Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy radni obradowali na temat przyszłorocznego budżetu województwa
Przyszłoroczny budżet województwa było głównym tematem obrad podlaskich radnych. O jego ostatecznym kształcie sejmik zdecyduje w grudniu, a dziś było pierwsze czytanie projektu budżetu przygotowanego przez zarząd województwa podlaskiego.
Marszałek Artur Kosicki podkreśla, że będzie to budżet najwyższy w historii podlaskiego samorządu. Aż 572 i pół miliona złotych mają kosztować inwestycje drogowe (270 milionów z tej kwoty to pieniądze unijne).
Mają się zaczynać duże budowy dróg wojewódzkich, np. Łapy - Roszki Wodźki - Wysokie Mazowieckie, Bielsk Podlaski - Hajnówka czy Łomża - Mężenin.
Będą się też rozpoczynać budowy obwodnic Kolna i miejscowości Sokoły.
Zanim sejmik rozpoczął debatę o budżecie ślubowanie złożyli nowi radni. To Grzegorz Kapica z Łap i Agnieszka Sitarska z Siemiatycz.
Agnieszka Sitarska chce skupić się głównie na pracy w Komisji Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu.
Grzegorz Kapica planuje pracę w kilku sejmikowych komisjach.
Grzegorz Kapica zastąpił w sejmiku Sebastiana Łukaszewicza, który dostał się do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Agnieszka Sitarska zastąpiła Macieja Żywno z Polski 2050, który został senatorem i piastuje teraz urząd wicemarszałka Senatu.
Na kulturalnej mapie naszego regionu powstanie nowa instytucja kultury. To Centrum Kultury Białoruskiej. Podlascy radni zgodzili się na jego utworzenie. Placówka ma zacząć działać od nowego roku, na początku w budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ul.Kilińskiego w Białymstoku. Będzie integrować mieszkających w Polsce Białorusinów - tych rodowitych mieszkańców i przybyłych zza wschodniej granicy, uciekających przed reżimem Łukaszenki - mówi marszałek Artur Kosicki.
W przyszłorocznym budżecie województwa zaplanowano 1,5 miliona złotych na funkcjonowanie Centrum Kultury Białoruskiej i drugie tyle na remont budynku w centrum miasta, do którego w przyszłości się przeniesie.
Nie wiadomo kiedy zakończy się remont siedziby Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Budynek miał być gotowy na powrót spektakli kilka miesięcy temu. Tymczasem trzeba przygotować nowy projekt jego modernizacji, bo obecny został źle wykonany. Mówił o tym na sesji sejmiku dyrektor placówki Piotr Półtorak.
Piotr Półtorak nie potrafi na razie powiedzieć czy remont potrwa jeszcze rok czy dwa lata. Przyznaje, że wszyscy pracownicy z niecierpliwością czekają na powrót do siedziby teatru.
Teraz spektakle są grane m.in. w kinie Ton, Uniwersyteckim Centrum Kultury czy w Spodkach.
Remont budynku teatru odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków, dotyczy całości budynku.
Siedziba Teatru Dramatycznego znajduje się w centrum miasta w budynku wybudowanym w latach 30. XX wieku. Teatr, jako Teatr Wojewódzki, rozpoczął tam działalność w 1944 roku.
O ostatecznym kształcie przyszłorocznego budżetu województwa podlaskiego sejmik ma zdecydować 18 grudnia.