Radio Białystok | Wiadomości | W Surażu uczczono pamięć ofiar powstania styczniowego

W Surażu uczczono pamięć ofiar powstania styczniowego

autor: Wojciech Szubzda

28.01.2024, 09:10, akt. 16:23

Była uroczysta msza, koncert pieśni patriotycznych i okolicznościowe przemówienia. W niedzielę (28.01) w Surażu upamiętniono ofiary powstania styczniowego. Na ich cześć oddano też salwę honorową.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
W Surażu uczczono pamięć ofiar powstania styczniowego - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po mszy poświęcono okolicznościową tablicę, która zawiśnie w centrum miasta. Na tablicy jest napis: "1863-2023. W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Mieszkańcy miasta i gminy Suraż".

Tablica zawiśnie na rynku kościelnym - powiedział Polskiemu Radiu Białystok burmistrz Suraża Henryk Łapiński.


Na rynku został powieszony jeden z powstańców z Suraża - Michał Laskowski. Mamy zamiar postawić na rynku kamień, a na nim będzie umieszczona pamiątkowa tablica - mówi Henryk Łapiński.


- Suraż był jedyną miejscowością na prawym brzegu Narwi, już w granicach imperium rosyjskiego, gdzie rzeczywiście powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 roku - mówi Henryk Zdanowicz, autor książki "Zarys dziejów Powstania Styczniowego na obszarze między Surażem i Choroszczą".


W pierwszych godzinach walka była związana z przejęciem miasteczka z rąk rosyjskich. Potem, już na drugi dzień, wkroczyli tu Rosjanie i panowali niepodzielnie. Oczywiście były takie kilkudniowe okresy, kiedy ich tu nie było. Koncentrowali się na ochronie pobliskiej linii kolejowej. To był ich priorytet - powiedział Polskiemu Radiu Białystok Henryk Zdanowicz.


Obchody zorganizowała gmina Suraż ze Starostwem Powiatowym w Białymstoku. Wicestarosta białostocki Roman Czepe dziękował uczestnikom za udział w obchodach. Zwracał się w sposób szczególny do młodzieży, która przyszła na uroczystości.

Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było największym zrywem niepodległościowym Polaków w XIX wieku. Zakończyło się tragicznie - życie straciło kilkadziesiąt tysięcy powstańców, wiele osób zesłano na Syberię, innym konfiskowano majątki.


| red: pp, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


161. rocznica wybuchu powstania styczniowego

23.01.2024, 18:40

Mija właśnie 161. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Wzięło w nim udział około 200 tysięcy Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców oraz przedstawicieli innych narodowości z terenów zaboru rosyjskiego. Powstanie trwało do jesieni 1864 roku. Było wiele ofiar, strat materialnych, zesłańców.


Na białostockim Cmentarzu Farnym oddano hołd powstańcom styczniowym

22.01.2024, 16:22

W ten sposób uczcili pamięć poległych 161 lat temu. Na Cmentarzu Farnym w Białymstoku mieszkańcy, politycy, przedstawiciele różnych instytucji, organizacji i służb mundurowych oddali hołd powstańcom styczniowym.


W Choroszczy miały miejsce uroczystości z okazji 161. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

21.01.2024, 07:00

Modlitwą, Apelem Pamięci, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przedstawiciele różnych środowisk i mieszkańcy oddali w niedzielę (21.01) hołd poległym powstańcom.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok