Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze z Białegostoku i Szczecina opracowali nowatorską metodę badań miąższu płuc

Lekarze z Białegostoku i Szczecina opracowali nowatorską metodę badań miąższu płuc

autor: Ryszard Minko

8.11.2023, 15:23, akt. 15:35

Zamiast inwazyjnego i wymagającego pełnego znieczulenia zabiegu znaleźli sposób na prostsze i mniej ryzykowne badanie. Lekarze z Białegostoku i Szczecina jako pierwsi w Polsce zaadaptowali niedawne osiągniecia lekarzy z Japonii do opracowania nowatorskiej metody badań miąższu płuc.

prof. Robert Mróz z USK
prof. Robert Mróz z USK


0:00
0:00
Lekarze z Białegostoku i Szczecina opracowali nowatorską metodę badań miąższu płuc - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ultracienka biokriobiopsja to biopsja z wykorzystaniem bronchofiberoskopu umieszczonego w cienkiej gumowej rurce wprowadzanej przez przełyk do płuca pacjenta - mówi kierownik II Kliniki Chorób Płuc, Raka Płuca i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku profesor Robert Mróz.

Profesor Mróz wyjaśnia, że po przeczytaniu publikacji naukowej sprzed kilku miesięcy, opublikowanej przez japońskich lekarzy, zdecydowano o opracowaniu własnej metody pozwalającej zastąpić tak zwany sztywny bronchoskop, czyli grubą stalową rurkę, cieńszym, gumowym odpowiednikiem, w którym umieszcza się giętki bronchofiberoskop. W ten sposób wycinek zmiany nowotworowej z płuca można pobrać w sposób mniej inwazyjny i bez konieczności pełnego znieczulenia pacjenta. Tymczasem stosowane obecnie dwie metody są wyjątkowo inwazyjne i ryzykowne. To bronchoskopia sztywna lub chirurgiczne pobranie próbek tkanek poprzez rozcięcie klatki piersiowej.

Nowa metoda pobierania próbek może być wykorzystywana do pobierania próbek do diagnozowania nowotworów płuc oraz chorób śródmiąższowych. Co ważne, nie wymaga ona dużego zespołu zabiegowego i może być wykonywana w większej liczbie placówek niż dotychczas. Obecnie, z uwagi na ryzyko powikłań, takie badania wykonuje się tylko w specjalistycznych szpitalach z salami operacyjnymi.

Zespól lekarzy z Białegostoku wykonał już trzy badania z wykorzystaniem opracowanej przez siebie metody. Pacjenci szybciej wrócili do sił, a jakość pobranych próbek okazała się porównywalna z jakością próbek z wykorzystaniem dotychczasowych metod.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dr Jarosław Szymczuk ze szpitala w Wysokiem Mazowieckiem przeprowadził pionierską operację wycięcia tarczycy

2.08.2023, 19:28

Pierwszą w Polsce operację wycięcia tarczycy przez narzędzia wprowadzone przez pachę wykonał ordynator Oddziału Chirurgicznego Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem dr Jarosław Szymczuk.


Białostoccy chirurdzy wszczepili pacjentowi nowoczesny stentgraft

11.08.2021, 16:35

Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody lekarze z USK w Białymstoku uratowali życie 63-letniemu mieszkańcowi Dobrzyniewa Dużego. Chory ma poważne powikłania pocovidowe. Jednym z nich było rozwarstwienie aorty.





ZNAJDŹ NAS




fot. Joanna Żemojda
REGION
24.11.2024, 21:05, akt. 21:17

Ponowne wybory w gminie Korycin
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok