Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie mogą wziąć udział w programie wsparcia uzdolnionej młodzieży organizowanym przez UwB
Po udanym pilotażu Uniwersytet w Białymstoku kontynuuje program wsparcia uzdolnionej młodzieży. Trwa nabór uczniów do programu tutorskiego "Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”.
"Współczesne problemy demograficzne Unii Europejskiej”, "Złudzenia umysłu kontra symulacje” czy "Co łączy współczesne seriale z dziewiętnastowieczną powieścią realistyczną?” - to tylko przykładowe tematy, jakie uczniowie wraz ze swoimi tutorami będą opracowywać w trakcie trwania projektu. W sumie na zainteresowanych uczniów szkół ponadpodstawowych czeka 8 wydziałów, 17 naukowców i 30 tematów do wyboru. Zakwalifikowani do programu będą mieli pół roku, by pod okiem wybranych mentorów zrealizować proponowane tematy badawcze. Dotyczyć one będą różnorodnych dziedzin wiedzy z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i matematyczno-przyrodniczych. Poza serią indywidulanych spotkań z opiekunem tematu, uczestnicy będą mogli korzystać z uczelnianego sprzętu i księgozbioru.
Ucznia do programu zgłasza dyrektor szkoły, choć sam uczeń musi napisać list motywacyjny, w którym opisze swoje pasje. Rekrutacja potrwa do 28 listopada, a w połowie grudnia uczelnia opublikuje listę przyjętych.
Historycy z Uniwersytetu w Białymstoku opracują syntezę „Nowoczesnej historii chłopów”. Naukowcy z Białegostoku otrzymali na ten cel nieco ponad milion złotych grantu w konkursie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Dziekan Wydziału Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku dr hab. Alicja Kisielewska z nominacją profesorską.
Czym jest prawda w sztuce, a czym w nauce? Czy da się pogodzić te dwie sfery? Czy muzyka może stanowić dowód na istnienie Boga? Czy filmy mogą nas ogłupiać? M. in. na te tematy rozmawiamy z Krzysztofem Zanussim, wybitnym reżyserem.