Radio Białystok | Wiadomości | Nocne dyżury aptek - są nowe przepisy
Przepisy już obowiązują, ale mieszkańcy naszego regionu zauważą je najwcześniej za kilka miesięcy, albo nawet za rok. Chodzi o zmiany przepisów dotyczących nocnych i świątecznych dyżurów aptek.
Obowiązujące od nowego roku przepisy mają sprawić, że w nocy będzie więcej aptek, w których zaopatrzymy się w leki. Placówki mają bowiem otrzymywać wynagrodzenie za część pełnionych dyżurów od NFZ-tu (za 2 godziny dyżuru pełnionego w porze nocnej, a więc w godzinach od 19:00 do 23:00 oraz w święta i inne dni wolne od pracy za 4 godziny dyżuru pełnionego pomiędzy godzinami 10.00 – 18.00) i od władz powiatów (w pozostałym zakresie godzin, nie finansowanych przez NFZ, o ile powiat uzna, że dyżury aptek poza powyższymi godzinami są mieszkańcom danego powiatu potrzebne). Dotyczy to aptek w powiatach, w których siedzibą powiatu jest miasto liczące mniej niż 40.000 mieszkańców. W większych miastach dyżury opłacać będą starostwa (jednak dyżury w nich nie będą obowiązkowe).
Dotąd wyznaczone apteki były zmuszane do pełnienia dyżurów za darmo i nie były one refundowane przez państwo jak ma to miejsce w innych jednostkach ochrony zdrowia (koszty pełnienia dyżurów, w tym koszty personelu musiały pokrywać apteki z własnych środków). .
Jak powiedział Polskiemu Radiu Białystok prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku Tomasz Sawicki, w myśl nowych przepisów (wprowadzonych Dużą Nowelizacją Ustawy Refundacyjnej) do końca stycznia apteki są zobowiązane do poinformowania starostwa o harmonogramie pracy w danym roku. Na podstawie tych informacji Zarządy Powiatów powinny przygotować nowe harmonogramy nocnych i świątecznych dyżurów aptek (po zakończeniu obowiązywania obecnych uchwał w tej sprawie). Projekty uchwał Rad Powiatów, które były przesyłane do opiniowania Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku w ubiegłym roku oparte były o stare podstawy prawne, choć w opinii Samorządu Aptekarskiego powinny już uwzględniać zapisy obowiązujące od dnia 1 stycznia 2024 r.
Tomasz Sawicki obawia się jednak, że może pojawić się problem z nocnymi i świątecznymi dyżurami aptek, gdyż NFZ ma płacić tylko za pierwsze godziny ich pracy w nocy i święta. Zapewnienie dostępu do usług świadczonych przez apteki mieszkańcom danego powiatu w porze nocnej oraz święta i dni wolne od pracy w pozostałych godzinach (w których apteki obecnie dyżurują za darmo) będzie zależało wyłącznie od Zarządów Powiatów (poprzez ich finansowanie). Zdaniem Tomasz Sawickiego powyższa sytuacja jednoznacznie określi czy w przypadku potrzeby finansowania dyżurów aptek (poza godzinami finansowanymi przez NFZ) przez Zarządy Powiatów dalej taka potrzeba będzie istniała, czy też, zdaniem tychże Zarządów gwałtownie zmienią się potrzeby mieszkańców danego powiatu i dostęp do usług świadczonych przez apteki po godzinie 23:00, czy też całodobowo, w weekendy nie będzie już potrzebny (bo będzie trzeba za to, po 30 latach darmowych dyżurów aptekom zapłacić).