uczcić Światowy Dzień Mokradeł. Kilkanaście osób weszło w piątek (2.02) pod okiem przewodników na ścieżkę Brzeziny Kapickie w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Co zrobiła melioracja?
Na terenie tego leśnictwa w XIX wieku przeprowadzono meliorację, która w dłuższym czasie spowodowała wysuszania tych terenów. Jest to dobre miejsce, żeby pokazać, jak to działało i jak przeciwdziałamy teraz temu zjawisku. Staramy się zastopować negatywny wpływ tych kanałów - mówi leśniczy Jerzy Rolnik.
Bagna to naturalna klimatyzacja
Mokradła w Biebrzańskim Parku Narodowym są unikatowe i są ostoją dla wielu ptaków. Dlatego to jeden z 19 terenów w naszym kraju, które są objęte specjalną ochroną. Jest ona realizowana na podstawie Konwencji Ramsarskiej, a Dzień Mokradeł obchodzony jest w rocznicę jej podpisania - mówi Ewa Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Mamy ten zaszczyt, jako Biebrzański Park Narodowy, być uznanymi za obszary cenne, szczególnie dla ptaków i ryb. Jako jedno z 19 miejsc w Polsce, obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Mokradeł. Nad Biebrzą mamy jeden z największych kompleksów takich torfowisk niskich, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Można to sobie wyobrazić jako olbrzymią bagienną gąbkę, która zatrzymuje dla nas wodę. Tutaj jest tej wody około 500 milionów metrów sześciennych. To tyle, co największy soliński zalew w Polsce, więc to jest ogromny rezerwuar wody. Bagna w takim dużym obszarze, jak tu nad Biebrzą, są takim naturalnym klimatyzatorem - dodaje Ewa Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego.