Radio Białystok | Wiadomości | Leśnicy i studenci budują w Puszczy Białowieskiej mikrozastawki na wodnych ciekach
Dzięki temu projektowi zachowane mają być naturalne, podmokłe siedliska w Puszczy Białowieskiej. Leśnicy i studenci budują mikrozastawki na wodnych ciekach. Wykorzystują do tego m.in. drzewa, które obumarły. W akcji biorą udział studenci leśnictwa SGGW w Warszawie i Politechniki Białostockiej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W ostatnich latach poprzez ocieplenie klimatu i działanie człowieka jest coraz mniej wody w Puszczy - podkreśla koordynator projektu, hydrolog dr Marek Ksepko z Białostockiego Oddziału Biura Urządzania Lasu.
Efektem suszy jest to, że lasy rosną dwa, trzy razy wolniej. Ale większym problemem jest to, że drzewa tracą swoją odporność, nie są w stanie bronić się przed szkodnikami np. kornikiem drukarzem. Jedynym sposobem by tę wodę w lesie zatrzymać jest zrobienie takich małych progów hamujących na ciekach okresowych i stałych w Puszczy Białowieskiej. Utworzą się tam z czasem oczka wodne - mówi Marek Ksepko.
"Temat mikrozastawek jest stosunkowo nowy" - mówi z kolei dr Wojciech Kędziora z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Do tej pory uważano, że trzeba budować duże zbiorniki, ale z najnowszych badań wynika, że dobrze jest kiedy ta woda w małych ilościach jest wszędzie. Wtedy jest lepiej przyswajana przez rośliny i po prostu dostępna - podkreśla Wojciech Kędziora.
W sumie w Puszczy Białowieskiej w ciągu ponad roku ma powstać około 2,5 tysiąca takich mikrozastawek.
Do 3 grudnia potrwają rozpoczęte w poniedziałek (6.11) konsultacje społeczne nad planem zarządzania polską częścią obiektu światowego dziedzictwa Białowieża Forest - poinformowało biuro prasowe ministerstwa klimatu i środowiska.
Turyści są, ale jest ich znacznie mniej niż przed laty. Białowieski Park Narodowy i sąsiadująca z nim Białowieża w połowie sezonu turystycznego odnotowują zaledwie umiarkowane zainteresowanie odwiedzających.
Wiosna w Puszczy Białowieskiej - przychodzi później niż w innych rejonach Polski, ale wybucha ze zdwojoną siłą.