Radio Białystok | Wiadomości | Jury wyłoniło finalistów konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok [wideo]

Jury wyłoniło finalistów konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok [wideo]

autor: Marcin Gliński

11.12.2023, 15:20, akt. 15.12.2023, 10:05

Pop, rock, rap, alternatywa - takie gatunki muzyczne zabrzmią podczas finału piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

fot. PRB
fot. PRB


0:00
0:00
Andrzej Bajguz, Tomasz Kleszczewski i Marcin Kozłowski o konkursie Niebieski Mikrofon | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jury wyłoniło wykonawców, którzy zaprezentują się na scenie studia Rembrandt - to Osyda, Łukasz Żurkowski, Elliot Graves, JARMO, SASI, YUOS, Strangers In my House, Marcin Szczytko "Szczytek" i Radzias. Dodatkowo w konkursie weźmie udział zespół Kreha - zwycięzcy tegorocznej edycji Rockowań.

Przez kilka tygodni na naszej antenie będziemy prezentować muzykę finalistów, ale też zaprosimy ich do studia - opowiedzą nam o swojej twórczości, inspiracjach i nie tylko.

Wykonawcy pochodzą z różnych zakątków województwa podlaskiego, a walczyć będą o nagrodę główną jury i nagrodę Słuchaczy Polskiego Radia Białystok. Obie w wysokości 5 tysięcy złotych. Głosowanie na laureata tego drugiego wyróżnienia jest na naszym facebookowym profilu.
Uwaga! W naszej zabawie można oddać tylko jeden głos.

Finał Niebieskiego Mikrofonu i koncert finalistów odbędzie się 18 lutego.


Finaliści plebiscytu

1. KREHA 

Kreha to białostocka grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała jesienią 2016 roku z inicjatywy satyryka i felietonisty Krzysztofa Szubzdy, a już w kwietniu 2017 roku zagrała swój pierwszy koncert w białostockim klubie Gwint w składzie, który utrzymał się do 2022 roku. Kolejne koncerty to m. in. Medykalia, “Muzyka bez zastrzeżeń” (Hajnówka), autorski koncert w klubie FAMA oraz Basowiszcza (ostatnia edycja tego legendarnego festiwalu). 

W roku 2020 zespół zdobył drugie miejsce w organizowanych przez Podlaski Instytut Kultury „Rockowaniach” i został finalistą plebiscytu Radia Białystok „Niebieski Mikrofon”. Oszołomiona sukcesami KREHA uznała, że kolejnym krokiem może być tylko płyta. W obawie, że płyta może być sukcesem, postanowili rozdawać ją za darmo. I tak odnieśli kolejny sukces. „Pierwsza gratis” okazała się wyjątkowo chętnie braną płytą. 

Rok 2022 przyniósł zmiany w składzie zespołu. Mateusza na wokalu zastąpił Michał Kapelko, zaś nowym basistą został Karol Włoskowski. Zmiana najwidoczniej była dobra, bowiem już w 2023 roku KREHA zajęła pierwsze miejsce w XVII Siemiatyckim Blues-Rock Festiwal 2023 oraz wygrała Festiwal Rockowania 2023. Muzyka KREHY to osadzone w rocku muzyczne, bardzo smaczne koktajle. Grupa nie boi się eksperymentów, jednak zawsze najważniejsza pozostaje melodia i przekaz. Charyzma frontmana Michała Kapelko w połączeniu z bogatym instrumentarium zespołu (oprócz „standardowego” seta rockowego mamy tu klawisze oraz saksofon) daje bardzo energetyczną mieszankę, która na pewno zadowoli każdego miłośnika koncertowych, rockowych brzmień. Zespół aktualnie przygotowuje się do nagrania drugiej płyty, na której zaprezentuje materiał będący owocem nie tylko zmiany składu, ale także coraz większej świadomości własnego KREHOWEGO stylu.

Skład zespołu:

- Michał Kapelko (wokal)
- Maciej Pieńczak (gitara elektryczna)
- Hubert Buharewicz (saksofon)
- Krystian Sulkiewicz (klawisze)
- Karol Włoskowski (gitara basowa)
- Grzegorz Anuszkiewicz (perkusja)

- Krzysztof Szubzda (teksty)


2. SASI

Sasi jest wokalistką, autorką tekstów i muzyki. Samodzielnie tworzy teledyski i okładki do utworów z gatunku pop. Jako dziecko uczęszczała do szkoły muzycznej w Białymstoku, gdzie karmiła swoją artystyczną duszę grą na fortepianie. Zadebiutowała w 2022 r. Pod pseudonimem 3MXV skomponowała dwa pierwsze single – „Oczy twoje” i „Mój ruch”. Nowe piosenki tworzy już jako Sasi, udoskonalając je w profesjonalnym studiu muzycznym. W kwietniu 2022 r. utwór „LOVEFOREVER?” pojawił się na antenie Radia Akadera, dzięki czemu kariera Sasi nabrała rozpędu. Po debiucie w rozgłośni - artystka zagrała swój pierwszy koncert w kawiarni Duży Pokój. Jej najnowszy singiel „Wzór” znalazł się na pierwszym miejscu listy przebojów Radia Białystok.




3. ŻURKOWSKI

Żurkowski to zespół polskich muzyków na emigracji, założony w Doncaster przez Łukasza Żurkowskiego - wokalistę, gitarzystę, autora tekstów i kompozytora pochodzącego z Suwałk. Muzycznie grupa oscyluje wokół alternatywnego rocka z silnym wsparciem brzmień elektronicznych. W 2019 ich kariera nabrała rozpędu - utwór „Ciemność" zwyciężył w konkursie Męskie Granie Young, dając im przepustkę do grania na największych scenach w Polsce. Występowali nie tylko na Męskim Graniu, ale także na Festiwalu Pol'and'rock, Jarocin Festiwal czy na głównej scenie WOŚP. 

Po debiutanckiej płycie „Włóczęga”, w 2022 roku ukazał się drugi album zespołu, zatytułowany „Kurz”, zawierający takie rockowe przeboje jak „Zmiennicy”, czy „Western” (duet z Tomaszem Organkiem). Płyta „Lipcowi” jest trzecim długogrającym krążkiem grupy Żurkowski, a swoją premierę miała 7 lipca 2023 roku.

Skład zespołu:

- Łukasz Żurkowski (wokal, gitara, autor tekstów)

- Patryk Król (bass, gitara, klawisze)

- Michał Zieliński (perkusja)



4. SZCZYTEK (MARCIN SZCZYTKO)

Marcin „Szczytek” Szczytko jest samodzielnie działającym muzykiem - pisze teksty, nagrywa wokale i miksuje je. Swoją działalność rozpoczął w 2018 r. W muzyce stawia na autentyczność i klimat brzmienia. Interesują go też techniczne aspekty procesu tworzenia utworów, których znajomość pomaga mu w rozwijaniu kreatywności. Najnowszym singlem Szczytka jest „Szum”, opublikowany na platformach streamingowych 6 grudnia 2023 r. Tytuł utworu jest metaforą chaosu, towarzyszącego każdemu z nas. Marcin Szczytko rozwija się nie tylko muzycznie, ale i charytatywnie. We wrześniu wziął udział w akcji Posmakuj muzyki, wzbogacając ją o performance. Działa też na TikToku, na którym czyta dzieciom znane wiersze – rapując. Projekt „szczytowanki” ma zapoznać najmłodszych z twórczością polskich poetów. Muzyk planuje wydanie swoich tekstów w formie drukowanych broszur, co ma być kolejną z form promocji jego twórczości.




5. JARMO (MICHAŁ JARMOSZUK)

Jarmo to zespół z Białegostoku założony w 2022 r. przez Michała Jarmoszuka – wokalistę, kompozytora testów i muzyki. Artysta tworzy muzykę alternatywną, posiadającą elementy zaczerpnięte z brzmień elektronicznych i indie rocka. Wokalista jest znany szerszej publiczności jako aktor, związany z Białostockim Teatrem Lalek. Jarmo zadebiutował nagrywając LP, na który złożyło się 14 autorskich utworów (studio WeM/ produkcja Marek Kubik). Płyta została zauważona w lokalnym środowisku muzycznym. W maju 2023 r. pojawiła się kolejna płyta EP „Second Hand”, prezentująca nietuzinkowe oblicze artysty. Aktualnie, Michał Jarmoszuk reżyseruje dwa profesjonalne wideoklipy do utworów „Taxi” i „Moving Signs”. Najnowszym projektem jest album „We vs. We”, którego premiera miała miejsce 27 listopada 2023 r. Jarmo tworzy intrygujące teksty, klimatyczne kompozycje i koncerty wzbudzające w słuchaczach wiele emocji. Pomimo krótkiego czasu istnienia, został wyróżniony w rankingu „Najlepsi podlascy wykonawcy 2022”, jest finalistą poprzedniej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon. Dostał nominację na 15. Międzynarodowym Festiwali Filmowym NNW w Gdyni za wideoklip „Taxi”.

Skład zespołu:

- Michał Jarmoszuk (wokal, teksty, muzyka)

- Patryk Kowalewski (gitara)

- Marek Kubik (klawisze, elektronika)

- Mateusz Kaczyński (gitara basowa)

- Pavel Mamonau (perkusja)


6. OSYDA

Osyda to zespół z Suwałk założony w 2022 r. przez Michała Osydę i Bartosza Zackiewicza. Jest to rockowa mieszanka nowoczesnych rockowych brzmień okraszonych elektronicznymi wtrętami ze starą dobrą szkołą rock'n'rolla, wyczuwalną w niektórych numerach już od pierwszych taktów. Dopełnieniem jest charakterystyczna barwa głosu wokalisty oraz przemyślane, emocjonalne teksty, z którymi utożsamić może się niemal każdy. 

Zespół, mimo że istnieje dopiero rok, bardzo dynamicznie się rozwija, a na swoim koncie ma między innymi oficjalny utwór do powieści Artura Urbanowicza "Grzesznik" czy trzecie miejsce w tegorocznej edycji przeglądu Rockowania. W ciągu intensywnego pierwszego roku istnienia zespół wyprodukował trzy klipy we współpracy z Limetree.pl.



Skład zespołu:

- Michał Osyda (wokal, gitara)

- Bartosz Zackiewicz (gitara)

- Krzysztof Jonio (bas)

- Przemysław Motuk (perkusja)






7. YUOS (JULIANNA OLAŃSKA)

YUOS, czyli Julianna Olańska to polska artystka i wokalistka, urodzona na Podlasiu, gdzie zaczynała swoją karierę muzyczną. Zadebiutowała w 2018 r. singlem „Wdech”. W 2020 r. wydała swoją pierwszą EPkę – „Colourblind”. W swojej muzyce YOUS łączy różne gatunki muzyczne, takie jak R&B, funky pop i elektronika. W autorskich tekstach porusza tematykę związaną z kobiecością, tożsamością, psychologiczną świadomością siebie i relacjami międzyludzkimi. W 2022 r. Julianna Olańska postanowiła spróbować swoich sił w programie The Voice of Poland. W trakcie przesłuchań w ciemno zwróciła uwagę trenerów i ostatecznie dołączyła do drużyny Justyny Steczkowskiej. Zdobyła uznanie widzów i trenerów, awansując do półfinału. Podczas programu - wraz z Moniką Mimi Wydrzyńską i Maurycym Żółtańskim – stworzyła emocjonalny singiel „Warstwy”, który jest personalną podróżą przez zmiany w życiu i akceptację naszego ja. YUOS w swojej twórczości łączy różne dziedziny sztuki, takie jak taniec, charakteryzację, wideo i performance. Organizuje koncerty w całej Polsce, choć ma za sobą występ również w Tokio, co uważa za jeden ze swoich największych sukcesów. W 2023 r. wydała singiel „A może tak, może nie”, promujący jej pierwszy autorski album „Pierwsze płyty za płoty”, który można już kupić w wersji płyty CD na stronie internetowej YUOS.



8. STRANGERS IN MY HOUSE

Strangers In My House to zespół muzycznie oscylujący wokół gatunków dream pop i shoegaze. Inspirujący się artystami z katalogu wytwórni 4AD. Grupa rozpoczęła działalność w Krakowie w 2019 r. Ich brzmienie definiują pulsujące gitary, zdecydowana sekcja rytmiczna i staranne, wielowarstwowe aranżacje, pozwalające odkryć kolejne niuanse przy wielokrotnym odtwarzaniu utworu. Charakterystyczny wokal Magdaleny Radeckiej porównywany jest do legend gatunku shoegaze, takich jak Rachel Goswell, Miki Berenyi czy Bilinda Butcher. Grupa debiutowała w 2020 r. EPką „Stranger In My House”, która została zauważona i dobrze przyjęta przez dziennikarzy ogólnopolskich stacji radiowych i czasopisma, takie jak K-MAG oraz Teraz Rock. W 2023 r. zespół wydał pierwszy album „Leave It Undefined”. Promując swoją muzykę grupa zagrała wiele koncertów w największych miastach w Polsce. Wystąpiła na jednej scenie z m.in. The Third Sound, Oxford Drama, Midsommar, Zachwytem i Pawłem Przyborowskim z grupy Kwiaty. Strangers In My House wzięło również udział w Green ZOO Festival i Shoefest Kraków.

Skład zespołu:

- Magdalena Radecka (wokal)

- Jakub Zając (gitara)

- Agnieszka Ryczek (bas)

- Bartosz Pałka (perkusja)


9. ELLIOT GRAVES

Elliot Graves to zespół muzyczny założony przez dwójkę wieloletnich przyjaciół - Patryka Stankiewicza i Michała Zielińskiego. Grupa zadebiutowała w połowie 2022 roku albumem „Idyll”, który od razu spotkał się z pozytywnym odbiorem słuchaczy. Dzięki rosnącej popularności, wokalista zespołu spotkał się z perkusistą La Vanders -  Bartoszem Demianiukiem, z którym niedługo później podjął współpracę. Początkowo Elliot Graves występowali przed koncertami La Vanders, aby następnie zaprosić do udziału we własnym projekcie Bartosza Demianiuka. Elliot Graves jest nowym, prężnie rozwijającym się projektem studyjnym, którego muzyka stylistycznie krąży wokół popu. W grudniu 2022 roku grupa muzyczna - po raz pierwszy w pełnym składzie – wydała świąteczny singiel „Christmas Song” oraz drugi album „Lo-Fi Affection”.  

Skład zespołu:

- Patryk Stankiewicz (wokal, gitara)

- Michał Zieliński (bas)

- Bartosz Demianiuk (perkusja)


10. RADZIAS

Radzias jest wokalistą, DJ-em i realizatorem, tworzy muzykę zawieszoną między rapem, a alternatywnym rockiem. Inspiruje się twórczością Joy Divison i Yelawolf. Za pośrednictwem muzyki wyraża bunt młodego pokolenia, jego zdaniem jest on częścią sztuki, bez którego byłaby niewiele warta. W 2021 r. opublikował utwór „Pod skórą”, który zapoczątkował jego karierę. Piosenka stała się popularna, osiągając prawie 3 mln wyświetleń w aplikacji Spotify. Aktualnie Radzias promuje swój najnowszy album „Samotność Zabiła Więcej Ludzi niż Dragi”.



Pozostali wykonawcy, którzy zgłosili się do piątej edycji Niebieskiego Mikrofonu:


HrynA
Tony Myśli
Julita Kaczyńska
Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej
Joter
Artur Leszczyński
Michał Sowul
fiori
FOOTPRINTS ON THE MOON
Kapela Czarnoleska
MUV
Michał Kulikowski
Bzy
NAVAHO
Late Clock
Waterside
Marcin Szczytko "Szczytek"
Pani Melodia Białystok
Wandrounik
Hoyraky
SAMDK
…kolej na Łapianki!
Przemek Piotrowski
Juna Ara
MirzaM Antidotum Ov MarazM
J & M
ISAAC GOLDENBERG
Karolina Szatkowska
Michał Snarski
KAtreeM.
Co Tu Się Święci?
Dół
Język Prywatny
Kuba Tmsvski

| red: mag, dl, tk, pp, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koncert Bad Falcon w Polskim Radiu Białystok [zdjęcia, wideo]

3.12.2023, 08:29

Bad Falcon - rockowy zespół z Sokółki zagrał w niedzielę (3.12) w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok.


Ponad 40 zespołów i artystów zgłosiło się do V edycji Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok

1.12.2023, 07:25

Reprezentują takie gatunki jak pop, rock, rap czy death metal. Ponad 40 zespołów i artystów solowych zgłosiło się do V edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.


Czeremszyna - koncert w Polskim Radiu Białystok [zdjęcia, wideo]

19.11.2023, 07:26

Zespół folkowy Czeremszyna wystąpił w niedzielę (19.11) w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok