Radio Białystok | Wiadomości | Aktorzy z całego kraju rozpoczęli zmagania w konkursie "O Złotą Podkowę Pegaza"
Kilkunastu aktorów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, rozpoczęło w czwartek (7.12) w Suwałkach zmagania „O Złotą Podkowę Pegaza”. W ramach Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem artyści do soboty będą prezentować przed jurorami i publicznością spektakle, oparte o różne, często trudne historie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak podkreśla początkująca aktorka Amelia Kolenda z Zabrza, monodram to trudna sztuka, bo aktor jest sam na scenie.
W spektaklu grupowym, zawsze jest jakaś osoba dodatkowa, która może przejąć uwagę na siebie, może coś podpowiedzieć czy pomóc, tutaj jesteśmy zdani tylko na siebie - mówi Amelia Kolenda.
Przewodnicząca jury, aktorka Dorota Landowska wyjaśnia, że podczas oceniania spektakli, trzeba brać pod uwagę całość prezentacji.
Oceniamy wszystkie słowa wypowiadane przez aktorów, także światło, scenografię, muzykę, gest. Jak to w monodramie, mamy jednego człowieka na scenie i tę osobę oceniamy pod każdym względem. Oceniamy również pracę reżysera. To dopiero początek, mam nadzieje, że kolejne dni dostarczą nam również wielu wrażeń, bo zaczęło się z wysokiego c - mówi Dorota Landowska.
Mirosława Krymska z Suwalskiego Ośrodka Kultury przyznaje, że artyści przyjechali z ważnymi tematami i ważnymi sprawami.
To taki tygiel tematów i form. W jednym festiwalu spotykają się zarówno amatorzy jak i zawodowcy. Jest interesująco - mówi Mirosława Krymska.
Zwycięzców tegorocznej edycji konkursu „O Złotą Podkowę Pegaza” poznamy w sobotę (9.12) wieczorem.
Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem "O Złotą Podkowę Pegaza" to organizowany cyklicznie festiwal - konkurs teatralny na monodram. Impreza jest adresowana do młodzieży i dorosłych, amatorów i zawodowców oraz studentów i absolwentów szkół teatralnych.
Studentka białostockiej Akademii Teatralnej Aleksandra Gosławska została laureatką Grand Prix Tyskiego Festiwalu Monodramów MoTyF. Jury pod przewodnictwem Andrzeja Seweryna doceniło „śmiałe wyrażenie głosu pokolenia młodych artystów przy pomocy bogatej palety środków teatralnych w monodramie "Stand-up”.