Radio Białystok | Wiadomości | Rośnie liczba zatrzymanych tzw. "kurierów"
Straż Graniczna zatrzymuje coraz więcej tzw. "kurierów". W ubiegłym roku takich osób podejrzanych o pomoc lub organizację nielegalnej migracji przez granicę z Białorusią i Litwą było dokładnie 604.
W ubiegłym roku Straż Graniczna zatrzymała ok. 100 więcej kurierów niż rok wcześniej - mówi Polskiemu Radiu Białystok rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz. Najwięcej zatrzymanych osób, blisko 520, było w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. Reszta to osoby zatrzymane przy polsko-litewskiej granicy.
To są najczęściej kurierzy, którzy przyjeżdżają po odbiór osób, które nielegalnie przekraczają granicę, ale to też tzw. przewodnicy, których zadaniem jest nielegalnie przeprowadzić cudzoziemców przez granicę - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.
Rzeczniczka podkreśla, że organizatorzy nielegalnych prób przekroczenia granicy zatrzymywani są nie tylko przy samej granicy. Funkcjonariusze zatrzymują też ich w głębi kraju, w największych miastach - to np. osoby, które rekrutują kurierów.
Wśród kurierów dominują mężczyźni. W ubiegłym roku zatrzymano przedstawicieli ponad 30 narodowości, którzy będą odpowiadać za organizowanie lub pomoc w w nielegalnym przekroczeniu granicy.
Za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy grozi do 8 lat więzienia.
Straż Graniczna zatrzymała w Małopolsce mężczyznę podejrzanego o organizację nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski i transportu migrantów do Niemiec. 40-latek przyznał się, chce dobrowolnie poddać się karze więzienia w zawieszeniu.
Podlaska policja i Straż Graniczna zatrzymały Łotysza przewożącego kamperem 15 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-litewską granicę. Jak podają służby, kierowca zabrał cudzoziemców z Łotwy i miał ich zawieźć do Niemiec.
Straż Graniczna informuje, że 41 cudzoziemców próbowało w środę (25.10) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Byli to m.in. obywatele Armenii, Erytrei i Jemenu; 9 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś.
23 trudne akcje ratownicze, podczas których uratowano 80 osób, przeprowadzili od początku kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią funkcjonariusze Straży Granicznej - podała czwartek (21.09) na Twitterze (X) Straż Graniczna.
Podlascy strażnicy graniczni dotarli do filmu, z którego można się dowiedzieć, jak wygląda proces rekrutacji tzw. "kurierów", którzy przewożą migrantów. Na filmie instrukcje wydaje osoba, która mówi po rosyjsku.